A A A

Taryfa do smartfonu

PC Format 03/2011
Kupiłeś smartfon  zmień taryfę. Jeśli dotychczas przy jej wyborze kierowałeś się niskimi kosztami połączeń i SMS-ów, to prawdopodobnie nie pozwoli ona na tanie korzystanie z internetu. A przecież po to kupiłeś nowoczesny smartfon  żeby mieć nieograniczony, ale też tani dostęp do sieci. [Maciek Płochocki]

W naszym zestawieniu znajdziesz tylko wybrane taryfy internetowe. Odrzuciliśmy te, w których tani internet idzie w parze z drogimi rozmowami telefonicznymi. Pominęliśmy oferty, które pozwalają korzystać tylko z wybranych funkcji sieciowych oraz wymagające kupowania dodatkowych usług.

Abonament – niekoniecznie

Wybór oferty abonamentowej ma sens tylko wówczas, gdy chcesz kupić smartfon u operatora. W przeciwnym razie przejdź do następnego rozdziału, gdzie opisujemy oferty pre-paid.

Specjalne abonamentowe taryfy internetowe znajdziesz w Erze, Orange i Play. Ostatni operator oferuje największy wybór abonamentów tego typu – już od 29 zł miesięcznie, w którym otrzymasz 750 MB na surfowanie, do 99 zł miesięcznie z 2 GB na transmisję danych. Niestety, po wyczerpaniu takiego pakietu danych transmisja zaczyna być dosyć droga – 12 groszy za 100 KB.

Taryfa Pantera w Orange jest znacznie mniej atrakcyjna. Przy abonamencie 99 zł otrzymasz tylko 1 GB (przy najniższym 59 zł 200 MB), a po wyczerpaniu pakietu transmisja danych kosztuje 25 groszy za 50 KB. Pantera dostępna jest także w ofercie MIX – ceny usług są te same, ale subsydiowane telefony droższe.

Oferta Ery to tylko dwie taryfy, którym raczej nie warto poświęcać uwagi. Nie dość, że tańsza wymaga płacenia abonamentu w wysokości aż 99 zł, to otrzymasz w niej tylko 300 MB na surfowanie.

Pre-paid – zdecydowanie tak

Oferty na kartę to raj dla posiadacza smartfonu, pod warunkiem że nie masz nic przeciwko sieciom Heyah i Orange. U tych dwóch operatorów znajdziesz najkorzystniejsze warunki.

U pomarańczowych transmisja danych kosztuje tylko 1 grosz za 100 KB, a minuta połączenia 29 groszy. Dodatkowo przy każdym doładowaniu dostajesz dodatkowy pakiet danych – dopóki go nie wykorzystasz, za surfowanie nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty. Wielkość pakietu zależy od wysokości doładowania, np. 1 GB przy doładowaniu za 25 zł. Okres ważności bonusowego pakietu danych jest taki sam jak okres ważności całego doładowania i może być przedłużony po przedłużeniu terminu ważności konta kolejnym doładowaniem.

W taryfie Nowa Heyah cena transmisji danych jest równie atrakcyjna – 2 grosze za 100 KB. Połączenia kosztują 30 groszy za minutę. Dodatkowo możesz wysyłać darmowe SMS-y w ramach sieci. Równie niska stawka za transmisję obowiązuje w taryfie Nowa Heyah MIX, ale cena połączeń jest wyższa – 44 grosze za minutę.

Osobom, które chciałyby surfować bez opłat, polecamy nową sieć FreeM. W zamian za oglądanie reklam wyświetlanych na ekranie smartfonu możesz bez opłat odwiedzać niektóre serwisy internetowe, korzystać z komunikatora. Normalna transmisja danych ma umiarkowaną cenę 7 groszy za 100 KB. Aby otrzymać starter FreeM, należy „polubić” profil sieci na Facebooku.

Kup pakiet

Praktycznie każdą taryfę komórkową możesz przystosować do niedrogiego surfowania w sieci, kupując tzw. pakiet danych. Za kilka lub kilkanaście złotych otrzymujesz od kilku do nawet kilkuset MB na korzystanie ze wszystkich usług sieciowych. Ważność takiego pakietu to zazwyczaj 30 dni, po tym terminie niewykorzystane megabajty przepadają. Pakiet kupisz, wpisując kod na klawiaturze telefonu. Szczegóły znajdziesz na stronie twojego operatora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto