A A A

Navitel Portable Video Recorder R1000

21 listopada 2017, 08:20
Navitel R1000, wbrew swojej pełnej nazwie, nie jest rejestratorem przenośnym, lecz samochodowym. Nagrywa filmy HD i Full HD, ma wbudowany czujnik przeciążenia, GPS i Wi-Fi, sporo opcji ręcznej regulacji jakości obrazu, a także kilka funkcji dodatkowych. Zatem urządzenie jest ciekawe i niedrogie (400 zł), ale sam sprzęt to tylko połowa sukcesu.
Navitel Portable Video Recorder R1000

Rejestrator wyróżnia się wyglądem - to kulka o wielkości około 5 cm z obiektywem i okrągłym ekranem 1,2". W zestawie jest uchwyt samochodowy przyklejany do szyby za pomocą taśmy dwustronnej, a obie części połączone są silnym magnesem. Mają też styki, dzięki którym przesyłane jest zasilanie z uchwytu do kamery.

Jak widać na poniższym zdjęciu, styki pozwalają na kręcenie kamerą dookoła, niemal o 360 stopni, choć jest kilkanaście stopni „martwej strefy". Regulacja w pionie jest minimalna, bo ograniczeniem jest wielkość środkowego pada zasilającego w uchwycie, na który trafia końcówka kamery. Podczas codziennego użytkowania raczej nie powinno to przeszkadzać.

Navitel R1000

Ekran ma rozdzielczość tylko 240 x 204 piksele, ale przy wielkości 1,6" w zupełności to wystarcza. Jakość ekranu jest lepsza niż w większości rejestratorów, bo jest on czytelny pod każdym kątem, do kolorów też nie mam zastrzeżeń. Cztery przyciski pod spodem pozwalają na poruszanie się po menu.

Wewnątrz kamery ukryte są jeszcze dwa atuty: odbiornik GPS oraz interfejs Wi-Fi. Dzięki temu pierwszemu na nagraniach oprócz daty i czasu widać współrzędne geograficzne i aktualną prędkość pojazdu. Natomiast Wi-Fi pozwala skorzystać z aplikacji mobilnej.

Funkcje

Jak każda kamera samochodowa, R1000 teoretycznie nie wymaga obsługi. Po włączaniu silnika otrzymuje zasilanie z USB i rozpoczyna rejestrowanie obrazu. Nagrania są podzielone na 1-minutowe fragmenty, czas ten można wydłużyć. Poszczególne fragmenty mogą być ręcznie lub automatycznie zabezpieczone przed skasowaniem (dzięki czujnikowi przeciążenia).

Kamera ma sporo innych funkcji, ale jeszcze więcej błędów. W pierwszej wersji recenzji było na ten temat ze 20 zdań. Ale żeby nie przedłużać napiszę tylko, że oprogramowanie jest bardzo niedopracowane i źle przetłumaczone na polski. Również mobilna aplikacja jest wyjątkowo słaba.

Navitel R1000 app

Jakość nagrań

Producent nie silił się na wprowadzanie trybu 4K czy 2.7K, i słusznie - zwykle takie rozdzielczości nie dają lepszej szczegółowości obrazu. Zatem kamera R1000 nagrywa obraz 1920 x 1080 lub 1280 x 720, przy 30 klatkach na sekundę. Ma także funkcję fotografowania w rozdzielczości do 3 mln pikseli.

Nagrania rejestrowane w dzień wyglądają nieźle - mają poprawną jasność i kolory, a także standardowe jak dla tych urządzeń zniekształcenia geometrii (beczkowe, około 25 procent). Trochę brakuje rozdzielczości - dobre kamery Full HD oferują sporo większą szczegółowość. W nocy jakość też jest dobra, o ile jazda odbywa się w mieście, po oświetlonych ulicach. Właściwie wszystko widać tak dobrze jak w dzień, kamera nie przekłamuje kolorów, poprawnie ustawia punkt bieli, trochę brakuje rozdzielczości.

Pomiary na planszach testowych wykazały, że filmy Full HD mają niewiele wspólnego z tym trybem - realna rozdzielczość jest taka, jak w większości tanich kamer, czyli około 700 x 500. Deklarowany kąt widzenia 165 stopni realnie wynosi około 130 stopni.

Reasumując, pod względem budowy kamera jest interesująca, a część sprzętowa całkiem dobra. Z drugiej strony stanowi idealny przykład, jak niedopracowane oprogramowanie może zepsuć walory użytkowe urządzenia.

 


Artur Wyrzykowski PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto