A A A

Telewizja w komputerze

PC Format 6/2008
Tunery telewizyjne do niedawna nie stanowiły standardowego wyposażenia przeciętnego peceta. Jednak w dobie rosnącej popularności komputerów Media Center sytuacja ta powoli ulega zmianie i urządzenia tego typu znajdują jeszcze więcej odbiorców.

Moim zdaniem

 • Sebastian Stolarczyk
  redaktor działu Hardware
Zewnętrzny tuner USB to dobra propozycja dla osób, które chcą oglądać telewizję na kilku komputerach. Wystarczy wpiąć kabel lub sam tuner do portu USB i zainstalować oprogramowanie. Bardziej wymagający użytkownicy, którym ponadto nie zależy na mobilności, powinni jednak poszukać tunera wewnętrznego ze złączem PCI Express x1, w które są wyposażone niektóre nowe modele tunerów. Tego typu urządzenia są z reguły lepsze, bo mają bardziej czułe głowice (odbierają więcej programów), często dodatkowy układ wspomagający zapis programów na dysku.
W artykule znajdziesz:
 • Informacje o formatach tunerów telewizyjnych
 • Opisy najważniejszych funkcji tunerów
 • Cechy dobrego tunera telewizyjnego
 • Podsumowanie testu 16 tunerów różnych formatów

Zadaniem karty telewizyjnej jest wzbogacenie komputera o możliwość oglądania programów telewizyjnych na komputerze: w okienku albo na pełnym ekranie. Większość tunerów zapewnia również odbiór radiowych programów FM pasma 88–108 MHz (niestety, żadne nie mają funkcji RDS). Karty tego typu są zatem wyposażone w dwa gniazda antenowe – jedno dla anteny telewizyjnej, drugie dla anteny radiowej (antena stanowi element wyposażenia większości tunerów).

Format tunera

Przed zakupem tunera trzeba przede wszystkim określić jego format – czy ma to być tuner wewnętrzny, instalowany w gnieździe PCI lub PCIe (być może komputer nie ma tego drugiego), czy tuner zewnętrzny – w postaci modułu podłączanego do gniazda USB. W naszym teście znalazły się również urządzenia całkowicie niezależne od komputera. Tego typu tunery pogarszają jednak jakość obrazu na monitorze, bo są rodzajem dodatkowej przejściówki między monitorem a kartą graficzną. Wszystkie typy mają zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniego urządzenia powinien być raczej uzależniony od indywidualnych preferencji oraz łatwości podłączenia – możesz nie mieć już wolnego gniazda PCI lub portu USB, a wówczas wybór tunera zewnętrznego lub wewnętrznego staje się bardziej oczywisty.

Cechy dobrego tunera telewizyjnego

 • DUŻA CZUŁOŚĆ GŁOWICY
  Moc sygnału nadawanych programów jest zróżnicowana w zależności od rejonu kraju. Wysokiej klasy głowica zapewni poprawny odbiór dużej liczby kanałów w każdych warunkach.
 • DOSTOSOWANIE DO RÓŻNYCH STANDARDÓW
  Tunery są zgodne z różnymi standardami wizji i fonii. Najważniejsze to PAL D/K i PAL B/G. Ponieważ większość programów ma obecnie dźwięk stereofoniczny, tuner musi być też przystosowany do dźwięku w standardzie NICAM/A2.
 • DOBRE OPROGRAMOWANIE
  Możliwości tunera w dużej mierze zależą od oprogramowania. Aplikacja do obsługi tunera musi mieć przejrzysty interfejs oraz wiele funkcji, pozwalających dopasować parametry obrazu i urządzenia, a także udostępniać opcje związane z nagrywaniem programów na dysk.
 • WYGODNY PILOT
  Pilot ma duży wpływ na wygodę obsługi tunera. Źle dopasowany do dłoni pilot z małymi przyciskami będzie niewygodny w użytkowaniu. Powinien mieć najważniejsze przyciski w zasięgu kciuka.

Odbiór programów

Nowoczesne tunery są wyposażone w tzw. głowice hyperband i potrafią odbierać sygnał nie tylko z anteny zewnętrznej, ale też telewizji kablowej. Wspierany przez tunery zakres pokrywa wszystkie 125 kanałów telewizyjnych w pasmie od 46 MHz do 1 GHz. Typowe tunery telewizyjne nie radzą sobie z zakresem powyżej 1 GHz, w jakim nadawana jest telewizja satelitarna. Jeśli masz antenę satelitarną i chciałbyś oglądać odbierane kanały na komputerze, musisz się zaopatrzyć w droższy tuner satelitarny.

Telewizja cyfrowa

Komputerowe tunery to coraz częściej urządzenia hybrydowe, umożliwiające odbiór cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. W tym przypadku sygnał jest transmitowany z nadajników naziemnych, więc można go odbierać takimi samymi antenami, jakimi odbiera się tradycyjną telewizję analogową. Jednak na razie nie warto się sugerować funkcjami cyfrowego tunera DVB-T, bo standard ten jest w Polsce w powijakach, a liczba odbieranych kanałów – niewielka. Zakup tunera DVB-T ma sens tylko wtedy, gdy w pobliżu miejsca twojego zamieszkania jest nadajnik.

Nagrywanie programów

Oglądany program można w całości nagrać na dysk twardy. Najlepiej, by poza MPEG‑1/2 dostępny był również jeden z kompresowanych formatów, np. DivX. Zwykle można skorzystać z funkcji nagrywania z przesunięciem czasowym (time-shift), dzięki której nie przegapisz ważnego momentu filmu lub meczu, gdy będziesz musiał na chwilę odejść od komputera. Po powrocie możesz kontynuować oglądanie dokładnie w momencie, w którym je przerwałeś – tym razem film będzie jednak odtwarzany z dysku twardego. W tym czasie program nadal będzie nagrywał w tle trwający film, odbierany z anteny. Dobrze, jeśli tuner jest wyposażony też w telegazetę poprawnie wyświetlającą polskie czcionki. W każdym przypadku duże znaczenie ma oprogramowanie, bo to od niego zależy, jakie funkcje będą dostępne.

Pilot – ważny dodatek

Wraz z tunerami użytkownik otrzymuje pilot zdalnego sterowania, współpracujący z dołączonym oprogramowaniem, umożliwiający pełną kontrolę nad funkcjami urządzenia, w tym zmianę kanału, regulację głośności czy nagrywanie oglądanego programu. Niektóre piloty umożliwiają także przejęcie kontroli nad kursorem myszy, dzięki czemu można zdalnie sterować całym komputerem, a nie tylko jego funkcjami telewizyjnymi.

Większość pilotów komunikuje się z odbiornikiem z wykorzystaniem podczerwieni. Oznacza to, że odbiornik trzeba umieścić w widocznym miejscu, najlepiej gdzieś w okolicach monitora. Warto zwrócić uwagę, czy pilot jest wygodny. Musi dobrze leżeć w dłoni, mieć przyciski odpowiedniej wielkości i najlepiej, aby były one logicznie pogrupowane. W przeciwnym wypadku obsługa tunera w niczym nie będzie przypominała korzystania z telewizora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Sceptyck
opera
10 maja 2008, 15:36
DUŻE ZASTZREŻENIA DO DOBORU TUNERÓW
Przeczytałem z zainteresowaniem...i się rozczarowałem . Dlaczego? Otóż - brak jest jakiegokolwiek modelu firmy Leadtek winfast w teście- a to przecież lider wielu innych testów i lider rankingów - jak również jeden z najpopularniejszych producentów tego typu sprzętu. Piszę nie dlatego, że uważam sprzęt firmy Leadtek za najlepszy - ale dlatego że brak tych tunerów w porównaniu przekreśla obiektywizm tego testu. Jeśli zaś producent/dystrybutor nie dostarczył sprzętu do testu pomimo zaproszenia - to powinno to być zaznaczone w opisie testu. Niestety TEST NIE W PEŁNI OBIEKTYWNY POD TYM WZGLĘDEM.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto