Technologie

Informatyka w biznesie
Laboratorium Technologii Informacyjnych
Marzeniem domowego użytkownika komputera jest czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM-u, w nowoczesnym biznesie zaś maszyny liczące mają po kilkaset rdzeni, a ilość pamięci kilkaset razy przekracza zasoby najszybszych pecetów. Dzięki temu możemy szybko i bezpiecznie kupować przez internet czy korzystać z portali społecznościowych.

Bilans roku 2007
Ważne zmiany w komputerach w minionym roku
Procesory czterordzeniowe, tanie karty graficzne zgodne z bibliotekami DirectX 10 i pamięci DDR3 to najważniejsze rozwiązania, które pojawiły się w domowych komputerach w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Narodziny cyfrówki
Jak powstał i wyglądał pierwszy aparat cyfrowy
Ponad 30 lat temu inżynierowie z firmy Kodak opracowali prototyp pierwszego aparatu cyfrowego. O tym, jak powstawał, z jakich elementów został zbudowany, jak zapisywał i wyświetlał zdjęcia, rozmawiamy z jego twórcą Steveem Sassonem.

Radiowa identyfikacja
Działanie i zastosowania technologii RFID
Mały jak ziarenko ryżu chip RFID znalazł już zastosowanie w handlu, medycynie, wojsku, administracji, systemach identyfikacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z tej technologii na co dzień.

Terabajty i teraflopsy
Tera-scale sprzęt i aplikacje przyszłości
Pecety wykonują obecnie zadania, z którymi nie poradziłyby sobie superkomputery sprzed 1015 lat. Za kilka lat będą potrzebowały jeszcze większej mocy obliczeniowej. Intel uruchomił program Tera-scale i już teraz pracuje nad technologiami, które mogą być wykorzystane w sprzęcie i aplikacjach przyszłości.

Multimedialny stół
Działanie i zastosowania Microsoft Surface
Na szklanym stole kładziesz aparat fotograficzny i już po chwili na blacie wyświetlają się fotki z wakacji zgromadzone w pamięci cyfrówki. Transmisja odbywa się szybko i bezprzewodowo, bez ingerencji człowieka to tylko jedna z możliwości Surface.

Mikronastępcy
Penryn i Nehalem w technologii 45 nm
Już wkrótce miejsce montowanych w naszych pecetach procesorów Intela z serii Pentium D, Celeron i Core 2 zajmą jednostki centralne nowej generacji Penryn i Nehalem, produkowane w technologii 45 nm. Będą wydzielały mniej ciepła niż obecne układy mimo zwiększenia częstotliwości ich pracy lub liczby rdzeni.

Trudny wybór
Telewizory LCD i plazmowe cechy współczesnych modeli
Z półek sklepowych niemal zniknęły telewizory kineskopowe. Wypierają je cienkie, płaskie ekrany LCD i plazmowe. Jeśli chcesz kupić nowy odbiornik TV, sprawdź, czym się charakteryzują najnowsze modele. Poznaj mocne i słabe strony LCD i plazmy.

Uniwersalna maszyna
Wielofunkcyjna drukarka do domu
Skaner, drukarka, a do tego kserokopiarka i jeszcze faks na twoim biurku znacznie poszerzą możliwości wykorzystania komputera. Nie ma obawy, że zajmą zbyt dużo miejsca, bo można je kupić niedrogo! jako jedno urządzenie. Najnowsze takie kombajny są wyposażone w przydatne dodatkowe funkcje.

Szybciej i dalej
Standard sieci Wi-Fi 802.11n
Dzięki łączności bezprzewodowej Wi-Fi masz dostęp do internetu lub wewnętrznej domowej sieci z dowolnego miejsca w mieszkaniu. Co ważne bez żadnych kabli. Niestety, obecne parametry techniczne dla tej metody komunikacji słabo się sprawdzają na przykład przy przesyłaniu dużych ilości danych audio-wideo. Sytuację tę zmieni nowy standard Wi-Fi 802.11n.

Nowoczesne radio
Komputery w rozgłośni radiowej RMF FM
RMF FM to obecnie 10 stacji radiowych. Aż siedem rozgłośni jest dostępnych tylko w internecie, a jedna z nich nadaje oprócz muzyki także obraz. Oczywiście komputery stanowią tutaj podstawowe narzędzia pracy.

Dobra klasa średnia
ATI Radeon HD 2900 XT
Wiosną pojawiły się nowe procesory graficzne ATI Radeon HD 2900XT. Obecnie już kilkunastu producentów ma w ofercie karty graficzne korzystające z tego układu. Rywalizują z najlepszymi kartami średniej klasy i bez trudu je pokonują.

Cyfrowy negatyw
Zapis zdjęć cyfrowych w formacie RAW
W niektórych zaawansowanych aparatach cyfrowych można zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Daje on ogromne możliwości wpływania na końcowy wygląd fotografii już po ich wykonaniu. Potrzeba do tego jednak wiedzy i doświadczenia.

Pamięć na talerzu
Pamięć na talerzu
Dysk hybrydowy to połączenie tradycyjnego twardziela i pamięci flash. Dzięki użyciu pamięci flash jest znacznie szybszy i zużywa mniej energii niż zwykły dysk HDD, a przy tym jest niewiele droższy.

Program numer 1
BIOS do czego służy, jak działa
Zanim komputer załaduje system operacyjny, pozostaje pod kontrolą BIOS-u niewielkiego programu zaszytego w układzie pamięci na płycie głównej. W języku greckim bios oznacza życie i nie ma przesady w stwierdzeniu, że program BIOS ożywia komputer.

Jak powstaje Wiedźmin
Proces produkcji gier komputerowych
W warszawskim studiu CD Projekt Red powstaje gra komputerowa o największym budżecie w historii rodzimego przemysłu gier 20 mln złotych. Oto poszczególne etapy produkcji "Wiedźmina", który zamierza podbić nie tylko polski rynek.

Sztuczne gadanie
Jak powstaje i działa syntezator mowy
Tworzenie syntezatora mowy rozpoczyna się od nagrania głosu profesjonalnego lektora. Potem przystępują do pracy specjaliści od algorytmów sztucznej inteligencji.

Naprawa w trzy dni
Centrum serwisowe Acera w Brnie
W centrum serwisowym Acera naprawia się codziennie ok. 1500 komputerów i innych urządzeń. Trafiają tam z pięciu krajów także z Polski.

Centrino Duo po nowemu
Notebookowa platforma Centrino Duo (Santa Rosa)
Niewiele ponad rok temu zadebiutowała mobilna platforma Intel Centrino Duo. W maju tego roku została gruntownie odświeżona. W nowej wersji, roboczo nazywanej Santa Rosa, przede wszystkim unowocześniono komponenty współpracujące z procesorem. Notebook skonstruowany na platformie Santa Rosa ma być bardziej wydajny i zużywać mniej energii.

Solidny dysk
Dyski SSD zalety, możliwości, zastosowanie
Dyski twarde mają coraz większą pojemność, są szybsze i bardziej niezawodne, ale i tak nie mogą sprostać wielu zadaniom. Stosowane w nich mechaniczne elementy ograniczają szybkość zapisu i odczytu danych, łatwo też je uszkodzić. Tych wad nie mają dyski SSD, potencjalni następcy napędów HDD.

Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto