A A A

Acer Predator Helios 300 – laptop dla wymagających graczy

24 września 2020, 10:30
Tradycją jest już, że Acer co roku odświeża swoje główne linie laptopów. Nie inaczej stało się z Heliosem 300, który jest jednym z najciekawszych modeli dla tych, którzy szukają świetnej wydajności połączonej ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami.
Acer Predator Helios 300 – laptop dla wymagających graczy

Wygląd i budowa

Jak na sprzęt gamingowy, Helios 300 nie szokuje gabarytami – co oczywiście trzeba mu poczytać za plus. Laptop o masie 2,5 kg i rozmiarach dość typowych dla wydajnego sprzętu z ekranem 15,6” można zabrać ze sobą, nie martwiąc się przy tym o ból pleców. Obudowa w najgrubszym miejscu ma niecałe 23 mm wysokości – w plecaku pozostanie więc sporo miejsca na zasilacz, ale i książki czy studenckie notatki. Helios 300 jest bez wątpienia maszyną, która pozwala pograć, i to niekoniecznie w domu.

Obudowa wygląda atrakcyjnie: ma gamingowy sznyt, klapę zdobi logo oraz dwa biegnące jej bokami paski. Uniesiona pokrywa ekranu ukazuje delikatnie jarzącą się na jasnoniebiesko klawiaturę, gdzie na tle reszty klawiszy odznaczają się wyraźniej zarysowane i lepiej podświetlone WSAD, klawisze kierunkowe i klawisz Predator w bloku numerycznym (o tym ostatnim później). Czuć, że to gamingowy laptop, projektanci jednak nie przesadzili z bazarowymi ozdobnikami; całość więc nie trąci kiczem i może się podobać. Wygląd taki sprawia, że sprzęt przypadnie do gustu nie tylko młodszym użytkownikom, ale i nieco starszym odbiorcom, którzy chcą mieć całkiem już mobilny sprzęt do grania i nie boją się krzty szaleństwa, jeśli chodzi o design.

Lewy bok urządzenia kryje złącze minijack, dwa porty USB 3.1 Gen1, rozkładane gniazdo LAN i złącze Kensingtona, z prawej strony z kolei znajdziemy port USB 3.1 Gen2 z funkcją ładowania, USB-C 3.1 Gen2, a także wyjścia grafiki HDMI 2.0 oraz miniDisplayPort. Gniazdo zasilania zostało umieszczone na tylnej ścianie, co dzięki spłaszczonej końcówce odprowadzającej kabel pod kątem 90 stopni jest bardzo wygodne.

Laptop został wyposażony w niskoprofilową pełną klawiaturę. Dzięki skróceniu prawego shifta kursory wpasowano między bloki literowy i numeryczny, dodatkowo klawisze tego ostatniego są nieco zwężone. Przyciski pracują w przyjemny sposób. Skok klawiszy jest wyraźnie wyczuwalny, korpus zaś nie ugina się pod naciskiem nawet podczas szybkiego pisania. Mamy możliwość podświetlenia przycisków poprzez wykorzystanie czterech stref iluminacji, dla których możemy przydzielić wybraną barwę lub skorzystać z gotowych, animowanych schematów. Touchpad pod klawiaturą został umieszczony symetrycznie względem głównego jej bloku, co wydaje się logiczne – patrząc jednak całościowo na obudowę, widać, że jest wyraźnie przesunięty w lewo. Może się to wydawać trochę niewygodne, w praktyce jednak podczas grania nie przeszkadza, jeśli tylko go wcześniej wyłączymy. Przyciski są tu zintegrowane z gładzikiem.

Acer Predator Helios 300

 

Konfiguracja sprzętowa

Ekran: IPS 15,6″, Full HD, 240 Hz, 3 ms GtG
Procesor: Intel Core i7-10750H, 6 rdzeni, 12 wątków, TDP 45 W, 2,6-–5,0 GHz
Karta graficzna: Nvidia RTX 2070 Max-Q 8 GB GDDR6
Pamięć RAM: 16 GB DDR4, maks. 32 GB
Dysk: SSD 512 GB (ogółem dwa sloty SSD + slot HDD)
Złącza: 2 x USB 3.1 Gen1, USB 3.1 Gen2, USB-C 3.1 Gen2, HDMI 2.0, miniDP, minijack, złącze Kensingtona, zasilanie
Wymiary: 363,4 x 255 x 22,4-–22,9 mm
Masa: 2,5 kg

Sercem Heliosa 300 jest procesor Intel Core i7-10750H o bazowej częstotliwości 2,6 GHz, który w trybie turbo osiąga do 5 GHz dla pojedynczego rdzenia. Do dyspozycji mamy ogółem 6 rdzeni i 12 wątków, układ zaś pracuje z TDP 45 W. Testowany przez nas egzemplarz został wyposażony w kartę grafiki Nvidia RTX 2070 Max-Q z 8 GB pamięci GDDR6. Do dyspozycji mamy 16 GB pamięci operacyjnej, równie dobrze jednak można zdecydować się na dwukrotnie większą pojemność. Dość spore pole do manewru mamy, jeśli chodzi o dyski: standardowy SSD (WD SN730 1 TB) możemy tu uzupełnić o drugi nośnik półprzewodnikowy, a także o tradycyjny dysk HDD.

Intel Core

 

Wydajność w grach

Tym, co cieszy, jest z całą pewnością wyśmienita wydajność. Z procesorem 10. generacji Intela i układem graficznym RTX 2070, tutaj w wersji Max-Q, najnowsze wcielenie Heliosa jest w stanie sprostać najnowszym grom. Wśród przetestowanych przez nas pozycji znalazły się zarówno najbardziej wymagające tytuły, jak i popularne gry-usługi. Wyniki prezentujemy poniżej.

Assassin’s Creed: Odyssey (benchmark, detale Ultra): 56 kl./s
Counter-Strike Global Offensive (mapa FPS Benchmark, detale wysokie): 190 kl./s
Far Cry 5 (benchmark, detale Ultra): 93 kl./s
Metro Exodus (benchmark, detale Extreme): 27 kl./s
Red Dead Redemption 2 (benchmark, detale Ultra): 48 kl./s
Wiedźmin 3 (lokacja Toussaint, rynek, detale Uber, postprocesy wysokie): 69 kl./s
World of Tanks Encore (benchmark, detale Ultra): 142 kl./s

Jak widać, Heliosowi 300 w nowym wydaniu niestraszne niemal żadne tytuły. Testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem ustawień maksymalnych detali wyświetlanej grafiki i w takim scenariuszu jedynie Metro Exodus pracowało ze średnią wydajnością poniżej 30 kl./s. Wystarczyło jednak nieco oszczędniej podejść do kwestii parametrów obrazu, by rozgrywka nabrała płynności. Na predefiniowanych ustawieniach „Ultra” gra śmiga ze średnią wydajnością 47 kl./s, zaś w przypadku profilu „High” rozpędza się średnio do 62 kl./s. Wysoką wydajność potwierdzają również testy syntetyczne i pomiary w benchmarkach programów użytkowych.

3D Mark Fire Strike: 15 809
3D Mark Fire Strike Graphics: 17 746
3D Mark Fire Strike Physics: 18 430

3D Mark Fire Strike Ultra: 4146
3D Mark Fire Strike Ultra Graphics: 4004
3D Mark Fire Strike Ultra Physics: 2187

3D Mark Timespy: 6325
3D Mark Timespy Graphics: 6386
3D Mark Timespy CPU: 6003

7-Zip: 47936 MIPS
Cinebench R15 CPU: 1227 pkt.
Cinebench R15 OpenGL: 125,33 fps
Cinebench R20: 2241 pkt.
PC Mark 10: 4897

Bardzo dobrą wiadomością w kontekście konfiguracji sprzętu jest świetna wydajność procesora, który z powodzeniem radzi sobie z codziennymi zadaniami, jak również bardzo wysoka wydajność w tytułach e-sportowych i w grach-usługach. CS:GO, World of Tanks, a także inne tego typu gry, jak choćby Fortnite, czy League of Legends rozwiną pełnię swych możliwości dzięki płynnej rozgrywce, którą dodatkowo Helios 300 potrafi pokazać. Tegoroczny model laptopa został bowiem wyposażony w matrycę odświeżającą się z częstotliwością 240 Hz – a więc dorównującą pod względem możliwości ekranom pecetów używanych podczas profesjonalnych turniejów. Wrażenia z grania? Świetne! Nie licząc rozmiarów, nie czuć różnicy.

Acer Helios 300

Kultura pracy

Patrząc na wydajność, z jednej strony trochę szkoda, że „pod maskę” nie trafiła zwyczajna wersja RTX-a 2070, która pozwoliłaby wycisnąć jeszcze więcej klatek, jednakże z drugiej m.in. dzięki temu laptop zaskakuje kulturą pracy. Heliosa 300 wyposażono w chłodzenie AeroBlade 3D czwartej generacji i w praktyce sprawuje się ono wyśmienicie. W trybie automatycznym nawet pod pełnym obciążeniem charakteryzuje się stosunkowo niewielkim jak na tę klasę sprzętu hałasem, ciepło zaś odprowadzane jest w sposób prawidłowy. Patrząc od frontu, nagrzewaniu ulega tył oraz prawa strona klawiatury urządzenia. Cieszy przy tym, że miejsce, gdzie podczas grania spoczywa lewa dłoń, nie nagrzewa się niemal w ogóle, co przekłada się na komfort zabawy nawet przy najbardziej wymagających tytułach. Maksymalne temperatury zanotowane w testach to 95 st. C dla CPU i 78 st. C dla GPU dla automatycznego trybu pracy chłodzenia w żyłujących podzespoły benchmarkach.

W sytuacji, gdy potrzebujemy więcej chłodu, możemy aktywować funkcję CoolBoost dla trybu auto lub – co jest opcją atomową – zdecydować się na tryb wydajnej pracy chłodzenia, wybierając odpowiednią opcję z oprogramowania laptopa. W tym przypadku wentylator procesora rozkręca się do 5000 obr./s, zaś ten odpowiedzialny za chłodzenie GPU do niecałych 5900 obr./s. Hałas oczywiście jest wówczas wyraźnie słyszalny, jednak laptop łatwiej radzi sobie z odprowadzaniem ciepła niż w trybie automatycznym.

Tryby chłodzenia zmienimy za pomocą oprogramowania PredatorSense, które wywołujemy specjalnym przyciskiem na klawiaturze lub korzystając ze skrótu w systemie Windows. Na siedmiu zakładkach programu mamy dostęp m.in. do wspomnianych opcji związanych z chłodzeniem, jak również do podkręcania czy ustawień podświetlenia. Możemy też podglądać na bieżąco temperatury CPU i GPU. To ostatnie przydaje się przy overclockingu, który zresztą może w przypadku Heliosa 300 odbywać się automatycznie, poprzez naciśnięcie przycisku Turbo na obudowie. Chłodzenie wchodzi wówczas na najwyższe obroty, podobnie zresztą jak podzespoły – w ten prosty sposób możemy wycisnąć z Heliosa 300 kilka procent dodatkowej mocy.

Acer Helios 300

Podsumowanie

Helios 300 jest sprzętem, który klasyfikuje się pomiędzy tańszymi konstrukcjami pokroju Nitro 5 a prawdziwymi potworami, jak choćby Triton 500. Gamingowy, choć nienarzucający się design sprawia, że sprzęt z powodzeniem sprawdzi się na biurku nastolatka lub studenta, ale i w przerwach od grania także można na nim popracować. Słowem: jest dość uniwersalnie. Tym bardziej, że producent zadbał także o poprawę czasu pracy na baterii względem poprzednika. W trybie oszczędzania energii Helios 300 pociągnie nieco ponad pięć godzin – zabieranie go więc ze sobą np. na wykład nie jest tak bardzo pozbawione sensu, jak mogłoby się wydawać, patrząc na gamingową proweniencję. Ale o dłuższych graniu z dala od gniazdka można zapomnieć – w trybie maksymalnej wydajności sprzęt będzie działać do 55 minut.

Czy to wada? Niekoniecznie – w końcu jak na gamingowy laptop przystało, Helios 300 będzie używany przede wszystkim właśnie na biurku, nie w plenerze. A takim środowisku sprawdzi się wyśmienicie, zapewniając bardzo dobrą wydajność i dobre wrażenia z codziennego użytkowania.

Sprzęt jest dostępny w sklepach z elektroniką:

https://www.x-kom.pl/p/571742-notebook-laptop-156-acer-helios-300-i7-10750h-16gb-1tb-w10x-rtx2070-240hz.html

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/acer-laptop-h300-i7-16gb-1tbssd-2070-no-os.bhtml

Intel Core

 


Artykuł Sponsorowany
Ocena:
Oceń:
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto