A A A

Acer XV252Q – test superszybkiego monitora

14 września 2021, 15:10
Wśród ekranów pecetowych wciąż prym wiodą konstrukcje standardowe, by nie powiedzieć – nudne. Jeśli jednak poszukać, znajdziemy wyświetlacze o wąskiej specjalizacji. Acer XV252 zalicza się właśnie do takowych i pozwala pograć z obrazem wyświetlanym z niebotyczną w porównaniu do zwykłych modeli częstotliwością.
Acer XV252Q – test superszybkiego monitora

Prawie cztery setki

Na pierwszy rzut oka to zwyczajny monitor. Nie wyróżnia się ani wielkością, ani projektową przesadą w kwestii wyglądu. To, że mamy do czynienia z ekranem dla graczy, wizualnie zdradza jedynie czerwony akcent u nasady nóżki. Ciekawie zaczyna się jednak robić, gdy spojrzymy do specyfikacji.

To ekran z matrycą wykonaną w technologii IPS – od wielu podobnych wyróżnia się on jednak częstotliwością odświeżania, która standardowo wynosi tu aż 360 Hz. A gdy skorzystamy z ukrytej w menu ekranu opcji podkręcania, uzyskamy 390 Hz (uwaga jednak: takie parametry osiągniemy, podłączając sprzęt za pośrednictwem kabla DisplayPort, przez HDMI „wyciągniemy” maks. 240 Hz). Stawia to Acera XV252Q w gronie najszybszych na świecie monitorów tego rodzaju. Nie licząc tego faktu, mamy tu jednak do czynienia z klasycznym ekranem: wielkość to 24,5 cala, rozdzielczość z kolei – Full HD przy czasie reakcji rzędu 0,5 ms GtG po podkręceniu. Cechy te sprawiają, że w istocie Acer XV252Q, choć oczywiście sprawdzi się jako monitor do codziennej pracy, należy do grupy wyświetlaczy ściśle przeznaczonych do grania w sieci w najszybsze tytuły e-sportowe z CS:GO na czele.

Rzeczone odświeżanie 390 Hz oznacza, że monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy 390 klatek animacji – przekłada się to więc na konieczność posiadania odpowiednio wydajnego komputera, który potrafiłby dostarczyć tyle fpsów. O ile jest to całkiem łatwe, gdy uruchamiamy mniej wymagające tytuły, to te cechujące się większym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową CPU i GPU mogą jednak tak czy inaczej nie rozwinąć skrzydeł. No dobra, ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Do grania w porządku

Przetestowaliśmy monitor Acera programem Calman Studio przy standardowych ustawieniach wyświetlacza. Błąd odwzorowania barw Delta E wyniósł średnio 3,4, z kolei jego maksymalne odchylenie to 6. Przy nierówności podświetlenia matrycy wynoszącej 15 nitów i pokryciu palety sRGB w 98,6% sprzęt – zgodnie z przeznaczeniem – sprawdzi się przede wszystkim w grach. Nie gorzej będzie w przypadku domowych zastosowań multimedialnych, ale już do pracy z grafiką ekran się zbytnio nie nadaje.

Pochwalić można możliwość skorzystania z funkcji pivot – czyli obrócenia ekranu do pozycji pionowej. Jest to o tyle użyteczna funkcja, że ułatwia np. przeglądanie sieci i edycję dokumentów. Tutaj też sporym ułatwieniem, mówiąc nawiasem, jest technologia IPS, która sprawia, że sprzęt cechuje się dobrymi kątami widzenia. Równocześnie jednak należałoby zaznaczyć, że pod tym względem XV252Q nie zalicza się jednak do czołówki. Do listy zalet można z kolei dopisać łatwość obsługi. Menu ekranowym sterujemy, korzystając z niewielkiego dżojstika, którego uzupełniają dodatkowe przyciski – całość znajdziemy na tylnej ścianie, po prawej stronie.

Użytkowo ekran zachwyca płynnością – i to już nawet pomijając gry, które przy odpowiednim klatkażu wydają się działać jak „nasmarowane”. Przewagę nad standardowym odświeżaniem widać także na pulpicie Windows, gdzie choćby czynność przesuwania okien wygląda bardzo płynnie – prawdą jednak jest, że w tym wypadku i 144 Hz spisywałoby się podobnie.

Koniec końców to sprzęt dla maniaków grania na najwyższym, turniejowym poziomie. Pozostałym, szukającym płynności na co dzień, polecamy przede wszystkim tańsze wyświetlacze o częstotliwości odświeżania dwu-, trzykrotnie przekraczającej nominalne 60 Hz.

Acer XV252Q

Cena

2100 zł

Dostarczył

www.acer.com

Dane techniczne

Przekątna: 24,5 cali • Proporcje ekranu: 16:9 • Rozdzielczość: 1920x1080 • Matryca: IPS, matowa, podświetlanie LED • Odświeżanie: 360 Hz, po podkręceniu 390 Hz, FreeSync Premium (48–390 Hz) • Kontrast: 1000:1 typowy • Czas reakcji: 1 ms • Złącza: DisplayPort, 2x HDMI • Zużycie energii (maks./min.): 60 W/0,5 W • Inne: gniazdo słuchawkowe, wbudowane głośniki 2x 2 W, profile dla graczy, celownik ekranowy, sterowanie joystickiem i przyciskami za ekranem • Wymiary: 55,8x50,3x23,3 cm • Waga: 3,5 kg

Plusy: skromna forma • bardzo szybka matryca • 390 Hz • FreeSync Premium • wygodne sterowanie • jak na gamingowy sprzęt, przyzwoite parametry obrazu

Minusy: kąty, choć dobre, mimo wszystko gorsze od typowych przedstawicieli technologii IPS • cena • stopka może przeszkadzać w ułożeniu klawiatury na niewielkim biurku


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto