A A A

Test Asus ROG Zephyrus GX501VI

PC Format 1/2018
Osiemnaście milimetrów! Tyle ma po złożeniu najnowszy gamingowy laptop Asusa, a mimo to bez problemu daje sobie radę z wymagającymi grami. [AO]

Pascale – najświeższa generacja mobilnych kart graficznych Nvidii – po raz pierwszy w historii zrównała wydajność GPU przeznaczonych dla desktopów i notebooków. Np. GeForce GTX 970M miał niewiele wspólnego z prawdziwym GTX-em 970, bliżej było mu do o klasę wolniejszego GTX-a 960. Obecnie zaś GTX 1060 w notebooku ma tę samą wydajność co GTX-1060 zamknięty w wielkim pudle, stojącym pod biurkiem, przy okazji bije pod względem wydajności nawet topowego do niedawna GTX-a 980M.

Nie zawsze jednak najważniejsza jest wydajność. W komputerach przenośnych, nawet tych dla graczy, liczą się również masa i  gabaryty. Dlatego Nvidia przygotowała nowe wersje swoich chipów, nazwane Max-Q. Choć bazują na tej samej architekturze, tak dobrano ich parametry pracy, że są znacznie bardziej efektywne energetycznie. Ma to pozwolić na opracowanie laptopów, które będą nie tylko wydajne (bo bazować będą na GTX-ach 1060, 1070 lub 1080), ale również przenośne.

Przyszłość nadeszła

Pierwsze notebooki z chipami Max-Q są już w sprzedaży. Najbardziej interesujący z nich to Asus ROG Zephyrus. który kilka tygodni gościł w redakcji PC Formatu. Po testach tego superlaptopa jesteśmy przekonani, że tak właśnie wygląda przyszłość wydajnych notebooków. Pierwsze co rzuca się w oczy przy wyciąganiu Zephyrusa z pudełka, to grubość laptopa. To przecież jeden z najszybszych notebooków na rynku, z bardzo wydajnym czterordzeniowym procesorem Intel Core i7-7700HQ oraz kartą graficzną GeForce GTX 1080. Oczywiście w wersji Max-Q, zwykłej nie dałoby się zmieścić w obudowie mającej po złożeniu zaledwie 18 milimetrów grubości. Różnice na tym się jednak nie kończą.

Po otwarciu ekranu uwagę przykuwa klawiatura, którą umieszczono przy dolnej krawędzi obudowy, w miejscu gdzie standardowo znajduje się płytka dotykowa. Ją z kolei obrócono (jej wysokość jest większa niż szerokość) i przesunięto na miejsce bloku numerycznego. Sprawdza się to całkiem nieźle, a co ważne dedykowanym przyciskiem można sprawić, że wyświetlą się na niej wirtualne klawisze. Świetne rozwiązanie, także dla graczy, dla których trackpad nie ma znaczenia. W zestawie jest zresztą gamingowa mysz i podkładka pod nadgarstki, która uprzyjemnia korzystanie z Zephyrusa na biurku.

Wydajnie i chłodno

Z oczywistych względów bardzo dużo uwagi poświęcono zapewnieniu dobrego chłodzenia. Z tego wynika zresztą umiejscowienie klawiatury – cały obszar nad nią pokryty jest niewielkimi otworami, przez które dwa wentylatory zasysają powietrze. Oczywiście w Zephyrusie są także normalne, duże kanały wentylacyjne. Ponadto po otworzeniu ekranu lekko uchyla się również klapa na spodzie obudowy, co – prócz zapewniania kolejnego źródła chłodnego powietrza – sprawia, że klawiatura lekko pochyla się, poprawiając ergonomię.

Najważniejsze jednak, że nawet podczas kilkugodzinnego grania obudowa staje się co najwyżej ciepła, a procesor i karta graficzna mogą pracować z pełną wydajnością bez obaw o przegrzanie. To pierwszy komputer o tak dużej wydajności i jednocześnie tak niewielkiej obudowie! Oczywiście, nie jest to sprzęt dla każdego. Cena, materiały i jakość wykonania jednoznacznie sugerują, że to sprzęt z wyższej półki. Jesteśmy jednak przekonani, że w przyszłości znajdzie naśladowców. Mimo wysokiej ceny Zephyrus jest świetny już teraz.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto