A A A

Tablet z telewizją

PC Format 9/2013
Często odpoczywamy w miejscach pozbawionych telewizora. Jest na to rada - tablet wyposażony w tuner DVB-T. Przetestowaliśmy dwa takie urządzenia. MACIEK PŁOCHOCKI

Telewizyjne tablety to niewielki wycinek rynku tanich tabletów – w sklepach znajdziesz zaledwie kilka takich urządzeń. Większość ma parametry bliźniaczo podobne do jednego z testowanych przez nas modeli – Media-Droid MT7004MCX. Ten i pozostałe urządzenia prezentują poziom rozwoju tanich tabletów sprzed około roku. Mają więc ekran o niskiej rozdzielczości, jednordzeniowe procesory i bardzo kiepskie aparaty fotograficzne. Drugi typ urządzeń – jednocześnie znacznie mniej liczny – reprezentuje testowany Overmax Dualdrive Max. Jest to urządzenie troszkę droższe, o większym ekranie niż Media-Droid, ale reszta specyfikacji nie różni się znacznie od spotykanej w pierwszej grupie urządzeń.

Funkcja TV

Oba urządzenia są podobne, więc oba mają tę samą aplikację służącą do oglądania telewizji. Program jest bardzo prosty w obsłudze i ma komplet potrzebnych funkcji. Po wyszukaniu stacji wyświetla miniaturę ekranu, a obok listę dostępnych kanałów. Możesz włączyć nagrywanie lub wykonać zrzut ekranowy. W trybie pełnoekranowym znika lista stacji – pojawiają się przyciski przełączania kanałów do przodu i do tyłu. Dostępne jest też EPG, ale tylko dla aktualnie oglądanego kanału.

Ekrany obu urządzeń różnią się nie tylko przekątną, ale też proporcjami. Media-Droid ma wyświetlacz o proporcjach 16:10. Ponieważ nadawany przez stacje sygnał jest przystosowany do telewizorów o ekranach 16:9, obraz na ekranie tabletu jest lekko rozciągnięty w pionie. Z kolei proporcje tabletu Overmax to mniej więcej 4:3. W tym przypadku możesz się zdecydować na obraz rozciągnięty w pionie, z obciętymi bokami, lub oglądanie niemodyfikowanego obrazu z czarnymi paskami pod i nad obrazem. Jak widać, nie ma rozwiązania idealnego.

Wysuwana z obudowy obu tabletów krótka antenka teleskopowa jest zbyt mała, żeby zapewnić poprawny odbiór telewizji wewnątrz budynków (oczywiście nie dotyczy to wszystkich wypadków). Natomiast na zewnątrz sprawuje się poprawnie. W tablecie Media-Droid znajduje się dodatkowe gniazdko na zewnętrzną antenę – potrzebną przejściówkę znajdziesz w zestawie. Dzięki niej podłączysz tablet do anteny pokojowej lub dachowej, która pozwoli oglądać telewizję w czterech ścianach (chowana w obudowie antenka teleskopowa nie jest wówczas potrzebna).

Oba tablety przystosowano do wygodnego użytku podczas jazdy samochodem. W pudełku z urządzeniem znajdziesz uchwyt pozwalający zamocować tablet na szybie auta (oraz desce rozdzielczej w przypadku tabletu Overmax), a każe ładowarkę samochodową.

A co z resztą

Podczas korzystania z obu urządzeń można odnieść wrażenie, że ich producenci doszli do następującego wniosku: skoro główna funkcja urządzenia działa poprawnie, to do wykonania reszty funkcji nie trzeba się zbytnio przykładać. Patrząc na problem z innej strony, można powiedzieć, że moduł DVB-T pochłonął taką dużą cześć kosztów tabletu, że na inne podzespoły dobrej jakości zabrakło funduszy. Bez względu na powód skutkiem jest bardzo uciążliwa obsługa obu urządzeń – głównie za sprawą niskiej wydajności. Widać ją np. podczas odblokowywania ekranu, które czasami działa z opóźnieniem. Tabletom zdarza się zawiesić na chwilę podczas obracania ekranu, otwierania ekranu ustawień i aplikacji. O wydajności w benchmarkach lepiej nawet nie wspominać (zdecydowanie nie są to urządzenia dla graczy).

Druga porcja narzekań należy się ekranom. Ich niską rozdzielczość, w kontekście głównej funkcji, jaką jest oglądanie telewizji, naprawdę trudno zrozumieć i zaakceptować. Nie lepiej mają się kąty widzenia, choć widać lekką przewagę Overmaksa nad Media-Droidem. Drugiemu z tabletów należy się jeszcze jedna nagana za bardzo, bardzo niską wydajność akumulatora. – niewiele ponad 3,5 godziny w trybie oglądania filmu.

Aplikacje lub ich brak

Oba tablety wyposażono w Androida 4 oraz krótką listę podstawowych aplikacji (więcej musisz pobrać z Google Play). Choć urządzenia mają odbiornik GPS, wśród fabrycznych aplikacji nie ma nawet mapy Google i opartej na niej darmowej nawigacji. Overmax zawiera za to aplikację nawigującą Be-On-Road.

Podczas pobierania dodatkowych aplikacji pamiętaj, że w 1 GB pamięci tabletów nie zmieści się ich wiele. Podobnie jest z filmami czy muzyką. Dlatego potrzebna będzie dodatkowa pamięć w postaci karty microSD. Trzeba ją dokupić osobno – najlepiej zrobić to już w momencie zakupu samego tabletu.

Overmax Dualdrive Max

PLUSY:
 • Bogate wyposażenie
MINUSY:
 • Kiepskie parametry ekranu
 • Bardzo niska wydajność
 • Mało wbudowanej pamięci

Media-Droid Cassius MCX

PLUSY:
 • Bogate wyposażenie
MINUSY:
 • Kiepskie parametry ekranu
 • Bardzo niska wydajność/słaby akumulator
 • Mało wbudowanej pamięci

Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
3 grudnia 2013, 14:19
Zauważ, że to jest wygodne, jeśli chcesz obejrzeć dany serial itp. Tutaj możesz oglądać telewizję na bieżąco, bez potrzeby łączenia się z internetem i buforowaniem obrazu, co przy małej ilości miejsca na dysku może być problemem.
avatar
~Anonim
3 grudnia 2013, 12:27
Witam! Moim zdaniem jak ktoś chce mieć tablet z telewizją, to wcale nie musi inwestować w specjalny model z tunerem DVB-T. Jeśli tylko tablet jest z systemem "Windows 8", to wystarczy ze "Sklepu" pobrać aplikacje "Ipla" i "tvn player" - i będzie git ;). Na "Androida" pewnie też są podobne aplikacje.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto