A A A

Systemowe przeprowadzki

PC Format 07/2011
Masz Windows XP, a chcesz Siódemkę? Zmieniłeś sprzęt i musisz ponownie zainstalować system? Bez względu na to, czy zmiany wymusza awaria, inwestycja czy zwykła ciekawość, z naszym przewodnikiem wykonasz niezbędne działania bez stresu i ryzyka utraty danych. AGNIESZKA SERAFINOWICZ, DARIUSZ HAŁAS

Wymiana dysku? Czas na klonowanie!

Jeżeli Windows XP działa dobrze i jedyną przyczyną, dla której myślisz o reinstalacji, jest chęć przeniesienia systemu na nowy dysk, proponujemy zamiast reinstalacji narzędzia do klonowania. Na rynku znajdziesz programy umożliwiające to zadanie, np. komercyjne: Norton Ghost czy Acronis True Image Home. Sprawdź też, czy programu do klonowania nie otrzymałeś razem z nowym dyskiem. Niektórzy producenci dysków dodają oprogramowanie do klonowania. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na komercyjne programy, skorzystaj z bezpłatnych: EASEUS Disk Copy 2.3.1 lub EASEUS Todo Backup. Ta druga aplikacja dodatkowo wykonuje kopie zapasowe. Klonowanie jest doskonałą metodą na szybkie przeniesienie systemu na nowy dysk, ale w tym samym komputerze. Nie używaj klonowania w celu przeniesienia systemu na nowy komputer o zupełnie innej konfiguracji – to niestety nie zadziała.

Reinstalacja Windows XP

Pierwszy scenariusz naszych działań obejmuje reinstalację systemu Windows XP wraz ze wszystkimi czynnościami przygotowawczymi (sprawdzeniem programów, analizą zainstalowanego na komputerze sprzętu i poszukiwaniem sterowników, archiwizacją ważnych danych itp.). Powodem reinstalacji może być nie tylko uszkodzony system, ale także przeprowadzony poważny upgrade sprzętu, np. wymiana procesora i płyty głównej. Dzięki naszym wskazówkom przebrniesz przez proces reinstalacji bez ryzyka utraty ważnych danych. Jeżeli kupiłeś nowy dysk i chcesz przenieść dotychczasowy system na nowe urządzenie, przeczytaj ramkę „Wymiana dysku?

Etap 1. Sprawdzenie nośników instalacyjnych

Windows XP to system, który swoją premierę miał 10 lat temu. W komputeryzacji to cała epoka. Zacznij od sprawdzenia, czy jeszcze dysponujesz niezbędnymi nośnikami instalacyjnymi oraz kluczem produktu. Może się to wydawać trywialne, ale jeżeli masz laptop, to płyty, które z nim otrzymałeś, wcale nie muszą być instalacyjnymi nośnikami systemu Windows!


Jeżeli dysponujesz wersją pudełkową systemu, klucz produktu powinien się znajdować na opakowaniu płyty instalacyjnej.


Jeżeli system był preinstalowany na komputerze (kupiłeś komputer z już zainstalowanym Windows XP), klucz produktu powinien się znajdować na specjalnej nalepce przyklejonej do obudowy komputera stacjonarnego lub laptopa.


Jeżeli masz laptop, przyjrzyj się uważnie, czy wraz z komputerem otrzymałeś płytę instalacyjną systemu Windows XP, czy też tylko tzw. nośniki odtworzeniowe (mogą być oznaczone np. „Recovery CD”, „System Recovery” lub podobnie). Jeżeli są oznaczone „System Recovery”, musisz postępować według procedury odtwarzania systemu przygotowanej przez producenta twojego komputera. Szczegóły znajdziesz w dokumentacji twojego modelu komputera.


Jeżeli w zestawie razem z komputerem przenośnym nie otrzymałeś żadnych płyt z oprogramowaniem, bardzo możliwe, że niezbędne dane odtworzeniowe systemu znajdują się na dysku twardym w ukrytej partycji. W takim przypadku również najprędzej odtworzysz fabryczny stan systemu, korzystając ze specjalnego oprogramowania (zainstalowanego już przez producenta). Ponieważ procedura ta jest różna dla wielu producentów, nie możemy przedstawiać jej warsztatowo. Szczegóły musisz znaleźć w dokumentacji twojego komputera lub w pomocy technicznej producenta komputera. Jeżeli jednak dysponujesz kupionym niezależnie systemem Windows XP i nie chcesz przywracać stanu fabrycznego, lecz zainstalować ponownie system „od zera” – zapraszamy do dalszej lektury naszego dodatku.


Jeżeli masz oryginalny nośnik Windows XP, ale nie masz już klucza produktu (bo np. nalepka z kluczem przez lata się zniszczyła), nie załamuj rąk ani nie „pożyczaj” klucza od znajomych! Podpowiemy, jak odczytać klucz z aktualnie zainstalowanego systemu, który chcesz ponownie zainstalować.

Etap 2. Weryfikacja programów i odczyt kluczy

Reinstalacja systemu to nie tylko ponowne zainstalowanie Windows, ale także konieczność odtworzenia kompletnego środowiska pracy. Będziesz musiał ponownie zainstalować programy, z których na co dzień korzystasz.

Lista programów


Zacznij od zalogowania się w systemie na koncie z uprawnieniami administratorskimi. Listę zainstalowanych programów odnajdziesz za pomocą standardowego apletu Panelu sterowania do zarządzania aplikacjami. Z menu Start wybierz Panel sterowania, następnie w oknie Panel sterowania kliknij kategorię Dodaj lub usuń programy.



W oknie Dodawanie lub usuwanie programów zobaczysz listę zainstalowanych aplikacji. Wydrukuj ją lub przepisz. Dobrym pomysłem jest wykonanie zrzutu ekranu, a następnie wydrukowanie otrzymanego w ten sposób obrazka. Wskazówki dotyczące wykonywania zrzutów ekranowych znajdziesz w bieżącym numerze.



Jeżeli zaznaczysz widoczne w górnej części okna pole wyboru Pokaż aktualizacje, lista zainstalowanych programów zostanie uzupełniona o wszystkie zainstalowane w systemie aktualizacje. Zwróć uwagę, że po włączeniu wyświetlania aktualizacji lista programów ma strukturę hierarchiczną; aktualizacje do danego programu wyświetlane są z wcięciem w stosunku do nazwy programu. Aktualizacji może być bardzo dużo, ale nie musisz ich wynotowywać. Warto się jednak upewnić, które z programów mają zainstalowane aktualizacje, aby po reinstalacji systemu zadbać o zaktualizowanie tych aplikacji.

Odczyt kluczy


Zainstaluj program MsKeyViewer Plus z naszej płyty lub ze strony  http://pcformat.pl/u/133. Program nie wymaga tradycyjnej instalacji – jest dostarczany w postaci spakowanego pliku w formacie ZIP. Rozpakuj plik do dowolnie wybranego folderu, następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij ikonę MSKeyViewerPlus.



W oknie głównym programu widoczne są dwie karty. Domyślnie aktywna jest ta pierwsza i to ona nas najbardziej interesuje. Na liście wyświetlone są, wykryte przez program, licencjonowane programy zainstalowane na danym komputerze, dotyczy to również samego systemu operacyjnego. Kliknij symbol + widoczny obok nazwy systemu.


Program wyświetli dodatkowe informacje na temat systemu operacyjnego. Najbardziej interesujący nas wpis to Product Key, czyli klucz produktu do aktualnie zainstalowanego systemu, który będziesz reinstalować. Zapisz odczytany klucz produktu.


W analogiczny sposób możesz odczytać klucze wszystkich pozostałych licencjonowanych programów wykrytych w systemie przez aplikację MsKeyViewer Plus. Zapisz wszystkie klucze, nawet jeżeli wydaje ci się, że masz oryginalne klucze w pudełkach z programami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto