A A A

Które słuchawki dokanałowe lepsze: Jabra Elite 3 czy Jabra Elite 7 Pro

7 grudnia 2021, 09:20
Czy można porównać ze sobą słuchawki z różnych półek cenowych? Jak najbardziej, choćby po to, żeby stwierdzić czego tak naprawdę potrzebujemy. Tak więc zestawiamy ze sobą dokanałówki ze stajni Jabry: Elite 3 i Elite 7 Pro.
Które słuchawki dokanałowe lepsze: Jabra Elite 3 czy Jabra Elite 7 Pro

Z zewnątrz...

Konstrukcyjnie obydwa modele są bardzo zbliżone, choć Elite 7 Pro wydają się ciut mniejsze i bardziej zwarte niż Elite 3. Kształt i jednych, i drugich również jest bardzo podobny, co nie dziwi w świetle deklaracji producenta na opakowaniu mówiącej, że do opracowania optymalnej formy posłużono się 62 tysiącami par ludzkich uszu. I to się czuje.

Etui ładujące „trójek" jest kontynuacją poprzednich linii słuchawek, jest więc opakowaniem stojącym – w przeciwieństwie do puzderka pchełek 7 Pro, które leży na płasko. Obydwa futerały wyposażono w gniazda ładowania USB-C, z tą różnicą, że topowy model ma złącze z przodu, a budżetowy z tyłu. Jeśli już jesteśmy przy ładowaniu, to koniecznie należy nadmienić, że „siódemki" napakujemy energią również bezprzewodowo, a model Jabra Elite 3 niestety nie.

Obsługa zarówno jednych, jak i drugich odbywa się za na dwa sposoby bądź za pomocą wbudowanych przycisków membranowych, bądź za pośrednictwem aplikacji na smartfony (Android, iOS). Z tą różnicą jednak, że „skróty" przypisane do poszczególnych komend (np. dwukrotne naciśnięcie przycisku na prawej słuchawce) w modelu 7 Pro można dowolnie konfigurować w apce Jabra Sound+.


... i od środka

Obydwa zestawy łączą się z urządzeniami za pomocą modułu Bluetooth 5.2 (Elite 7 Pro – sparowanie z 8 urządzeniami; Elite 3 – z 6 urządzeniami). Jako minus obydwu zestawów postrzegam to, że nie potrafią jednocześnie obsłużyć dwóch urządzeń z Bluetooth. Szkoda, choć być może zmieni się to w momencie wydania kolejnej aktualizacji firmware'u.

Biorąc pod uwagę energożerność, 7 Pro wypadają mnie więcej o 10 proc. lepiej od swoich tańszych sióstr, co w zasadzie nie ma znaczenia. Podobnie rzecz ma się, wziąwszy pod uwagę szczelność słuchawek: o ile pierwsze (Elite 7 Pro) można bez konsekwencji zanurzyć w wodzie, o tyle drugie już niekoniecznie.

Dźwięk generowany przez Elite 7 Pro brzmi lepiej niż przez Elite 3. W Elite 7 Pro jest czystszy, pełniejszy w zakresie tonów średnich i wysokich oraz nieco głośniejszy niż w Elite 3. Ale nie zrozumcie mnie źle: „trójki" absolutnie nie są słuchawkami kiepskimi – wręcz odwrotnie. Odsłuch „trójek" na tle „siódemek" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Brzmienie jednych jak i drugich można kontrolować w apce (predefiniowane filtry), a przypadku Elite 7 Pro posłużyć się graficznym korektorem dźwięku czy stworzyć profil swojego słuchu (kalibracja MySound) na podstawie testów dźwiękowych odtwarzanych w obydwu słuchawkach.

„Siódemki" wyposażono w kodeki AAC i SBC, a „trójki" w SBC i aptX. Zarówno jednych, jak i drugich pchełek można słuchać solo (druga słuchawka może spoczywać w etui), choć jedynie droższa wersja słuchawek dysponuje funkcją automatycznego wykrywania umieszczenia sprzętu w uchu (którą można zresztą wyłączyć w aplikacji), co przekłada się na zatrzymywanie odtwarzania muzyki po wyjęciu jednej słuchawki z małżowiny.


W czasie wiatru pomogą kości

Kluczową różnicą pomiędzy zestawami jest fakt obecności regulowanej ANC (aktywnej redukcji hałasu) w droższym modelu pchełek – w tańszych ANC niestety zabrakło, choć mam nieodparte wrażenie, że ANC podczas rozmów przeprowadzanych w gwarze działa na tyle agresywnie, że potrafi przycinać rozmówcę. Czyli Elite 7 Pro są w tej kwestii ciut „przefajnowane". W Elite 7 Pro tryb „przepuszczalności" dźwięków otoczenia również wydaje się działać sprawniej niż w Elite 3. Ponadto droższe słuchawki mają coś, czego nie ma w tańszych: mechanizm przewodnictwa kostnego. Dzięki niemu podczas rozmowy na silnym wietrze masz szanse na to, aby twój rozmówca cię zrozumiał, a ty go usłyszysz. Dzieje się tak za sprawą czujników VPU (Voice Pick Up), które przekazują drgania na kości szczęki.


Nie ma co szaleć

Dla mnie wybór wydaje się oczywisty. Jeśli nie zależy ci na ANC i bogatych możliwościach personalizacji, kup Jabra Elite 3 w kolorach liliowym, jasnobeżowym, granatowym lub ciemnoszarym. To naprawdę bardzo porządne słuchawki, które – nie licząc braku wspomnianych w poprzednim zdaniu funkcji – brzmią świetnie, grają tylko ciut krócej od topowych Elite 7 Pro (paleta kolorów jest tu skromniejsza: czarne, tytanowo-czarne, złoto-beżowe) i – co najważniejsze – kosztują grubo ponad połowę mniej. W tym przypadku zatem taniej nie znaczy gorzej.

Jabra Elite 3

Cena

320 zł

Dostarczył

www.jabra.pl

Dane techniczne

Typ: dokanałowe, stereo • Przetworniki: dynamiczne 6 mm • Sposób podłączenia: Bluetooth 5.2 • Sterowanie: przyciski membranowe w każdej słuchawce • Akumulator: maks. czas ładowania 3,5 h, czas odtwarzania muzyki do 7 h (z etui 28 h) • Inne: klasa szczelności IP55, aplikacja towarzysząca, obsługa sześciu urządzeń, tryb mono, sześć mikrofonów, trzy pary wkładek silikonowych, przewód USB C w zestawie • Waga: 4,6 g (każda słuchawka) + 33,4 g (etui ładujące)

Plusy: lekkie • stosunek jakości do ceny • długi czas pracy

Minusy: brak połączenia z dwoma urządzeniami na raz • brak ANC

 

Jabra Elite 7 Pro

Cena

800 zł

Dostarczył

www.jabra.pl

Dane techniczne

Typ: dokanałowe, stereo • Przetworniki: dynamiczne 6 mm • Sposób podłączenia: Bluetooth 5.2 • Sterowanie: przyciski membranowe w każdej słuchawce • Akumulator: maks. czas ładowania etui 2,5 h (słuchawek – 2,5 h), szybkie ładowanie, ładowanie bezprzewodowe futerału, czas odtwarzania muzyki do 8 h (z etui 30 h) • Inne: klasa szczelności IP57, aplikacja towarzysząca, obsługa ośmiu urządzeń, tryb mono, sześć mikrofonów, czujnik VPU, trzy pary wkładek silikonowych, przewód USB C w zestawie • Waga: 5,4 g (każda słuchawka) + 44 g (etui ładujące)

Plusy: duże możliwości apki • lekkie • ANC • długi czas pracy

Minusy: wysoka cena • brak połączenia z dwoma urządzeniami na raz

 


Adam Chabiński
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Trump triumfuje na giełdzie
24 stycznia 2022
Spółka specjalnego przeznaczenia (SPAC) współpracująca z mediami społecznościowymi Trumpa bije rekordy na giełdzie.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto