Temat numeru

Sieciowe pułapki
Zagrożenia z internetu
Duet działający w tle systemu program antywirusowy i firewall wcale nie jest wystarczającą ochroną. Obecnie bezpieczeństwo w internecie zapewni ci przede wszystkim znajomość technik stosowanych zarówno przez sprytnych hakerów, jak i pospolitych sieciowych naciągaczy. Warto poznać ich sztuczki i szkody, jakie mogą wyrządzić, by się przekonać, jak ważny jest zdrowy rozsądek i ostrożność. W internecie, jak na niebezpiecznej drodze, stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Do grania i multimediów
Składamy komputer
Współczesne gry to bardzo obciążające komputer aplikacje. Duże znaczenie dla płynności wyświetlania grafiki mają najważniejsze komponenty peceta: chipset umożliwiający wymianę danych między nimi, procesor, pamięć, karta graficzna. Dlatego komputer dla nastolatka, który większość czasu przy komputerze spędza właśnie na graniu, będzie o wiele droższy niż komputer do pracy dla osoby dorosłej.

Pecet skrojony na miarę
Składamy komputer
Przy szybkim rozwoju techniki komputerowej niełatwo się połapać w tysiącach dostępnych produktów. Pokazujemy, które z nich wybrać, by być zadowolonym z zakupu komputera do domu czy biura. Co więcej, z nami bez problemu od podstaw, samodzielnie zmontujesz sprzęt, który będzie idealnie odpowiadał twoim potrzebom.

Montaż peceta
Składamy komputer
Po wybraniu komponentów do komputera czas przystąpić do montażu. Nie zawsze odbywa się on w taki sam sposób, bo w tanim pececie biurowym nikt raczej nie instaluje np. karty graficznej, tunera telewizyjnego czy macierzy dyskowej. Jednak pewne elementy zawsze są takie same: procesor, pamięć RAM, płyta główna, dysk twardy, napęd optyczny i obudowa to standardowe elementy każdego komputera. Dlatego też skupiamy się na instalacji tych najważniejszych części. Jedynym potrzebnym do tego narzędziem jest śrubokręt krzyżakowy.

Skuteczna ochrona
Niezbędne programy do Windows
System operacyjny masz już uporządkowany. Teraz pora zadbać o bezpieczeństwo zgromadzonych danych. Kolejna ekipa, która wkroczy do twojego komputera, to ochroniarze. Staną na straży twoich plików i poczty. Wirusami zajmie się jeden z najlepszych, darmowych programów AVG Anti-Virus, który będzie na bieżąco kontrolował każdy uruchamiany plik oraz otwieraną wiadomość e-mail.

Wszystko do multimediów
Niezbędne programy do Windows
W tej części niezbędnika znajdziesz zestaw programów do rozrywki. Odtwarzacze filmów DVD, plików wideo DivX/XviD i muzyki z płyt CD oraz plików MP3 pozwalają na odrobinę relaksu przed komputerem. Aby jednak wszystko działało jak należy, musisz wyposażyć swój system w zestaw multimedialny.

Przeglądarki i dodatki
Niezbędne programy do Windows
Na koniec przydatne narzędzia i dodatki, dzięki którym praca przy komputerze stanie się wydajniejsza i mniej uciążliwa. Należą do nich na pewno dobra i szybka przeglądarka grafiki, która dodatkowo pozwoli przeprowadzić prosty retusz zdjęć.

Drużyna Windows
Niezbędne programy do Windows
Niezbędnik do Windows to zestaw sprawdzonych, darmowych programów, które powinieneś mieć zainstalowane na swoim komputerze. Korzystając z proponowanych tutaj aplikacji sprawisz, że Windows będzie działał sprawnie i wydajnie oraz zapewnisz bezpieczeństwo swoim danym. Oprócz programów narzędziowych w zestawie znajdziesz też niezbędne przeglądarki, odtwarzacze i dodatki usprawniające codzienną obsługę komputera.

Kopiowanie gier i aplikacji
Kopiujemy wszystko
Do kopiowania gier, zarówno zabezpieczonych przed kopiowaniem, jak i tych niezabezpieczonych, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Gdy mowa o sprzęcie, chodzi naturalnie o nagrywarkę.

Przegrywanie muzyki
Kopiujemy wszystko
Wykrywanie zabezpieczeń płyty Audio-CD odbywa się w bardzo podobny sposób jak w przypadku płyt z programami i grami. Skorzystaj z warsztatu dotyczącego wykrywania zabezpieczeń z płyt z programami za pomocą programów A-Ray Scanner oraz CD Killers Protection ID ze 36. Warto jednak dodać, że w przypadku muzyki możesz ją skopiować jeszcze w inny sposób, np. do plików WMA.

Przegrywanie filmów
Kopiujemy wszystko
Czego potrzebujesz do skopiowania filmu? Naturalnie odpowiedniego sprzętu oraz właściwego oprogramowania. Zakładamy, że w sprzęt jesteś już wyposażony, oprogramowanie znajdziesz na naszym krążku, a także w internecie. Niestety, nie wszystkie programy ze względu na ograniczenia licencyjne i restrykcje mogliśmy umieścić na naszej płycie. Zapewniamy jednak, że każdy program, którego nie ma na płycie, znajdziesz na wskazanych przez nas stronach WWW.

Obrazy płyt
Kopiujemy wszystko
Ostatni artykuł to krótki przewodnik po tzw. plikach obrazach płyt. Dzięki nim możesz wykonywać dokładne kopie oryginalnych płyt nie na inny nośnik, lecz do plików, które można przechowywać na dysku twardym. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że dzisiejsze pojemności dysków twardych są wystarczająco duże, by bez większych problemów przechowywać na dysku wirtualną płytotekę składającą się nawet z kilkudziesięciu płyt zapisanych w postaci plików obrazów.

Wierne kopie
Kopiujemy wszystko
Nośniki optyczne, płyty CD i DVD mimo swojej pozornej trwałości są w istocie dość kruche. Wystarczy zarysowanie powierzchni, by ich zawartość przestała się poprawnie odtwarzać albo odtwarzała się znacznie wolniej i mniej płynnie. Można temu w prosty sposób zaradzić wystarczy skopiować oryginał i korzystać z kopii.

Wspólne zasoby
Budowanie domowej sieci
Wykorzystanie w domu routera, czy też ogólnie sieci komputerowej, pozwala nie tylko na wspólne przeglądanie internetu na kilku komputerach. Podstawową usługą w sieciach lokalnych jest udostępnianie plików i drukarek. Zapewnia to każdy system Windows.

Z sieci lokalnej do internetu
Budowanie domowej sieci
W dobie multimediów wiele osób chciałoby udostępniać innym swoje dane, i to nie tylko pliki, ale także obraz i dźwięk. Pokażemy więc kilka przykładów wykorzystania sprzętu sieciowego. Skupimy się na przesyłaniu obrazu przez sieć lokalną i internet usługa ta może być przydatna np. podczas monitorowania własnego domu.

Sieć w domu
Budowanie domowej sieci
Korzystanie z internetu, drukarki czy kamery internetowej na jednym komputerze nie stanowi problemu. Jednak gdy w domu pojawi się drugi pecet, a może dodatkowo komputer przenośny, wzajemne udostępnianie zasobów staje się bardzo kłopotliwe. Odpowiedni sprzęt i jego konfiguracja znacznie usprawni pracę w takiej sieci.

Kreowanie witryny
Zaistnieć w internecie
Gdzie powinieneś szukać materiałów niezbędnych do utworzenia własnej strony WWW? Oczywiście w internecie. Masz tam do dyspozycji serwisy z wbudowanymi kreatorami witryn WWW. Często funkcję kreatora stron internetowych oferują usługodawcy hostingowi.

Wybór miejsca i rejestracja domeny
Zaistnieć w internecie
Każda strona w internecie jest ulokowana na jakimś serwerze. Takim serwerem stron WWW może być zarówno odpowiednio przygotowany komputer domowy podłączony na stałe do internetu, jak i wydzierżawione miejsce na serwerze należącym do usługodawcy internetowego. W tym drugim wypadku mówimy o usłudze hostingu stron WWW. Z tego rozwiązania zdecydowanie wygodniej się korzysta. Nie musisz się znać na administrowaniu siecią, a za ochronę danych przechowywanych w internecie odpowiada usługodawca.

Twoje zdjęcia i filmy w sieci
Zaistnieć w internecie
Internet to doskonałe miejsce na publikację własnych materiałów. Chcąc pokazać innym jego użytkownikom wykonane przez ciebie fotografie czy nagrane filmy, możesz oczywiście wykorzystać własną stronę WWW. Jeśli nie masz swojej witryny, nie musisz jej specjalnie w tym celu tworzyć. Nie jest też konieczna biegła znajomość programowania. Istnieją serwisy, które automatycznie opublikują wskazane przez ciebie pliki multimedialne. Jedynym twoim zadaniem jest zapewnienie treści, czyli w zależności od typu serwisu zdjęć lub filmów.

Blogi i serwisy społecznościowe
Zaistnieć w internecie
Szukasz znajomych, pracy, grupy zainteresowań, chcesz przedstawić własne poglądy szerokiej rzeszy internautów? Możesz to zrobić, oczywiście bez potrzeby samodzielnego, ręcznego projektowania własnego serwisu WWW. Wystarczy, że skorzystasz z istniejących serwisów społecznościowych czy witryn dla blogerów.

Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto