A A A

Test G DATA Internet Security 2018

PC Format 10/2017
Nowy pakiet G DATA Internet Security 2018 daje jeszcze lepszą gwarancję ochrony i szybkiej reakcji w razie pojawienia się nowych zagrożeń. [RS]

Gdy potrzebujesz skutecznej i efektywnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, wyłudzeniem danych, zaszyfrowaniem dysku czy spamem, nie warto eksperymentować. Większość użytkowników sięga po znane i sprawdzone rozwiązania. Takim produktem jest oprogramowanie G DATA Internet Security 2018. To kompleksowy pakiet bezpieczeństwa adresowany do użytkowników prywatnych oraz małych firm, nagradzany i polecany przez testujące laboratoria oraz wielu specjalistów.

Na wirusy, ransomware, szpiegów i włamywaczy

Podstawą działania pakietu Internet Security jest podwójna, niezależna detekcja. Do tego dodano ochronę w oparciu o mechanizmy działające w chmurze internetowej, co ułatwia obronę przed nowymi, nieznanymi zagrożeniami. Weryfikuje ona przez cały czas operacje wykonywane przez programy i działanie plików, reagując na podejrzane zachowanie. Użytkownik korzystający z oprogramowania G DATA nie powinien obawiać się też utraty danych czy spamu.

Producent wyposażył swoją aplikację w moduł AntiRansomware. Funkcjonuje on niezależnie od sygnatur zagrożeń i wykorzystuje heurystyczne metody detekcji. Po zarejestrowaniu działań charakterystycznych dla tego typu zagrożeń moduł zatrzymuje odpowiednie procesy i wstrzymuje proces szyfrowania. Dzięki temu dyski chronione są przed wirusami szyfrującymi.

W G DATA IS znalazł się dwukierunkowy firewall i mechanizm kontroli rodzicielskiej. Ta ostatnia funkcja nie uzyskała jednak uznania ekspertów – jej skuteczność w wielu przypadkach nie jest najwyższa, a kilku zagrożeń, jak choćby ze stron związanych z hazardem, narkotykami czy ekstremizmem, nie uwzględnia w ogóle. Dobrze za to działa mechanizm eliminacji luk w oprogramowaniu oraz technologia BankGuard, która w połączeniu z ochroną przed keyloggerami pilnuje użytkownika podczas internetowych zakupów i wizyt w internetowych bankach. Ochrony dopełnia funkcja weryfikująca, czy urządzenia USB podłączane do komputera nie podszywają się pod inny sprzęt. Produkt G DATA uzupełniony został także o narzędzie do zapisu kopii zapasowej danych w internecie. Oferuje też funkcję permanentnego usuwania kasowanych plików.

Teoria i praktyka

Niezależne testy AV-Test pokazują, że G DATA IS dość dobrze weryfikuje zagrożenia i z reguły nie podnosi fałszywych alarmów. Wysoko oceniana jest także wykrywalność wirusów. I choć program nie jest liderem w tej kategorii, strata do najlepszych jest minimalna. Najsłabszą stroną narzędzia jest spore obciążenie systemu operacyjnego. Najbardziej, bo czasami aż o 40 procent, spowolnione jest uruchamianie programów. Wolniejsza jest też instalacja nowych aplikacji.

Konfiguracja

Standardowe ustawienia programów antywirusowych i firewalli nie zawsze są jednak optymalne. Właściwy dobór parametrów pracy programu zapewni bezpieczeństwo danych i sprawi, że działanie programu będzie nieuciążliwe nawet na wolniejszych komputerach.

Uproszczenie pracy nie oznacza jednak braku kontroli nad aplikacją. Możliwość wyłączenia automatyki, choćby w przypadku zapory, pozwoli na precyzyjne dostrojenie jej zachowania na stanowiskach wymagających szczególnej kontroli bezpieczeństwa. W ramkach obok pokazujemy, jak można zmodyfikować konfigurację pakietu.

G Data IS dla Androida

Interfejs jest najsłabszą stroną aplikacji mobilnej i jej jedyną poważną wadą. Znajduje się w nim sporo tekstu, co przy ubogiej warstwie graficznej może odrzucać od programu. G Data może pochwalić się 100-procentową skutecznością, nie generuje też fałszywych alarmów. Lista brakujących funkcji jest bardzo krótka – nie da się jedynie wykonać kopii bezpieczeństwa. Ma za to rozbudowane narządzie antykradzieżowe, kontrolę rodzicielską z możliwością tworzenia profilów dla dzieci, funkcję blokowania połączeń, wiadomości i dostępu do aplikacji, szyfrowanie danych przesyłanych w sieci, możliwość ukrywania kontaktów, audyt uprawnień aplikacji i przycisk alarmowy. Antyphishing obejmuje jedynie przeglądarkę systemową.

G DATA INTERNET SECURITY (Android)
Cena wersji płatnej: 73 zł (jednorazowo)
Wersja bezpłatna: 30 dni
Ochrona przed wirusami (3129 próbek): 100%
Fałszywe ostrzeżenia (2663 próbki): 0
Ocena interfejsu: logiczne rozmieszczenie opcji; praktyczny brak ikon; bardzo dużo testu; może przytłaczać początkujących
Ocena: bardzo dobra 4,89

Zapora bez automatyki

Uruchom G DATA IS i otwórz okno ustawień przyciskiem w prawym górnym rogu. Kliknij kategorię Firewall i grupę Tryb automatyczny. Zaznacz opcję Ustawienia użytkownika (dla zaawansowanych). Dostępne staną się grupy poleceń pozwalających dostosować wybrane parametry: Zapytania, Kontrola referencji czy Inne. W sekcji Autopilot można też wyłączyć autopilota kontrolującego zachowanie programu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
granat12
26 stycznia 2018, 11:26
Dla mnie akurat Thunderbird jest ważny i gdyby byłoby fatalnie gdyby coś zamulało działanie. Na szczęscie dobrze funkcjonuje. Mam zainstalowaną gdatę równiez na komórce i nie zgodzę się z artykułem, że interfejs jest kiepski. Kwestia przyzwyczajenia.
dawidsab
dawidsab
10 stycznia 2018, 17:45
Witam! Używam tego pakietu na stacjonarnym PC i bardzo sobie chwalę :oczy: . Najnowsza wersja zbytnio nie muli komputera, a przynajmniej podczas surfowania po necie jestem spokojny. Nawet jakbym przez przypadek kliknął w jakiś podejrzany link, to pakiet ten zatrzyma zagrożenie (nie pozwoli by zainfekowało komputer). To samo z pocztą e-mail (zwłaszcza w przypadku korzystania z takich programów pocztowych jak "Windows Live Mail" czy "Mozilla Thunderbird").
Najnowsze aktualności


Nowa obudowa od Cooler Mastera
16 marca 2018
Cooler Master promuje swój nowy produkt MasterBox E500L jako funkcjonalną obudowę, bez niepraktycznych dodatków, często sztucznie...


Hama - kolorowa stacja pogody
16 marca 2018
Jeśli nie lubimy być zaskakiwani przez aurę, warto zapoznać się z szerokim zastosowaniem stacji meteorologicznej od firmy Hama, która...
Artykuły z wydań

 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2018
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto