A A A

Test G DATA Internet Security 2018

PC Format 10/2017
Nowy pakiet G DATA Internet Security 2018 daje jeszcze lepszą gwarancję ochrony i szybkiej reakcji w razie pojawienia się nowych zagrożeń. [RS]

Gdy potrzebujesz skutecznej i efektywnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, wyłudzeniem danych, zaszyfrowaniem dysku czy spamem, nie warto eksperymentować. Większość użytkowników sięga po znane i sprawdzone rozwiązania. Takim produktem jest oprogramowanie G DATA Internet Security 2018. To kompleksowy pakiet bezpieczeństwa adresowany do użytkowników prywatnych oraz małych firm, nagradzany i polecany przez testujące laboratoria oraz wielu specjalistów.

Na wirusy, ransomware, szpiegów i włamywaczy

Podstawą działania pakietu Internet Security jest podwójna, niezależna detekcja. Do tego dodano ochronę w oparciu o mechanizmy działające w chmurze internetowej, co ułatwia obronę przed nowymi, nieznanymi zagrożeniami. Weryfikuje ona przez cały czas operacje wykonywane przez programy i działanie plików, reagując na podejrzane zachowanie. Użytkownik korzystający z oprogramowania G DATA nie powinien obawiać się też utraty danych czy spamu.

Producent wyposażył swoją aplikację w moduł AntiRansomware. Funkcjonuje on niezależnie od sygnatur zagrożeń i wykorzystuje heurystyczne metody detekcji. Po zarejestrowaniu działań charakterystycznych dla tego typu zagrożeń moduł zatrzymuje odpowiednie procesy i wstrzymuje proces szyfrowania. Dzięki temu dyski chronione są przed wirusami szyfrującymi.

W G DATA IS znalazł się dwukierunkowy firewall i mechanizm kontroli rodzicielskiej. Ta ostatnia funkcja nie uzyskała jednak uznania ekspertów – jej skuteczność w wielu przypadkach nie jest najwyższa, a kilku zagrożeń, jak choćby ze stron związanych z hazardem, narkotykami czy ekstremizmem, nie uwzględnia w ogóle. Dobrze za to działa mechanizm eliminacji luk w oprogramowaniu oraz technologia BankGuard, która w połączeniu z ochroną przed keyloggerami pilnuje użytkownika podczas internetowych zakupów i wizyt w internetowych bankach. Ochrony dopełnia funkcja weryfikująca, czy urządzenia USB podłączane do komputera nie podszywają się pod inny sprzęt. Produkt G DATA uzupełniony został także o narzędzie do zapisu kopii zapasowej danych w internecie. Oferuje też funkcję permanentnego usuwania kasowanych plików.

Teoria i praktyka

Niezależne testy AV-Test pokazują, że G DATA IS dość dobrze weryfikuje zagrożenia i z reguły nie podnosi fałszywych alarmów. Wysoko oceniana jest także wykrywalność wirusów. I choć program nie jest liderem w tej kategorii, strata do najlepszych jest minimalna. Najsłabszą stroną narzędzia jest spore obciążenie systemu operacyjnego. Najbardziej, bo czasami aż o 40 procent, spowolnione jest uruchamianie programów. Wolniejsza jest też instalacja nowych aplikacji.

Konfiguracja

Standardowe ustawienia programów antywirusowych i firewalli nie zawsze są jednak optymalne. Właściwy dobór parametrów pracy programu zapewni bezpieczeństwo danych i sprawi, że działanie programu będzie nieuciążliwe nawet na wolniejszych komputerach.

Uproszczenie pracy nie oznacza jednak braku kontroli nad aplikacją. Możliwość wyłączenia automatyki, choćby w przypadku zapory, pozwoli na precyzyjne dostrojenie jej zachowania na stanowiskach wymagających szczególnej kontroli bezpieczeństwa. W ramkach obok pokazujemy, jak można zmodyfikować konfigurację pakietu.

G Data IS dla Androida

Interfejs jest najsłabszą stroną aplikacji mobilnej i jej jedyną poważną wadą. Znajduje się w nim sporo tekstu, co przy ubogiej warstwie graficznej może odrzucać od programu. G Data może pochwalić się 100-procentową skutecznością, nie generuje też fałszywych alarmów. Lista brakujących funkcji jest bardzo krótka – nie da się jedynie wykonać kopii bezpieczeństwa. Ma za to rozbudowane narządzie antykradzieżowe, kontrolę rodzicielską z możliwością tworzenia profilów dla dzieci, funkcję blokowania połączeń, wiadomości i dostępu do aplikacji, szyfrowanie danych przesyłanych w sieci, możliwość ukrywania kontaktów, audyt uprawnień aplikacji i przycisk alarmowy. Antyphishing obejmuje jedynie przeglądarkę systemową.

G DATA INTERNET SECURITY (Android)
Cena wersji płatnej: 73 zł (jednorazowo)
Wersja bezpłatna: 30 dni
Ochrona przed wirusami (3129 próbek): 100%
Fałszywe ostrzeżenia (2663 próbki): 0
Ocena interfejsu: logiczne rozmieszczenie opcji; praktyczny brak ikon; bardzo dużo testu; może przytłaczać początkujących
Ocena: bardzo dobra 4,89

Zapora bez automatyki

Uruchom G DATA IS i otwórz okno ustawień przyciskiem w prawym górnym rogu. Kliknij kategorię Firewall i grupę Tryb automatyczny. Zaznacz opcję Ustawienia użytkownika (dla zaawansowanych). Dostępne staną się grupy poleceń pozwalających dostosować wybrane parametry: Zapytania, Kontrola referencji czy Inne. W sekcji Autopilot można też wyłączyć autopilota kontrolującego zachowanie programu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
granat12
26 stycznia 2018, 11:26
Dla mnie akurat Thunderbird jest ważny i gdyby byłoby fatalnie gdyby coś zamulało działanie. Na szczęscie dobrze funkcjonuje. Mam zainstalowaną gdatę równiez na komórce i nie zgodzę się z artykułem, że interfejs jest kiepski. Kwestia przyzwyczajenia.
avatar
~Anonim
10 stycznia 2018, 17:45
Witam! Używam tego pakietu na stacjonarnym PC i bardzo sobie chwalę :oczy: . Najnowsza wersja zbytnio nie muli komputera, a przynajmniej podczas surfowania po necie jestem spokojny. Nawet jakbym przez przypadek kliknął w jakiś podejrzany link, to pakiet ten zatrzyma zagrożenie (nie pozwoli by zainfekowało komputer). To samo z pocztą e-mail (zwłaszcza w przypadku korzystania z takich programów pocztowych jak "Windows Live Mail" czy "Mozilla Thunderbird").
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto