A A A

Tańsze rozmowy

PC Format 11/2007
Comiesięczne rachunki za korzystanie z telefonu stacjonarnego można obniżać na wiele sposobów, i to bez ograniczania czasu rozmów. Nie jest też konieczna zmiana operatora. Najlepiej wybrać inną taryfę dotychczasowego dostawcy usług telekomunikacyjnych lub nawiązywać połączenia przez numery dostępowe.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej taryfy. Nie ma sensu płacić wysokiego abonamentu, jeśli zawarte w nim minuty na połączenia pozostają niewykorzystane. Z drugiej strony, korzystając z niskiego abonamentu, zazwyczaj płaci się wysoką cenę za minutę rozmowy. Na szczęście oferty wszystkich operatorów są na tyle różnorodne, że znajdzie w nich coś dla siebie zarówno osoba, która sporadycznie korzysta z telefonu, jak i ktoś, kto prowadzi godzinne rozmowy.

Swoboda rozmów – minuty w abonamencie

Jeśli dużo dzwonisz, możesz skorzystać z tzw. płaskich taryf. W ramach abonamentu otrzymasz pokaźny pakiet – zazwyczaj 2000 minut (ponad 33 godziny) połączeń lokalnych i międzystrefowych (międzymiastowych) na numery stacjonarne w dowolnym dniu tygodnia i o dowolnej porze dnia. Ceny połączeń wykonywanych po zużyciu pakietu minut są dość niskie i wynoszą 10–20 groszy za minutę połączenia z telefonami stacjonarnymi. Za minutę połączenia z komórką zapłacisz 85 groszy. Za korzystanie z takich stawek trzeba jednak płacić wysoki abonament – około 110 zł miesięcznie.

Jeśli nie używasz domowego telefonu w ciągu dnia, a rozmawiasz dużo po powrocie z zajęć czy z pracy, możesz skorzystać z abonamentu z dużą pulą minut – zazwyczaj 1000 (ponad 16 godzin), do wydzwonienia na telefony stacjonarne codziennie wieczorem oraz w weekendy i święta. Abonament kosztuje 70 zł w Tele2. Jako klient TP możesz płacić 95 zł miesięcznie i łączyć się w wymienionych okresach z telefonami stacjonarnymi, ale bez ograniczeń minutowych. Niższy abonament, np. 70 zł w TP, obowiązuje w taryfach, które umożliwiają dzwonienie za darmo tylko w weekendy.

Wybierając daną taryfę, sprawdź w regulaminie, w jakich godzinach można wykorzystać minuty oferowane w ramach abonamentu. Wieczór wieczorowi nierówny. W TP będą to godziny 20:00–8:00, podczas gdy w Netii 18:00 – 8:00. Jeśli korzystasz z taryf „darmowe wieczory i weekendy”, nie musisz się obawiać, że zapłacisz dużo, dzwoniąc w godzinach szczytu – opłaty są takie same jak w innych taryfach.

Dodatkowe minuty i rabaty

Osoby, które dzwonią niewiele, ale o różnych porach, mogą wybrać taryfy z pakietem darmowych minut do wykorzystania w dowolnym momencie, na połączenia stacjonarne lokalne i międzymiastowe z numerami dowolnego operatora. Pakiet obejmuje od 60 do 100 minut w zależności od operatora (Tele2 ma też ofertę „darmowe 60 minut + darmowe soboty”). Minuty z pakietu są rozliczane w pierwszej kolejności. Po ich wyczerpaniu opłaty za rozmowy są naliczane zgodnie z cennikiem.

Klienci TP mogą obniżyć wysokość rachunku telefonicznego, dokupując do wybranej taryfy usługi dodatkowe. Są to między innymi usługi „wybrane numery tp” i „rozmowy z rabatem tp”. W pierwszym przypadku abonent otrzymuje 20-procentowy upust na rozmowy z maksymalnie sześcioma numerami stacjonarnymi i komórkowymi. Przy wyborze do 3 numerów usługa kosztuje 1,22 zł brutto miesięcznie za każdy. Gdy wybierzesz 4, 5 lub 6 numerów, płacisz 6,10 zł miesięcznie. Druga usługa to rabat w wysokości od 20 do 40 procent na określoną liczbę połączeń. Cena usługi zaczyna się od 1,22 zł za 30 połączeń lokalnych z 20-procentowym rabatem aż do 7,32 zł miesięcznie z 40-procentowym upustem za 40 połączeń międzynarodowych. Usługi „wybrane numery tp” i „rozmowy z rabatem tp” można łączyć, aby obniżyć rachunek.

W usłudze „rozmowa za pół ceny” pierwsze 12 minut rozmowy jest płatne zgodnie z wykorzystywaną taryfą, a następne 12 minut tej samej rozmowy jest darmowe. Po upływie 24 minut połączenia kolejne 12 minut jest rozliczane zgodnie z taryfą, a następne 12 jest darmowe itd. Usługa dotyczy rozmów lokalnych i kosztuje 1,22 zł miesięcznie.

Stacjonarnie na kartę

Jeśli wykonujesz dużo połączeń międzymiastowych i międzynarodowych, możesz kupować karty przedpłacane, dzięki którym dzwonisz pod specjalny numer i rozmawiasz taniej z telefonu domowego. Karty, np. Telegrosik czy Polemika, można nabyć w kioskach, zazwyczaj w nominałach 10–50 zł. Na karcie jest umieszczony numer PIN, który należy wystukać na klawiaturze telefonu (aparat musi mieć wybieranie tonowe) po zadzwonieniu pod numer dostępowy (zależny od strefy, do której się dzwoni). Po komunikacie informującym o ilości gotówki na karcie należy wybrać numer telefonu, z którym ma być nawiązana połączenie. Przykładowe ceny połączeń to 17–19 groszy za minutę rozmowy międzymiastowej, 79 groszy na komórkę i 37 groszy do krajów Unii Europejskiej (te kwoty są ściągane z karty). Jeśli numer dostępowy zaczyna się od 0–800, jest to już cały koszt połączenia. Przy innych numerach dostępowych doliczany jest koszt połączenia z takim numerem, zgodnie z cennikiem operatora (doliczona kwota znajdzie się na rachunku telefonicznym). Z kart można też korzystać za pomocą komórki i z budek telefonicznych

Podobnym do telekarty sposobem na tańsze rozmowy są numery dostępowe 0–708. Osoba dzwoniąca pod taki numer płaci za połączenie zgodnie z cennikiem dla swojej taryfy – najczęściej 35 groszy za minutę, ale może w tym czasie prowadzić rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe. Wystarczy po połączeniu z numerem dostępowym wprowadzić numer telefonu, pod który chce się dzwonić. Opłata za całą rozmowę będzie doliczona do rachunku telefonicznego. Korzystając z numerów dostępowych 0–708, sprawdź, z jakimi krajami i z jakich sieci w Polsce można się w taki sposób połączyć.

Zwróć uwagę

 • DARMOWE MINUTY W SIECIACH
  Minuty do wykorzystania dostępne w ramach tzw. taryf płaskich (np. 2000 minut w abonamencie 110 zł) można spożytkować na połączenia z dowolną siecią telefonii stacjonarnej (np. z numeru obsługiwanego przez Tele2 na numer w Netii) – tak jest u wszystkich operatorów. W przypadku taryf typu „darmowe weekendy i wieczory” klienci Telekomunikacji Polskiej mogą dzwonić za darmo jedynie do innych abonentów stacjonarnych TP. Natomiast klienci pozostałych operatorów mogą dzwonić za darmo na wszystkie krajowe numery stacjonarne z dowolnej sieci.
 • KIEDY ZACZYNA SIĘ WIECZÓR
  Poszczególni operatorzy różnie rozumieją termin „darmowy wieczór”. Dla jednych są to godziny 20:00–8:00 (np. w TP), dla innych 18:00–8:00.
 • NALICZANIE DŁUGOŚCI ROZMOWY
  Wybierając telekartę, sprawdź, jak jej dostawca rozlicza długość rozmowy. Nie wszyscy dostawcy oferują naliczanie sekundowe, np. w usłudze Telegrosik płaci się za każde rozpoczęte 15 sekund połączenia.

Przez internet taniej

Jeśli masz dostęp do internetu, możesz obniżyć koszty połączeń z telefonu stacjonarnego do mniej niż 10 groszy za minutę, dzwoniąc przez sieć. Często potrzebna jest do tego bramka VoIP, gdy np. korzystasz z komunikatora Skype czy Nagłos (powiązany z Gadu-Gadu) lub dostawcy usług VoIP. Takich inwestycji nie wymaga np. usługa Jajah.com. Więcej o telefonii VoIP znajdziesz w artykułach zamieszczonych na płycie CD.

A może w pakiecie
W ramach usług telewizji kablowej są zazwyczaj oferowane pakiety TV + telefon – kosztujące mniej niż zakup dwóch usług oddzielnie, a nawet trójpak TV + telefon + internet (więcej w artykule zamieszczonym na krążku). Korzystne mogą też być oferty operatorów telekomunikacyjnych proponujących pakiety internet + telefon.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto