A A A

Genesis Zircon X 10th Anniversary Edition – test najlepszej myszki tego producenta

11 stycznia 2022, 19:30
Markę Genesis kojarzy zapewne każdy entuzjasta pecetów. Producent ten dał się poznać jako wytwórca akcesoriów łączących na ogół atrakcyjną cenę z dobrymi parametrami użytkowymi. Tym razem jednak opracował myszkę, która może stawać w szranki z najlepszymi.
Genesis Zircon X 10th Anniversary Edition – test najlepszej myszki tego producenta

Perełka w koronie

O tym, że mamy do czynienia z wyjątkowym na tle reszty oferty Genesis produktem, świadczy już sama nazwa. Genesis Zircon X 10th Anniversary Edition trafnie sugeruje, że to dziesięciolecie istnienia firmy było przyczynkiem skonstruowania gryzonia. Firma więc postanowiła nie oszczędzać.

Za precyzję odpowiada sensor PAW3370 powszechnie uważany za jeden z najlepszych. Znalazło to oczywiście odzwierciedlenie w pracy urządzenia: w normalnych warunkach myszki nie da się zmusić do nieprawidłowej pracy. Co istotne, również negatywne zjawiska związane z przenoszeniem ruchu urządzenia po podkładce na ekran – pokroju predykcji, jitteru czy akceleracji – nie występują. Pod tym względem myszka nie różni się od najlepszych konstrukcji z górnej półki. Na szczęście z wykonaniem jest niewiele gorzej.


Z kablem i bez

Nominalnie to myszka bezprzewodowa – wewnątrz znajdziemy więc akumulator, który wystarczy nawet na 80 godzin pracy. Jeśli się jednak rozładuje, to możemy zrobić użytek ze sznurówkowego kabla, który po podłączeniu sprawi, że urządzenie zacznie zachowywać się tak jak każdy inny tradycyjny model. A przy okazji naładuje akumulator. Tu od razu wspomnę o jedynym jak dla mnie minusie konstrukcyjnym: gniazdo USB-C nie jest wpuszczone w obudowę, końcówka wspomnianego kabla wystaje więc znacząco poza obrys urządzenia – patrząc pod względem użytkowym, może to przeszkadzać w sytuacji, gdy mamy ograniczone miejsce za podkładką na biurku. Siłą rzeczy jednak jest to drobne i stosunkowo często spotykane niedopatrzenie (podobnie sprawa wygląda np. w ostatniej wersji SteelSeries Aerox Wireless). Nie licząc tego niewielkiego mankamentu – gryzoń trafił w me gusta idealnie, i to nawet pomimo faktu, że na ogół bardziej cieszą mnie konstrukcje większe. Zircon X jest bowiem raczej niewielkim „klikaczem” i zbliża się gabarytami do tego, co reprezentują sobą urządzenia kierowane do użytkowników laptopów. Dość powiedzieć, że skądinąd świetny Razer Mini jest gabarytowo bardzo do nowego Genesisa zbliżony.

Co ciekawe, mimo możliwości pracy bez kabla, Zircon X zachował niską masę – waży ledwie 73 gramy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ażurowej obudowy. Jeśli jednak ktoś nie lubi tego rodzaju ekstrawagancji i obawia się zabrudzeń, które z biegiem czasu mogą wypełnić brzuszek gryzonia, powinien sięgnąć do pudełka, gdzie znajdzie alternatywny grzbiet – tym razem pozbawiony wycięć. Tamże również trafił drugi komplet ślizgaczy oraz naklejki na boki oraz przyciski. Co ciekawe, adapter USB można przy pierwszej inspekcji przeoczyć – kryje się on nie w pudle, a wewnątrz samej myszki, właśnie pod wcześniej uchylaną, górną „przykrywką” Zircona X.


Oprogramowanie do kompletu

Również pod względem software’u jest bardzo dobrze. Genesis nie dorobił się co prawda jeszcze oprogramowania, które łączyłoby obsługę wszystkich urządzeń tej marki, jednakże to, co dostajemy, nie pozostawia pola do krytyki, jeśli chodzi o funkcje. Znajdziemy tu wszystkie potrzebne opcje, włącznie z regulacją LOD-u (lift off distance – dystans od podkładki, po przekroczeniu którego sensor przestaje odczytywać ruch) czy dostosowaniem skądinąd świetnego podświetlenia, co pozwoli ograniczyć zużycie energii w trybie bezprzewodowym. Zresztą, wyłącznik iluminacji znajdziemy także na spodzie myszki – wystarczy go aktywować.


Podsumowanie

To nader udana myszka: wygodna, wyposażona w przełączniki o deklarowanej trwałości 80 mln kliknięć, a do tego uniwersalna i precyzyjna. Sprawdzi się zarówno na biurku gracza, będąc dobrym kompanem do wirtualnego strzelania, jak również przy laptopie – niska masa i stosunkowo niewielkie gabaryty sprawią, iż w torbie z przenośnym komputerem nawet jej nie poczujecie. Pozostaje tylko kwestia ceny i… dostępności.

Producent życzy sobie za to urządzenie 270 zł – co jest kwotą… rozsądną. Podobnie wyposażone markowe gryzonie potrafią kosztować zauważalnie drożej, a Zircon X w istocie niczym im nie ustępuje. Pod względem opłacalności oferta Genesis jest więc uczciwa. Trochę inaczej sprawy wyglądają z podażą. Z racji rocznicowego charakteru, na rynek trafiło 1000 sztuk numerowanych egzemplarzy, a producent podzielił nakład na dwie partie – druga z nich ma pojawić się na półkach lada dzień, w drugiej połowie stycznia, a do sklepu online producenta – w lutym. Czuję jednak, że pod płaszczykiem specjalnej okazji Genesis po prostu tworzy aurę produktu luksusowego i bada rynek w kierunku ekspansji oraz pozyskania bardziej wymagającego odbiorcy. Jeśli Zircon X się przyjmie, to zapewne zobaczymy nie tylko jego reedycję, ale i więcej urządzeń z wyższej półki sygnowanych tym logo.

 

Genesis Zircon X 10th Anniversary Edition

Cena

270 zł

Dostarczył

Genesis, www.genesis-zone.com

Dane techniczne

PARAMETRY • Liczba przycisków: 6 (wszystkie programowalne) plus rolka • Długość kabla: 1,8 m • Rodzaj sensora: optyczny PAW3370, do 19 000 dpi, 400 ips, 50 g • Częstotliwość aktualizacji: do 1000 Hz • Sposób podłączenia: dongle USB, kabel USB • Inne: oprogramowanie, wymienny panel wierzchni, drugi komplet ślizgaczy, naklejki na boki i przyciski, makra, sznurówkowy kabel w oplocie, wbudowana pamięć, przełączniki Kailh 80 mln kliknięć, akumulator do 80 h • Wymiary: 118x61x39 mm • Waga: 73 g

Plusy: wygodna • bezprzewodowa i przewodowa • niska masa • precyzyjna • bogata zawartość opakowania • oprogramowanie • wygodny schowek na adapter USB

Minusy: raczej dla osób lubiących mniejsze myszki • po podłączeniu kabla jego wtyczka wystaje wyraźnie poza obrys urządzenia


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto