A A A

Systemowa komunikacja

PC Format 06/2016
System operacyjny bez dobrych narzędzi do komunikowania się niewiele znaczy. Aplikacje mają pomagać w pracy, ułatwiać porozumiewanie się, wymianę myśli i poglądów, a także umożliwiać rozrywkę. Windows 10 oferuje oprogramowanie zaspokajające różne potrzeby. Robert Szyszka


Narzędzia do komunikacji to przede wszystkim programy pocztowe, komunikatory czy aplikacje do prowadzenia rozmów audio-wideo. Każde z nich dostępne jest za darmo w Dziesiątce, są przy tym proste i wygodne w obsłudze. Za pomocą Poczty i zintegrowanego z systemem Skype’a można się porozumiewać na wiele różnych sposobów. Komunikację – choć w innym znaczeniu tego słowa – usprawniają też Mapy. Ta systemowa aplikacja ułatwi zaplanowanie trasy i posłuży jako nawigacja, nie wymagając dodatkowego przygotowania – wystarczy ją uruchomić, by móc ruszyć w trasę .

Pomoc w punktualnym dotarciu do celu

Nie potrzeba już dedykowanej nawigacji, by zaplanować i przejechać trasę z domu do nadmorskiego kurortu czy do nowej pracy. Mapy i programy nawigacyjne są już w każdym smartfonie i komputerze stacjonarnym. Aplikacja tego typu znajduje się także w Windows 10 – jest prosta w obsłudze, dokładna oraz ma czytelny interfejs.


Uruchom program, klikając kolejno przyciski Start, Wszystkie aplikacjeMapy. Mapy mają dwa bloki sterujące. Po prawej znajduje się pasek manipulowania mapą, po lewej zaś – pasek funkcji. Jeżeli klikniesz na samej górze, pasek rozwinie się i pojawią się opisy poszczególnych przycisków.


Przycisk Mapa pozwala zobaczyć podkład kartograficzny. Gdy wybierzesz Szukaj, będziesz mógł skorzystać z funkcji wyszukiwania oraz historii jej używania. Komenda Wskazówki dojazdu pozwala zaplanować trasę przejazdu, a Miasta w 3D umożliwi zobaczenie miejsc, które zostały udostępnione w postaci trójwymiarowej. Po kliknięciu Ulubione uzyskasz dostęp do zapisanych lokalizacji. Pozycje do tej listy dodaje się z poziomu okna wyszukiwania.


Kliknij przycisk Ustawienia na samym dole paska, przy lewej krawędzi ekranu. W sekcji Ogólne określisz preferencje dotyczące jednostek miary oraz sposobu poruszania się. Zwykle jest to Samochodem.W Polsce obowiązuje system metryczny, więc na liście Jednostki powinna być pozycja Metryczne. Choć to ustawienie zależy od konfiguracji systemu, może się zdarzyć, że Windows jest anglojęzyczny, a użytkownik potrzebuje znać odległości w kilometrach. Kliknij przycisk Pobierz lub aktualizuj mapy, by uaktualnić mapy zapisane na dysku lub pobrać je z sieci, a następnie obok, w sekcji Mapy, naciśnij Pobierz mapy. W ten sposób zapiszesz dane potrzebne do późniejszego przeglądania w trybie offline.


Wskaż kliknięciem kontynent i kliknij kraj, którego mapy chcesz zapisać, po czym zamknij program, by pobrać dane. Aby tylko zaktualizować pliki, kliknij w oknie ustawień przycisk Sprawdź teraz. Włącz też automatyczne aktualizowanie – przesuń suwak Automatycznie aktualizuj mapy w sekcji Aktualizacje map do pozycji Włączone.


Jeżeli chcesz, by program pamiętał wyszukiwane przez ciebie lokalizacje, pozostaw włączoną opcję Pamiętaj historię wyszukiwania. Aby usunąć zapisy z pamięci, użyj przycisku Usuń historię.


Na koniec warto jeszcze zmienić ustawienia dotyczące prywatności. Aby w aplikacji działały efektywnie wszystkie funkcje, niezbędna jest zgoda na udostępnianie informacji o lokalizacji. Nie oznacza to jednak automatycznej zgody na przekazywanie tych danych Microsoftowi. Możesz cofnąć pozwolenie na przesyłanie danych w celu poprawy jakości map, ustawiając w sekcji Ochrona prywatności pozycję Nigdy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto