Temat numeru

Oryginalny wygląd
Windows szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy i ładniejszy
System operacyjny powinien być nie tylko wydajny, stabilny i wygodny w użytkowaniu. Dla wielu osób znaczenie ma także estetyka interfejsu. Na szczęście w tej dziedzinie można bardzo łatwo coś zmienić.

System jak nowy
Zaktualizuj swój komputer
Dzięki dbałości o regularną aktualizację systemu Windows znacznie się zwiększa bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze. Zaniedbanie aktualizacji to proszenie się o kłopoty. Wykrywane co pewien czas luki w oprogramowaniu systemowym są skrzętnie wykorzystywane przez przestępców internetowych w celu przeprowadzenia udanych ataków, kradzieży bądź zniszczenia danych, czy też kradzieży tożsamości.

Aplikacje na czasie
Zaktualizuj swój komputer
Oprócz systemu operacyjnego i programów Microsoftu, które są automatycznie aktualizowane dzięki działającej w systemie usłudze Windows Update i witrynie internetowej Microsoft Update, na komputerze jest zwykle zainstalowanych mnóstwo innych programów. Generalnie każda aplikacja zawiera jakieś luki w kodzie, które mogą być wykorzystane do przejęcia kontroli nad komputerem czy np. kradzieży lub zniszczenia danych.

Dokumenty bez problemów
Zaktualizuj swój komputer
Bez względu na to, czy komputer jest twoim narzędziem pracy, czy służy tylko rozrywce, nowoczesny sprzęt powinien sobie bez problemu poradzić z każdym formatem dokumentu, prezentacji, publikacji elektronicznej, arkusza kalkulacyjnego itp. Nie chodzi przy tym tylko o formaty dokumentów utworzonych za pomocą pakietu MS Office, ale o to, by twój komputer potrafił rozpoznać pliki dokumentów pochodzące z możliwie dowolnego pakietu biurowego.

Aktualizacja sterowników
Zaktualizuj swój komputer
Nowoczesny komputer na czasie to także maszyna, na której powinieneś uruchomić współczesne gry. Niestety, gry to najbardziej obciążające oprogramowanie, zwłaszcza dla procesora i karty graficznej. Czy to jednak oznacza, że bez dobrej, wydajnej karty graficznej komputer nie nadaje się do żadnej rozrywki?

Sprawne multimedia
Zaktualizuj swój komputer
Domowy pecet to całkiem dobry sprzęt do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Nic jednak tak nie irytuje, jak plik, z którym komputer nie może sobie dać rady i wyświetla komunikaty w stylu format nieobsługiwany. Pokazujemy, w jaki sposób, praktycznie za darmo korzystając tylko z oprogramowania tak dozbroić PC, by poradził sobie z dowolnym formatem filmu czy utworu muzycznego.

Wielka aktualizacja
Zaktualizuj swój komputer
Termin aktualizacja kojarzy się zwykle z łataniem Windows. My potraktowaliśmy sprawę znacznie szerzej. Dzięki nam nie tylko załatasz peceta, ale unowocześnisz go i nauczysz obsługi niemal wszystkich współczesnych formatów danych.

Pecet bez usterek
Problemy z PC i ich rozwiązania
Główne komponenty komputera: płyta główna, procesor i pamięć, muszą przechowywać, przesyłać i przetwarzać ogromne ilości danych w jak najkrótszym czasie. Mimo że są pozbawione elementów mechanicznych, często szwankują, bo pracują pod bardzo dużym obciążeniem. W artykule przedstawiamy porady, które ułatwią wykrycie źródła problemów związanych z tymi komponentami i ich usunięcie.

Doskonały dźwięk i obraz
Problemy z PC i ich rozwiązania
Często w komputerach można natrafić na wady obrazu i dźwięku. W tym pierwszym przypadku wynikają one z niepoprawnego działania układu graficznego, pamięci z nim współpracującej lub wad monitora. W drugim przyczyną może być np. słaba jakość układu dźwiękowego zintegrowanego z płytą główną. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, skorzystaj z rad zamieszczonych poniżej pokazujemy, jak rozwiązać najczęściej spotykane problemy. Pamiętaj, że usuwanie większości awarii należy rozpocząć przede wszystkim od aktualizacji sterowników.

Multimedia bez kłopotu
Problemy z PC i ich rozwiązania
Wśród zagadnień sprzętowych związanych z multimediami najwięcej niejasności powoduje podłączanie komputera do różnych urządzeń audio i wideo. Problem stanowią nie tylko złącza, z jakich należy korzystać, ale także sama konfiguracja np. sterowników karty graficznej. Jednak większość kłopotów związanych z multimedialną stroną komputera to problemy programowe. Samo to, że różne pliki z tym samym rozszerzeniem wymagają różnych kodeków do odtwarzania, wprowadza ogromne zamieszanie. Ogromna liczba formatów i standardów audio i wideo plików multimedialnych jeszcze to zamieszanie potęguje i wymusza konwersję jednych plików multimedialnych na inne.

Oswajanie sieci
Problemy z PC i ich rozwiązania
Sieci komputerowe są w domach coraz powszechniejsze, choć oczywiście nie każdy umie je budować. W skrócie piszemy, jak wykonać najprostszą sieć połączyć ze sobą dwa komputery. Połączenie większej ich liczby będzie wyglądało podobnie, tyle że będą łączone ze sobą nie bezpośrednio, a poprzez przełącznik sieciowy. Wskazujemy także sposób korzystania na kilku komputerach z jednego łącza radiowego. Jeżeli natomiast masz już sieć, powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić jej parametry. Poniżej zamieszczamy krótkie porady, jak przeprowadzić prostą diagnostykę domowej sieci, jak sprawdzić przepustowość łącza internetowego, a także stan zabezpieczeń komputera.

Uwaga! Awaria!
Problemy z PC i ich rozwiązania
W listach do redakcji oraz na forum PC Formatu nasi Czytelnicy licząc na porady doświadczonych osób opisują swoje problemy z komputerami. Kwestiom, które powtarzają się w nich najczęściej, poświęciliśmy tym razem temat numeru.

Porządek w fotografiach
Najlepsze programy fotograficzne
Liczba cyfrowych zdjęć, które zapisujesz na dysku twardym, może spowodować niemałe zamieszanie. Powstają coraz nowsze katalogi, ich zawartość często się powtarza, nazwy plików nic nie mówią, a ty, szukając któregoś ze zdjęć, niepotrzebnie tracisz czas.

Usuwanie niedoskonałości
Najlepsze programy fotograficzne
Zbiór zdjęć jest już uporządkowany. Teraz kolej na poprawę niedoskonałych ujęć. Typowe mankamenty, np. zbyt ciemne, prześwietlone czy odrobinę nieostre zdjęcia, można bardzo prosto skorygować, korzystając z darmowego oprogramowania.

Fotografie artystyczne
Najlepsze programy fotograficzne
Porządkowanie i poprawianie nieudanych zdjęć to nie koniec pracy fotografa. Za pomocą komputera cyfrową fotografię można przetworzyć na wiele sposobów, uzyskując bardzo szybko interesujące efekty.

Pokaż innym swoje zdjęcia
Najlepsze programy fotograficzne
Zgromadzonej kolekcji wykonanych samodzielnie zdjęć nie musisz samotnie oglądać. Możesz je pokazać rodzinie i znajomym, wzbogacając nimi np. opowieść o swoich wakacjach i miejscu, w którym je spędziłeś.

73 programy fotograficzne
Najlepsze programy fotograficzne
W tym miesiącu płytę PC Formatu wypełniają aplikacje do opracowywania i porządkowania grafiki i zdjęć. Zestaw składa się z ponad siedemdziesięciu najlepszych darmowych programów graficznych, uznanych przez użytkowników na całym świecie i dokładnie przez nas sprawdzonych. Zamieszczamy ich najnowsze wersje. Ze wszystkich możesz korzystać legalnie i bez ograniczeń.

Bogactwo oferty
Raport – sklepy z elektroniką
Hipermarkety z elektroniką wygrywają z innymi sklepami bogatą ofertą. Atutem małych sklepów jest bardziej indywidualne traktowanie klienta. Gdzie zatem kupować? Nasz raport pokazuje, jakie masz możliwości. Podaje też najważniejsze reguły związane z zakupami, dzięki którym poczujesz się pewniej jako konsument.

Zgubna socjotechnika
Zagrożenia z internetu
W ataku coraz większą skuteczność przynosi zdobycie zaufania bądź uśpienie czujności potencjalnej ofiary. Inaczej reagujemy na ewidentny spam lub informacje od nieznajomej osoby, a inaczej na list od znanej firmy, czy też wiadomość z popularnego portalu internetowego.

Pułapki e-zakupów
Zagrożenia z internetu
Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia komunikacji między użytkownikiem a stroną np. sklepu internetowego czy banku jest szyfrowana transmisja. Poniżej pokażemy, jak powinna działać przeglądarka WWW i jakie reakcje na odwiedzenie przez użytkownika szyfrowanej strony sklepu lub internetowego banku są prawidłowe. Przedstawimy również objawy, które powinny wzmóc naszą czujność, ponieważ sygnalizują, że odwiedzana strona jest prawdopodobnie fałszywa.

Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto