Temat numeru

Badanie komputera
Niezawodny pecet
Trzy bardzo ważne podzespoły komputera procesor, układ graficzny i chipset płyty głównej (a właściwie jego mostek północny) są najbardziej obciążonymi elementami elektronicznymi komputera.

Porządek w obudowie
Niezawodny pecet
Utrzymanie komputera w dobrym stanie zależy między innymi od tak prozaicznej rzeczy, jak porządek wewnątrz jego obudowy. Zbieranie się kurzu i spowodowane tym przegrzewanie poszczególnych elementów bywa przyczyną niestabilnego działania urządzenia, a użytkownik często nie potrafi tej przyczyny ustalić.

Dysk pod kontrolą
Niezawodny pecet
Jednym z elementów często ulegających awariom jest dysk twardy. Ponieważ zwykle przechowuje on ważne dane, warto od czasu do czasu sprawdzać jego stan. Służy do tego mechanizm o nazwie SMART wbudowany w każdy współczesny dysk twardy.

Diagnostyka na krążku
Niezawodny pecet
Nad mnogością przedstawionych w artykułach tematu numeru programów do diagnostyki płyt głównych, procesorów, pamięci, dysków twardych i innych komponentów może być trudno zapanować, ponieważ każdy producent udostępnia aplikacje tylko do swoich produktów.

Nauka może być przyjemna
Komputer dla ucznia i studenta
Nie tylko efektywną, ale również przyjemną naukę zapewnią przystępne źródła w ciekawej formie graficznej. Jest sporo takich programów, a w internecie wiele portali. Aby móc z nich korzystać, potrzebujesz komputera. Model, który sprawdzi się w nauce, będzie się też nadawał do rozrywki: odtwarzania muzyki, filmów, a także do gier. Nie musi mieć wyśrubowanych parametrów ani drogo kosztować.

Optymalna konfiguracja
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer do zastosowań edukacyjnych musi spełniać wymagania typowych aplikacji biurowych, multimedialnych encyklopedii i witryn internetowych. Będziesz mógł uruchamiać na nim programy do nauki języków obcych, przeglądać zasoby sieci WWW, a nawet oglądać filmy z zachowaniem ich wysokiej jakości.

Niezbędne i przydatne
Komputer dla ucznia i studenta
Do pracy na optymalnie skonfigurowanym pececie niezbędne są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura i mysz. Oprócz nich warto dokupić dodatkowe akcesoria, które wprawdzie nie są konieczne, ale przydadzą się, i to nie tylko do uczenia się i odrabiania prac domowych, Do tej grupy urządzeń zaliczamy np. drukarkę, skaner, jak również głośniki lub słuchawki czy pamięci flash.

Z krążka lub z sieci
Komputer dla ucznia i studenta
Komputer staje się w pełni użytecznym narzędziem wspomagającym naukę, jeśli korzystasz na nim z programów edukacyjnych. Większość takich aplikacji jest do kupienia na krążkach CD/DVD. Niektórzy producenci udostępniają wybrane programy w postaci płatnych kursów w internecie.

Rozszerz horyzonty
Komputer dla ucznia i studenta
Dostęp do internetu pozwala w pełni wykorzystać możliwości komputera. W sieci szybko wyszukasz potrzebne informacje. Wspólnie z innymi osobami, które też są online, możesz rozwiązywać jakiś problem z danego przedmiotu, konsultować projekty, zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie, uczyć się języków i w ogóle studiować zdalnie bez potrzeby przenoszenia się do innego miasta.

Na zakupy!
Komputer dla ucznia i studenta
Na poprzednich stronach doradzamy, jaki sprzęt i oprogramowanie należy wybrać, by komputer stanowił skuteczną pomoc w nauce. Gdy przyjdzie już zakupić odpowiednie produkty, zwykle okazuje się, że nie ma ich w najbliższym sklepie.

Anonimowo i bezpiecznie
Bezpiecznie w internecie
Internet jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy i rozrywki, ale jest także pełen zagrożeń. Z pewnością nieraz słyszałeś tego typu ostrzeżenia. Bez obaw, nie będziemy straszyć. Wręcz przeciwnie. Pokażemy, że możesz korzystać z internetu zupełnie bezpiecznie i na dodatek anonimowo. Zobaczysz także, jak pobierać pliki audio i wideo, nie łamiąc prawa.

Świadomy wybór stron WWW
Bezpiecznie w internecie
Gdy korzystasz z przeglądarki WWW, interesuje cię wyłącznie treść przeglądanych stron. Nie sprawdzasz, jak jest zbudowana strona i jaki zawiera kod. Tymczasem dwie bardzo podobnie wyglądające witryny mogą się od siebie bardzo różnić głównie pod względem obecności w nich złośliwego kodu czy np. odsyłaczy do złośliwego oprogramowania szpiegowskiego bądź reklamowego.

Anonimowe peer-to-peer
Bezpiecznie w internecie
Jeżeli już korzystasz z sieci P2P, w których każdy połączony użytkownik wymienia się z innymi dowolnymi plikami, warto się zatroszczyć o ochronę własnych danych. Anonimowe używanie sieci P2P jest jak najbardziej możliwe, wystarczy skorzystać z tzw. anonimowych serwerów proxy.

Muzyka bez ryzyka
Bezpiecznie w internecie
Pobieranie muzyki z internetu nie musi się wiązać z korzystaniem z nielegalnych sieci wymiany plików czy piractwem komputerowym. W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie muzyka jest nadawana w postaci strumieni danych audio, niejako na żywo, oczywiście zupełnie legalnie. Takie strumienie możesz nagrać na dysk.

Wideo na żądanie
Bezpiecznie w internecie
Witryn internetowych, na których możesz oglądać nagrania wideo i inne filmy, jest mnóstwo, a ilość materiału filmowego zebranego choćby na najpopularniejszych serwisach, takich jak YouTube.com czy Google Video, starczy na całe lata oglądania. Dzięki przedstawionym przez nas wskazówkom bez większych problemów, a także bez obaw o łamanie czyichkolwiek praw autorskich, będziesz mógł zapisać odtwarzany film na dysku.

Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto