A A A

Szybszy dostęp

PC Format 05/2015
Błyskawiczny dostęp do informacji to podstawa, także w wypadku obsługi systemu. W interfejsach Windowsa oraz instalowanych aplikacji pojawia się coraz więcej funkcji, które usprawniają pracę, takich jak listy szybkiego dostępu. Robert Szyszka

Listy szybkiego dostępu czy okno Ulubione w przeglądarce mają ten sam cel – ułatwić, usprawnić i przyspieszyć wykonywanie podstawowych operacji w systemie. Często jednak nie wystarcza umiejętność uruchomienia jakiejś funkcji – aby skutecznie jej używać, trzeba poznać metody obsługi i zarządzania. Wiedza, jak efektywnie tworzyć listy czy znajomość różnych sposobów zarządzania zakładkami to podstawy, o których często się zapomina. Opisujemy więc, jak to zrobić, a w dodatkowym warsztacie pokazujemy, jak obsługiwać systemową aplikację Muzyka.

Wygodne korzystanie z list szybkiego dostępu

Błyskawiczny dostęp do dokumentów i programów można uzyskać nie tylko za pomocą ekranu startowego czy paska zadań. Nadal mają one zbyt dużo ograniczeń – za małą pojemność w przypadku paska czy nikłą przejrzystość w przypadku ekranu, gdy zostanie umieszczone na nim wiele elementów. Obiekty związane z danym programem użytkownik może jednak grupować również w tak zwanych listach szybkiego dostępu. Zawierają one ostatnio otwierane dokumenty, odtwarzane pliki i przeglądane katalogi oraz najpopularniejsze funkcje. Przypisane są do ikon programów, które znajdują się na pasku.


Kliknij prawym przyciskiem wybraną ikonę programu na pasku zadań, a wyświetli się lista. W górnej części (1) znajdują się ostatnio otwierane pliki. Pośrodku listy, w sekcji Zadania (2), są najważniejsze funkcje, a u dołu (3) – polecenia związane bezpośrednio z programem, np. przypinanie czy odpinanie od paska zadań.


Lista otwieranych obiektów jest dynamiczna i zawiera dziesięć ostatnich pozycji. Aby umieścić na niej jakieś łącze na stałe, wystarczy zaznaczyć je na liście i kliknąć ikonę – przypnij do tej listy. Utworzona zostanie dodatkowa sekcja o nazwie Zakotwiczony. W niej znajdą się wszystkie stałe elementy. Klikając jeszcze raz tę samą ikonę, usuniesz obiekt z listy.Jeżeli pliku nie ma w spisie ostatnio otwieranych, odszukaj go na dysku, chwyć myszą i przeciągnij kursorem nad ikonę programu widoczną na pasku. Zwolnij kursor, gdy pojawi się polecenie Przypnij do....


Dokument można także przypiąć bezpośrednio do paska zadań. W takiej sytuacji automatycznie zostanie na pasku umieszczony domyślny program przeznaczony do otwierania plików danego typu. Szkoda, że bezpośrednio do paska nie można przypiąć katalogu – próba taka kończy się dodaniem folderu do listy szybkiego dostępu Eksploratora plików.


Jeżeli listy są zbyt krótkie lub za długie i zawierają za mało bądź zbyt wiele elementów, ich długość możesz dopasować do własnych wymagań. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.


Przejdź na kartę Listy szybkiego dostępu. Zmieniając wartość w polu zaznaczonym na obrazku, zmodyfikujesz długość spisu ostatnio używanych elementów. Maksymalnie może być na niej 60 pozycji.


Usuwając zaznaczenie z pola Przechowaj i wyświetl niedawno otwierane elementy... zablokujesz możliwość dodawania dokumentów do list. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia prywatności i dostępu do twoich danych przez inne osoby. Zaakceptuj zmiany przyciskiem OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto