A A A

Creative Pebble v2 - test tanich głośników

22 kwietnia 2021, 09:00
Na pierwszy rzut oka zestaw Pebble v2 nie wydaje się niczym specjalnym i przyznam się, że za wiele się po tych głośnikach nie spodziewałem. Ot, niewielkie „bzyczki” do ustawienia obok monitora. Po podłączeniu jednak okazało się, że to zaskakująco opłacalny sprzęt.
Creative Pebble v2 - test tanich głośników

Głośniki za stówkę

Kupując tanie głośniki, łatwo się naciąć na zestaw, który – co tu dużo mówić – nie spełnia oczekiwań. Creative jednak się sprawdza. Kosztujący niecałą stówkę zestaw składa się z dwóch atrakcyjnie wyglądających satelitek, które zmieszczą się na każdym biurku: to z grubsza dwie kulki o średnicy ok. 12 cm z dołączonym okablowaniem. Mamy jeden przewód łączący parę głośników oraz dwa dodatkowe kable: tradycyjny ze złączem minijack oraz drugi, odpowiadający za zasilanie i zakończony wtyczką USB-C.

Jak łatwo zauważyć, nie ma tu zasilacza. Głośniki pobierają moc z gniazda USB-C lub dzięki dołączonemu adapterowi ze zwyczajnego USB-A – mamy jednak również możliwość użycia zewnętrznej ładowarki. Co prawda w zestawie jej nie ma, możemy jednak użyć nawet tej, którą łądujemy telefon. Z dodatkowym zasilaniem wiąże się pewien niuans. Pod satelitką sterującą znajduje się przełącznik wzmocnienia: gdy Pebble v2 ma energii pod dostatkiem, to możemy za jego pomocą podbić głośność . By zrobić użytek z tej funkcji, wystarczy źródło mocy 10 W, czyli np. ładowarka telefoniczna 5 V 2 A. Warto to zrobić, bo głośniki grają wtedy trochę głośniej, a bas staje się bardziej wyrazisty.


Lepsze niż wbudowane

Samo brzmienie jest w porządku, rzecz jasna jak na tak małą konstrukcję. Tradycyjnie dla Creative’a czuć tu pewną dominację dołów – rozkręcone do oporu Pebble v2 wręcz wprawiają w drżenie blat biurka, na którym zostały ustawione (przydałyby się trochę większe gumki pod spodem, swoją drogą). Przewagę niskich tonów zawdzięczamy umieszczonym na plecach satelit membranom biernym, które przypominają to, co znamy z choćby z przenośnych głośników z modułem Bluetooth. Tony wysokie są trochę syczące, a środki – nieco wytłumione. Czuć, że nie jest to duży zestaw, a przetworniki nie wystarczą np. na imprezę. Jednakże nie jest to urządzenie przeznaczone do tego rodzaju zastosowań – Pebble v2 sprawdzi się jako rozszerzenie możliwości komputera w codziennej, multimedialnej rozrywce. Przy czym sprzęt zaskakuje mocą: spokojnie można z nim oglądać filmy, siedząc na kanapie. Cieszy również fakt, że niemal cała skala głośności jest użyteczna – zniekształcenia dźwięku pojawiają się dopiero, gdy potencjometr odkręcimy niemal do końca. Pebble v2 są tu rozsądną alternatywą dla wbudowanego nagłośnienia: czy to laptop, czy głośniki wbudowane w monitor – zestaw Creative’a wypada o niebo lepiej. Muzyki zresztą też da się okazjonalnie słuchać – pod tym względem kolumienki odpowiadają możliwościami średniej wielkości radiu.

To już kolejny zestaw Creative’a, który został bardzo dobrze wyceniony w stosunku do możliwości. Nie ma tu co prawda urywającej uszy głośności ani już tym bardziej audiofilskich doznań, tym niemniej należy pamiętać, że jest to sprzęt za niecałą stówkę. I jako taki sprawdza się wprost wyśmienicie.

Głośniki można kupić np. tutaj.

 

Creative Pebble v2

Cena

100 zł

Dostarczył

Creative, pl.creative.com

Dane techniczne

Przenoszone częstotliwości: 100 Hz – 17 kHz • Moc muzyczna: 8 W (2 x 4 W), po wzmocnieniu do 16 W • Średnica przetwornika: 45 mm + pasywne membrany niskotonowe • Sposób podłączenia: minijack, USB-C – zasilanie • Wyjście słuchawkowe: brak • Inne: dioda sygnalizująca tryb pracy, przełącznik mocy głośników, regulacja głośności • Wymiary: 122x116x115 mm (satelita) • Waga: razem 0,64 kg

Plusy

Minusy

Bardzo dobry stosunek ceny do jakości • atrakcyjny wygląd • w drugim trybie działania – zaskakują mocą

Przydałyby się większe gumki pod kolumnami • siłą rzeczy nie są to mocne głośniki


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto