A A A

Szmaragdowe okna

PC Format 9/2007
Emerald po angielsku znaczy szmaragd, a ten błyszczy i połyskuje. Właśnie takie mogą się stać okna w systemie Linux, jeśli użyjesz dekoratora Emerald. Ale dopiero gdy połączysz go z programem Beryl, twój pulpit nabierze blasku, a praca z Linuksem stanie się prawdziwą przyjemnością.

Opisywany w poprzednim numerze PC Formatu Beryl to menedżer okien zastępujący standardową aplikację Gnome – Metacity. Od niego zależy, jak okna reagują na konkretne akcje użytkownika, np. poruszenie (falują) czy minimalizację (zwijają się do paska zadań), a także to, jak są rozmieszczone wirtualne pulpity i okna na trójwymiarowej kostce. Emerald zaś jest dekoratorem okien – jednym z kilku, z którymi może współpracować Beryl (inny to np. Aquamarine). Jego zadaniem jest tylko narysowanie wokół okien obramowania oraz belki tytułowej wraz z tytułem i przyciskami oraz przekazywanie Berylowi akcji wykonywanych na tych elementach, np. wciśnięcie przycisku minimalizacji, zmiana wielkości okna itd. W artykule pokażemy, jak dopasować obie aplikacje do własnych upodobań.

Konfiguracja programu Emerald

Program Emerald ma swój własny konfigurator. Za jego pomocą wybierzesz najładniejszy motyw paska tytułowego okna, dopasujesz szczegóły jego wyglądu i zachowasz ustawienia, także jako nowy temat, którego bez problemu użyjesz na innym komputerze ze „szmaragdowym” Linuksem.


Kliknij prawym klawiszem myszy ikonę diamentu w zasobniku Ubuntu i z menu wybierz Menedżer motywów Emerald.W zakładce Themes przejrzyj listę dekoracji okien i kliknij tę, która najbardziej przypadła ci do gustu – np. Wombat_Gray. Styl zostanie niezwłocznie ustawiony dla wszystkich otwartych okien aplikacji. Jeśli chcesz dodać nowy styl (znajdziesz ich wiele w internecie pod adresem http://www.beryl-themes.org/), kliknij Import i wskaż ściągnięty plik z nowym tematem. Pojawi się on od razu na liście.


Przejdź do zakładki Edit Themes. Wewnątrz, na karcie Colours, możesz modyfikować kolory poszczególnych regionów obramowania okien aktywnych Active Window i nieaktywnych Inactive Window. Klikając kolorowy kwadracik przy każdej pozycji, możesz wybrać kolor, a suwakiem obok ustawić intensywność wybranego efektu. W naszym przykładzie podświetliliśmy na żółto górną część paska tytułowego Upper Glass Glow, i na niebiesko środkową jego część Middle Glass Glow.Gdy poprawisz kolorystykę wybranego motywu, przejdź do zakładki Frame. Suwakiem Rounding Radius możesz dopasować promień (w pikselach) zaokrąglania narożników okien, przy czym efekt ten będzie stosowany tylko do narożników wybranych z pól znajdujących się powyżej.


Przejdź do zakładki Frame/Shadows. W lewym panelu, Shadows, możesz wybrać kolejno: kolor Color, intensywność Opacity, promień (rozmycie) Radius oraz przesunięcie X Offset, Y Offset cienia rzucanego przez okna. W prawym panelu, Frame Borders, możesz suwakami regulować grubość krawędzi okien.Po kliknięciu zakładki Titlebar będziesz mógł zmienić kolor czcionki Text Fill i jej obramowania Text Outline dla napisów na belce tytułowej okna. Ustawienia dają biały napis z ciemnym obramowaniem.


W polu Titlebar możesz wybrać krój czcionki, wysokość paska tytułowego, a także poziome, Horizontal Button Offset, i pionowe, Vertical Button Offset, odstępy między poszczególnymi przyciskami.Co ciekawe, w polu Title-bar Object Layout możesz też dowolnie modyfikować układ elementów na pasku. Składa się on z trzech przechowujących przyciski i napisy obszarów: przyciągniętego do lewej krawędzi okna, przyciągniętego do prawej oraz wyśrodkowanego. Elementy, które możesz umieścić na belce, wypisane są pod polem edycji, a do umieszczenia ich na poszczególnych obszarach służy dwukropek. Przykładowo, ciąg I:T:NX(8)C oznacza ikonę programu umieszczoną w obszarze po lewej stronie, tytuł okna – na środku i przyciski minimalizacji, maksymalizacji oraz zamknięcia okna (dwa ostatnie rozsunięte w poziomie o 8 pikseli) po prawej. Możesz np. rozmieścić elementy podobnie jak w systemie MacOS X (odwrotnie niż domyślnie) używając ciągu CXN:T:I.


Gdy dostosujesz już wszystkie potrzebne opcje, zachowaj wprowadzone zmiany, klikając przycisk Zapisz. Jeśli jednak chcesz, aby oryginalna wersja motywu również została zachowana, zmień uprzednio nazwę w polu Name.


Na koniec możesz przejść do zakładki Emerald Settings i z listy Titlebar Double-click Action wybrać Maximize/Restore, aby po dwukrotnym kliknięciu belki tytułowej okno maksymalizowało się, a nie zwijało, co jest domyślną akcją. Ustawienia na tej zakładce obowiązują zawsze – niezależnie od zastosowanego motywu graficznego belki.


A jeśli wolisz, aby po wskazaniu myszą przycisku na pasku tytułowym był on podświetlany ciągle, a nie migał, odznacz opcję Use Button Fade Pulse i zamknij okno, klikając Zakończ.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto