A A A

Tanie drukowanie

PC Format 12/2008
Parametry techniczne i funkcje większości modeli danej klasy urządzeń są zbliżone, nie ma więc większego znaczenia, jakiej firmy drukarkę wybierzemy. Dużo ważniejsza jest jej niezawodność i ekonomia użytkowania.

Jak ekonomicznie drukować

 • Jeśli drukujesz ponad 100 stron miesięcznie, kup wydajniejszą drukarkę atramentową lub laserową, która zapewni niskie koszty druku.
 • W miarę możliwości kupuj materiały o podwyższonej wydajności, które zapewniają niższy koszt druku w przeliczeniu na stronę.
 • Dodatkową oszczędność przyniesie dwustronny druk dokumentów – automatyczny (jeśli drukarka ma taki moduł) lub ręczny.
 • Istotny jest sposób druku dokumentów – zwykle znaczną oszczędność, a zarazem wystarczającą jakość zapewnia tryb ekonomiczny (tzw. draft).
 • W drukarkach kolorowych warto stosować druk w odcieniach szarości, gdy kolor jest zbędny.
 • Praktycznie każdy sterownik drukarki pozwala wydrukować kilka stron na jednej kartce, co oszczędza zarówno toner lub atrament, jak i papier.
 • W razie potrzeby kup lub wykorzystaj darmowe oprogramowanie, które będzie odpowiednio formatowało strony internetowe, by zmniejszyć zużycie materiałów eksploatacyjnych.

Każdy typ drukarki jest dostosowany do konkretnego rodzaju zadań. Do większości zastosowań odpowiednia jest atramentówka, niekoniecznie o fotograficznej jakości, ponieważ w domu zwykle drukujemy niewiele: pojedyncze strony internetowe, czasami prezentacje i czarno-białe dokumenty tekstowe z prostą grafiką. Laserówki generalnie sprawdzają się wtedy, gdy drukuje się więcej, bo są droższe podczas zakupu, ale tańsze w eksploatacji. Osobom potrzebującym wydruków kolorowych o tzw. jakości prezentacyjnej można polecić tańsze laserówki kolorowe. W każdej z tych grup drukarek powinno się stosować podobne zasady wyboru urządzenia ze względu na koszty jego eksploatacji.

Jak wybrać drukarkę tanią w eksploatacji

Koszty eksploatacji drukarek kalkuluje się w przeliczeniu na stronę wydruku. Parametr ten nabiera tym większego znaczenia, im intensywniej wykorzystujemy drukarkę.

Ekonomiczna drukarka

Przy planowanym sporadycznym drukowaniu (kilkanaście stron na miesiąc) najlepiej wybrać niedrogi model atramentówki. W takim wypadku koszty eksploatacji nie odgrywają większego znaczenia. O wiele ważniejsza jest atrakcyjna cena drukarki atramentowej.
Jeżeli na drukarce drukujemy więcej niż 5–10 stron dziennie, czyli ponad 100 stron miesięcznie, trzeba już obliczyć koszty eksploatacji i wybrać taki model, na którym koszt wydruku jednej strony nie przekroczy 20 groszy.

Przy planowanej większej liczbie wydruków warto już kupić tanią drukarkę laserową, na której koszty wydruku czarno-białej strony schodzą do 5–10 groszy za stronę. Warto też wybrać model z modułem druku dwustronnego (duplekserem), dzięki czemu można liczyć nawet na dwukrotną oszczędność papieru.

Materiały o zwiększonej wydajności

Aby maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji, warto zwrócić też uwagę na pojemność zbiorników z tonerem lub tuszem. Z wieloma drukarkami sprzedawane są tzw. materiały startowe wystarczające do wydrukowania mniejszej liczby stron. Z kolei producenci drukarek atramentowych ostatnio zmniejszają pojemność zbiorniczków z atramentem.

Wydajność materiałów eksploatacyjnych

Wydajność kalkulowana jest zawsze przy założeniu, że czarno-biała strona jest zaczerniona w 5 procentach, a kolorowa pokryta w 15 procentach (po 5 proc. na kolor). Dla tuszów fotograficznych wydajność jest zwykle podawana jako liczba wydrukowanych fotografii formatu 10x15 cm.

Niestety, im mniejsza pojemność materiałów eksploatacyjnych, tym większe koszty w przeliczeniu na stronę. Dlatego w miarę możliwości należy kupować drukarki, do których są dostępne tusze lub tonery o podwyższonej wydajności.

Obliczanie kosztów eksploatacji

Aby obliczyć koszt wydruku pojedynczej strony, wystarczy sprawdzić, ile kosztują tusze lub tonery, a także znaleźć informacje na temat ich wydajności (na ile stron wystarczają). Następnie trzeba podzielić cenę przez tę wydajność – oczywiście pomijamy tutaj koszty papieru czy zużycie energii. W obliczeniach związanych z kosztami eksploatacji można też uwzględnić koszty zakupu samej drukarki. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest nabyć drukarkę o wyższych kosztach eksploatacji, ale o niższej cenie zakupu.

W wypadku drukarek laserowych należy też zwrócić uwagę na konieczność wymiany bębna. W części drukarek jest on zmieniany wraz z tonerem (jest wtedy zintegrowany z kartridżem, w którym przechowywany jest toner), w innych musi być wymieniany oddzielnie, np. po 10 czy 100 tysiącach wydruków. Jeżeli nie zakładamy osiągnięcia w czasie eksploatacji tej liczby wydruków, wówczas lepiej kupić drukarkę ze „stałym” bębnem (najczęściej bęben światłoczuły to osobny moduł), by później płacić już tylko za toner.

Przykłady kosztów zakupu drukarek i ich eksploatacji

Do obliczenia kosztów eksploatacji posłużymy się przykładem czterech drukarek – dwóch atramentowych (tańszej domowej i droższej biurowo-domowej) oraz dwóch, niedrogiej i droższej, monochromatycznych drukarek laserowych.

 • Drukarka atramentowa Canon PIXMA iP1800 (100 zł)
  Tusz Canon PG 37 (czarny) – 220 stron, 42 zł
  Tusz Canon CL38 (kolor) – 200 stron, 59 zł
  Koszty druku: 0,19 zł za stronę czarno--białą, 0,30 zł za stronę kolorową
 • Drukarka atramentowa HP Office­jet Pro K5400n (520 zł)
  Tusz HP 88 Officejet Standard (czarny), 833 stron, 45 zł (20 ml)
  Tusz HP 88 Officejet Standard (magenta) 661 stron, 45 zł (9 ml)
  Tusz HP 88 Officejet Standard (cyan) 616 stron, 45 zł (9 ml)
  Tusz HP 88 Officejet Standard (yellow) 616 stron, 45 zł (9 ml)
  Tusz HP 88 XL (czarny), 2333 stron 101 zł (55 ml)
  Tusz HP 88 XL (magenta), 1210 stron, 75 zł (17 ml)
  Tusz HP 88 XL (cyan), 1210 stron, 75 zł (17 ml)
  Tusz HP 88 XL (yellow), 1210 stron, 75 zł (17 ml)
  Koszty druku: 0,05/0,04 zł za stronę czarno-białą (tusze standardowe i o zwiększonej pojemności), 0,22/0,19 zł za stronę kolorową (również tusze standardowe i o zwiększonej pojemności)
 • Drukarka laserowa monochromatyczna Lexmark E120 (387 zł)
  Toner Lexmark 0012016SE, 2000 stron, 194 zł
  Koszty druku: 0,097 zł za stronę
 • Drukarka laserowa monochromatyczna Samsung ML-3470D (1150 zł)
  Toner Samsung ML-D3470 B, 10 000 stron, 443 zł
  Koszty druku: 0,04 zł za stronę

Tagi: druk/skan
Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
JurekJurek
opera
18 listopada 2014, 10:14
Tanie drukowanie
Jak chcecie kupić tanie drukarki to proponuję toneryotwock.pl mają dobrą ofertę, tanie zamienniki, regenerują również tonery, odnawiają kasety i kartridże.
zgłoś do moderacji »
avatar
true
opera
25 listopada 2013, 13:53
wybór nieoczywisty
fajnie, że jest podkreślone to, że wybór nie jest oczywisty, tylko trzeba przemyśleć czego dokładnie oczekujemy od drukarki, jedna marka raczej nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby, mi się udało dobrać odpowiednią drukarkę, dzięki specjalistom z http://www.hicopy.gdansk.pl, bo wcześniej też wybierałam po omacku..
zgłoś do moderacji »
avatar
Treecat
opera
14 czerwca 2011, 22:27
do lamusa
Warto inwestować w jakość tym bardziej że to już nie takie kosztowne. Można zaoszczędzić uszkodzenie drukarki czy problemami z dobrą jakością wydruku. Zamienniki tak szeroko stosowane kiedyś odchodzą pomału do lamusa.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto