A A A

TOP 5 Najlepsze aplikacje antywirusowe

PC Format 10/2017
Z programu zabezpieczającego system Android powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które instalują dużo aplikacji, szczególnie jeśli pobierają je ze źródeł innych niż oficjalny sklep systemu Google. Sklep Play jest dobrze zabezpieczony przed przenikaniem szkodliwego oprogramowania, a od niedawna, funkcje skanujące są też wbudowane w sam system, po stronie telefonu. GŁ

Programy antywirusowe to nie tylko skaner i walka ze szkodnikami. Równie istotne są funkcje dodatkowe: zabezpieczenie przed kradzieżą, kontrola rodzicielska, moduł antyspamowy czy ochrona przed wyłudzeniem poufnych danych podczas surfowania w sieci.

Założenia testu

Badanie skuteczności wykrywania szkodliwych aplikacji zostało oparte na pomiarach wykonanych przez firmę AV-Test. Ponieważ niezawodność wszystkich testowanych aplikacji jest niemal stuprocentowa, funkcje dodatkowe potraktowaliśmy z taką samą uwagą jak skaner antywirusowy. Wysoko punktowane były szczególnie te dodatki, które nie są powieleniem domyślnych funkcji systemu Android.

1. Avast mobile Security & Antivirus


Pozycję lidera program Avast zawdzięcza m.in. bardzo udanemu interfejsowi. Aplikacja ma dobrze rozwiązane okno główne, gdzie znalazły się ikony najbardziej potrzebnych funkcji. Pozostałe zgromadzono w menu wysuwanym z boku ekranu. Są też dostępne po przewinięciu ekranu głównego w dół i opatrzone komentarzem, jeśli wymagają twojej uwagi.

W wersji darmowej program wyświetla pośród innych funkcji propozycje dodatkowych modułów, które możesz pobrać, rozszerzając ochronę, ale już ta podstawowa jest bardzo szeroka. Aplikacja ma rozbudowaną usługę odnajdywania zgubionego lub skradzionego telefonu – można nie tylko zdalnie zrobić zdjęcie przednim aparatem, ale nawet nagrać dźwięki w otoczeniu telefonu i zarejestrować głos złodzieja. Dostępne jest skanowanie zabezpieczeń sieci Wi-Fi, do której podłączone jest chronione urządzenie, a w telefonach z tzw. rootem możesz włączyć pełnoprawny firewall.

Program ma więcej niż funkcjonalność aplikacji antywirusowej. Na ekranie głównym znajdziesz funkcje służące do optymalizacji pracy urządzenia – czyszczenie pamięci, oszczędzanie energii czy testowanie prędkości połączenia internetowego. Dobrze wypada zabezpieczenie przed kradzieżą danych.

Ocena: bardzo dobra, 4,94
Cena: 8,79 zł/mies.
Adres: http://pcformat.pl/u/3035

2. ESET Mobile Security & Antivirus


Apka ma świetnie przygotowany interfejs – okno główne zawiera ikony wszystkich funkcji, które opatrzono zwracającymi uwagę oznaczeniami stanu zabezpieczeń. Skuteczność wykrywania zagrożeń nie jest stuprocentowa, ale i tak bliska ideału. Podobnie jak zwycięzca testu ESET ma rozbudowany moduł antykradzieżowy, choć poza nim nie dysponuje wieloma funkcjami dodatkowymi. Ochrona przed wyłudzaniem danych działa tylko w trzech przeglądarkach (w tym w Chromie). ESET pozwala łatwo kontrolować uprawnienia przyznane aplikacjom i sprawdzać wykorzystanie transmisji danych.

Ocena: bardzo dobra, 4,86
Cena: 48 zł/rok
Adres: http://pcformat.pl/u/3036

3. McAfee Mobile Security


Gdyby nie kiepski interfejs, program McAfee prawdopodobnie o włos wygrałby w teście, ale niestety ekran główny w postaci zwykłej tekstowej listy nie mógł dostać lepszej oceny. Jeśli ci to nie przeszkadza, będziesz miał z programu wiele pożytku. Ma pełną skuteczność i długą listę funkcji dodatkowych. Wśród nich zwraca uwagę możliwość blokowania dostępu do wybranych aplikacji w telefonie.

Ocena: bardzo dobra, 4,83
Cena: 9,99 zł/mies.
Adres: http://pcformat.pl/u/3037

4. miejsce - Kaspersky Mobile Antivirus


Bolączki programu Kaspersky to niepełna skuteczność, mało użyteczny ekran główny aplikacji oraz ograniczenie ochrony przed wyłudzeniem danych do jednej przeglądarki internetowej (Chrome’a). Program ma za to ciekawe funkcje ukrywania poufnych informacji, możesz zablokować dostęp do wybranych kontaktów, historii połączeń oraz wiadomości. Skanuje też SMS-y w poszukiwaniu niebezpiecznych plików.

Ocena: bardzo dobra, 4,81
Cena: 23,75 zł/rok
Adres: http://pcformat.pl/u/3038

5. Bitdefender Mobile Security


Interfejs programu jest udany, choć pola przeznaczone na poszczególne funkcje powinny być troszkę mniejsze (szczególnie jeśli używasz telefonu z małym ekranem). Aplikacja oferuje ochronę przed phishingiem w aż 7 przeglądarkach internetowych. Ma też ciekawą funkcję blokowania dostępu do wybranych aplikacji, która może być automatycznie wyłączana, gdy znajdujesz się w zasięgu zaufanej sieci Wi-Fi. Program wyróżnia też niski abonament miesięczny, choć w rozliczeniu rocznym inne apki wypadają taniej.

Ocena: bardzo dobra, 4,71
Cena: 3,99 zł/mies.
Adres: http://pcformat.pl/u/3039


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koniu
koniu
1 stycznia 2018, 22:34
Artykuł sponsorowany, polecam stronkę av-test.
Najnowsze aktualności
Kolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto