Technologie

Wirtualne światy
Gry online najważniejsze zasady i możliwości
Gry online, w których gracze przemierzają nieistniejące krainy, mają ponad 20 mln użytkowników na świecie. Najbardziej popularne tytuły to Second Life oraz World of Warcraft. To już nie tylko forma rozrywki, to często też sposób na dochodowy biznes.

Więcej światła
Techniki opracowywania grafiki 3D w grach
Gry komputerowe coraz bardziej przypominają filmowe produkcje dzięki szybszym kartom graficznym i wykorzystaniu ich możliwości przez twórców gier. Opisujemy nowoczesne techniki, jakie mogą oni stosować w swoich produkcjach.

Coraz mniejsze
Parametry nowoczesnych laptopów
Współczesny laptop może mieć grubość niespełna 2 cm, wagę poniżej kilograma lub wydajność silnego komputera stacjonarnego. Żaden z modeli nie łączy w sobie tych wszystkich cech, ale w każdej kategorii są rekordziści.

Karty grafiki pod parą
ATI Radeon 3870 X2 i Nvidia GeForce 9800 GX2
Wykorzystanie dwóch kart graficznych pracujących równolegle podnosi wydajność komputera w obliczeniach związanych z grafiką o kilkadziesiąt procent, ale wymaga specjalnej płyty głównej. Problem rozwiązuje karta z dwoma procesorami. Na rynku są takie karty z układami ATI, a od kilku tygodni również Nvidia.

Globalny nasłuch
System Echelon i działania agencji NSA
Podsłuch to ostatnio modny temat. Nie będziemy jednak pisać o lokalnych zapędach wywiadowczych i wykorzystaniu dyktafonów przez rodzimych polityków. Idzie o rzecz znacznie większego kalibru nadzorowany przez amerykańską agencję NSA system globalnego elektronicznego nasłuchu, znany pod nazwą Echelon.

Siła złego na jednego
Najnowsze zagrożenie atak drive-by downloads
Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem komputera przed zagrożeniami z internetu są programy antywirusowe. Ale to nie wirusy są obecnie najgroźniejszymi szkodnikami. Poznaj najnowszy, wyrafinowany typ ataku: drive-by downloads. Najpewniej tobie też zagraża.

Konkurenci LCD i plazmy
Przeglad nowoczesnych wyswietlaczy
O prymat na rynku dużych wyświetlaczy będzie w najbliższych dwóch latach rywalizowało co najmniej 5 technologii. Do walki z plazmą i ciekłymi kryształami staną telewizory organiczne, laserowe oraz wykorzystujące strumienie elektronów.

Rewelacyjny obraz i dźwięk
WirelessHD transmisja bezprzewodowa
WirelessHD to zaprezentowana na początku roku technologia bezprzewodowego przesyłania wideo wysokiej rozdzielczości HD bez kompresji, bez zakłóceń transmisji, z prędkością do 25 Gb/s, na odległość 10 m. Ma być stosowana w multimedialnym sprzęcie wideo. Pierwsze takie urządzenia już się pojawiły.

Procesory z grafiką
Połączenie CPU i GPU projekty AMD i Intela
W 2006 roku AMD przejęła firmę ATI, producenta układów graficznych. Jednym z efektów tej fuzji jest uruchomienie przez AMD projektu o nazwie Fusion, którego celem jest opracowanie układu integrującego procesor graficzny z procesorem głównym! Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Intel.

Informatyka w biznesie
Laboratorium Technologii Informacyjnych
Marzeniem domowego użytkownika komputera jest czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM-u, w nowoczesnym biznesie zaś maszyny liczące mają po kilkaset rdzeni, a ilość pamięci kilkaset razy przekracza zasoby najszybszych pecetów. Dzięki temu możemy szybko i bezpiecznie kupować przez internet czy korzystać z portali społecznościowych.

Bilans roku 2007
Ważne zmiany w komputerach w minionym roku
Procesory czterordzeniowe, tanie karty graficzne zgodne z bibliotekami DirectX 10 i pamięci DDR3 to najważniejsze rozwiązania, które pojawiły się w domowych komputerach w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Narodziny cyfrówki
Jak powstał i wyglądał pierwszy aparat cyfrowy
Ponad 30 lat temu inżynierowie z firmy Kodak opracowali prototyp pierwszego aparatu cyfrowego. O tym, jak powstawał, z jakich elementów został zbudowany, jak zapisywał i wyświetlał zdjęcia, rozmawiamy z jego twórcą Steveem Sassonem.

Radiowa identyfikacja
Działanie i zastosowania technologii RFID
Mały jak ziarenko ryżu chip RFID znalazł już zastosowanie w handlu, medycynie, wojsku, administracji, systemach identyfikacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z tej technologii na co dzień.

Terabajty i teraflopsy
Tera-scale sprzęt i aplikacje przyszłości
Pecety wykonują obecnie zadania, z którymi nie poradziłyby sobie superkomputery sprzed 1015 lat. Za kilka lat będą potrzebowały jeszcze większej mocy obliczeniowej. Intel uruchomił program Tera-scale i już teraz pracuje nad technologiami, które mogą być wykorzystane w sprzęcie i aplikacjach przyszłości.

Multimedialny stół
Działanie i zastosowania Microsoft Surface
Na szklanym stole kładziesz aparat fotograficzny i już po chwili na blacie wyświetlają się fotki z wakacji zgromadzone w pamięci cyfrówki. Transmisja odbywa się szybko i bezprzewodowo, bez ingerencji człowieka to tylko jedna z możliwości Surface.

Mikronastępcy
Penryn i Nehalem w technologii 45 nm
Już wkrótce miejsce montowanych w naszych pecetach procesorów Intela z serii Pentium D, Celeron i Core 2 zajmą jednostki centralne nowej generacji Penryn i Nehalem, produkowane w technologii 45 nm. Będą wydzielały mniej ciepła niż obecne układy mimo zwiększenia częstotliwości ich pracy lub liczby rdzeni.

Trudny wybór
Telewizory LCD i plazmowe cechy współczesnych modeli
Z półek sklepowych niemal zniknęły telewizory kineskopowe. Wypierają je cienkie, płaskie ekrany LCD i plazmowe. Jeśli chcesz kupić nowy odbiornik TV, sprawdź, czym się charakteryzują najnowsze modele. Poznaj mocne i słabe strony LCD i plazmy.

Uniwersalna maszyna
Wielofunkcyjna drukarka do domu
Skaner, drukarka, a do tego kserokopiarka i jeszcze faks na twoim biurku znacznie poszerzą możliwości wykorzystania komputera. Nie ma obawy, że zajmą zbyt dużo miejsca, bo można je kupić niedrogo! jako jedno urządzenie. Najnowsze takie kombajny są wyposażone w przydatne dodatkowe funkcje.

Szybciej i dalej
Standard sieci Wi-Fi 802.11n
Dzięki łączności bezprzewodowej Wi-Fi masz dostęp do internetu lub wewnętrznej domowej sieci z dowolnego miejsca w mieszkaniu. Co ważne bez żadnych kabli. Niestety, obecne parametry techniczne dla tej metody komunikacji słabo się sprawdzają na przykład przy przesyłaniu dużych ilości danych audio-wideo. Sytuację tę zmieni nowy standard Wi-Fi 802.11n.

Nowoczesne radio
Komputery w rozgłośni radiowej RMF FM
RMF FM to obecnie 10 stacji radiowych. Aż siedem rozgłośni jest dostępnych tylko w internecie, a jedna z nich nadaje oprócz muzyki także obraz. Oczywiście komputery stanowią tutaj podstawowe narzędzia pracy.

Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto