A A A

Test Lenovo Yoga 730

PC Format 9/2018
Na pierwszy rzut oka Yoga 730 wygląda jak typowy biznesowy ultrabook. Sugerując się wymiarami i wagą niemal w ciemno można przyjąć, że dostaniemy czternastocalowy ekran Full HD i energooszczędny procesor. Pozory jednak mylą, bo Yoga 730 jest inna. [AO]

Typ uniwersalny

To najnowszej generacji urządzenie typu 2 w 1 ma dotykowy ekran, który dzięki specjalnym zawiasom można obrócić nawet o 360 stopni. W sekundę zmienia się więc albo w bardzo duży tablet, albo w „namiot”, który można postawić na stole, by wygodnie obejrzeć film.

Taka uniwersalność przydaje się również przy rysowaniu lub robieniu odręcznych notatek. W zestawie dostajemy nawet odpowiednie piórko, choć nieco szkoda, że nie jest ono zgodne z coraz popularniejszą technologią Surface Microsoftu.

Serce Yogi 730 stanowi czterordzeniowy, energooszczędny Core i5. W połączeniu z 16 GB pamięci RAM oraz bardzo szybkim dyskiem NVMe wystarcza to do pracy z kilkoma programami i setką zakładek w przeglądarce na raz. Edycja zdjęć czy wideo to również nie problem. Do tego przy niewielkim obciążeniu (np. praca w Wordzie) energii wystarcza na ponad 10 h, filmy zaś można oglądać przez około 8.

Biorąc pod uwagę 15-calowy ekran (dzięki małym ramkom mieści się w obudowie zajmowanej przez matrycę 14”) oraz wagę, to bardzo dobry wynik. Szkoda, że Yoga 730 ma dość duży zasilacz 90 W z typową dla Lenovo płaską, kwadratową wtyczką, a nie USB-C. Oczywiście samo złącze USB-C, i to zgodne z Thunderbolt 3, w Yodze 730 jest.

Maszyna do grania

W środku kryje się również karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050, która demonem wydajności nie jest, ale do grania – i to nawet w nowsze produkcje, jak Wiedźmin 3 – wystarczy, najczęściej przy ustawieniu średnich detali. Podczas takiej zabawy góra obudowy nagrzewa się do około 40 stopni (spód – do 50, lepiej więc nie grać, trzymając Yogę na kolanach), ale chłodzenie – choć słyszalne – nie irytuje. Po kilku minutach maksymalne taktowanie CPU spada (throttling), choć w tak cienkich i lekkich konstrukcjach to standard. Przy niewielkim obciążeniu wentylatory zatrzymują się, Yoga jest więc bezgłośna.

Jeśli szukasz uniwersalnego, lekkiego laptopa, który da sobie radę nawet w grach, Lenovo Yoga 730 to obecnie jedno z najlepszych urządzeń na rynku. Jest też dobrze wyceniona i świetnie wykonana, powinna więc posłużyć przez wiele lat.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
patrykSz
27 listopada 2018, 23:01
spoko sprzęt, ale po lenovo nie można się nic innego spodziewać. co najważniejsze to yogi i ich kuzyni legiony są objęte programem lenovo premium care. i czas naprawy wynosi 5 dni inaczej producent zwraca kasę. super sprawa.
Najnowsze aktualnościFirefox 70: więcej prywatności
23 października 2019
W nowej wersji przeglądarki pojawiły się m.in. rozbudowane raporty na temat modułów szpiegujących i ulepszone narzędzie do zarządzania...

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto