A A A

Test Photoshop CC - fotki `a la chmura

PC Format 12/2013
Najnowszy Photoshop to rewolucja w ofercie Adobe. Zmiana dotyczy jednak nie samego programu, lecz sposobu jego licencjonowania. Po pierwsze nie ma już wersji pudełkowej aplikacji. Można ją pobrać wyłącznie z serwisu Adobe, gdyż dostępna jest tylko w postaci elektronicznej. [MK]

Nie powinno być to jednak problemem dla zawodowych grafików. Największe zastrzeżenia budzi rzekoma konieczność utrzymywania połączenia z serwisem podczas działania programu. To nieprawda. Aplikacja sprawdza ważność licencji nie częściej niż raz na 30 dni i wystarczy jedno połączenie z serwerem Adobe w tym okresie, aby program normalnie działał bez dostępu do sieci.

Poprzednik – Photoshop CS6, który jest jeszcze do kupienia w wersji pudełkowej, kosztuje obecnie około 2800 zł. Wersja CC kosztuje 385 zł miesięcznie (lub 260 zł/mies. przy rocznym zobowiązaniu). To dużo, zwłaszcza że trzeba płacić co miesiąc. Z drugiej strony firma, bo takie programy zazwyczaj kupuje się na firmę, zamiast amortyzować program, wrzuca w koszty cenę licencji, co jest dla niej wygodniejsze. Co jednak najważniejsze – w cenie abonamentu dostajesz nie tylko Photoshopa, lecz także absolutnie wszystkie aplikacje Adobe: graficzne, do edycji wideo, tworzenia stron WWW itp., a do tego 20 GB miejsca na dysku w chmurze Adobe, plus wszystkie aktualizacje, co oznacza, że zawsze automatycznie będziesz dysponował najnowszą wersją programu. Oczywiście nie ma osoby, która skorzysta ze wszystkich programów, ale jeśli skorzysta z trzech, to już oferta robi się wyjątkowo atrakcyjna.

Zmiany i nowości

W wersji CC nie znajdziesz nowości rzucających na kolana, jest w niej za to wiele udoskonaleń istniejących już funkcji. Poprawiono filtr do inteligentnego wyostrzania obrazu, który generuje teraz mniej błędów. Skorzystała z tych innowacji opcja powiększania obrazu, która też działa lepiej. Z kolei filtr Liquify można już zaaplikować do warstw z obiektami inteligentnymi, co oznacza, że można cofać wykonane nim zmiany. Całkowitą nowością jest filtr o nazwie Redukcja potrząśnięć. Wylicza on nieostrość powstałą na skutek poruszenia aparatu podczas wykonywania fotografii, poprzez śledzenie kierunku poruszeń na obrazie, i próbuje je usunąć.

Poprzednia wersja Photoshopa umożliwiała usuwanie z obrazu zbędnych elementów – program sam odtwarzał brakujące tło. Wersja CC poprawia tę technikę, tak że efekty modyfikacji zdjęć są jeszcze bardziej niesamowite. Równie łatwo możemy poprawić całą gamę błędów powstałych przy fotografowaniu zarówno z winy fotografa, jak i sprzętu. Na przykład, aby wyprostować zdjęcia budynków robione z małej odległości ze zniekształconą perspektywą, wystarczy skorzystać z filtra Korekta obiektywu i użyć suwaka Pion (lub poziom, w zależności od zdjęcia).

Kolejną nowością jest mocno poprawiona obsługa plików RAW. Teraz edycję można wykonać bezpośrednio z Photoshopa, a nie jak poprzednio z dodatkowej aplikacji Adobe Camera Raw.

Automatyczne dopasowanie

Użyteczną nowością, która w znacznym stopniu ułatwi życie użytkownikom Photoshopa przygotowującym materiały graficzne do innych projektów (np. stron internetowych), jest Adobe Generator. Jest to platforma ułatwiająca automatyczne tworzenie za pomocą Photoshopa i współpracujących z nim aplikacji materiałów graficznych gotowych do zastosowania w tych projektach. Do tej pory gotowy plik musiał być ręcznie dzielony na odpowiednie fragmenty, a każda zmiana wymagała przygotowania tych fragmentów od początku. Generator, przygotowany i opisany na warstwach plik PSD, jednym kliknięciem tnie, formatuje i nazywa tak, że otrzymujemy materiały gotowe do zastosowania w projekcie. Wszelkie zmiany nie wymagają więc dodatkowej pracy na powtórne przystosowanie materiałów graficznych.

W tej chwili Photoshop CC współpracuje z Adobe Edge Reflow – programem do tworzenia responsywnych stron internetowych, a także za pośrednictwem specjalnej wtyczki – z platformą Loom SDK do projektowania gier na systemy mobilne. W uproszczeniu umożliwia ona twórcom gry automatyczną podmianę w kodzie tworzonej gry materiałów graficznych edytowanych Photoshopem.

Dla developerów chcących przystosować swoją aplikację do Generatora dostępne jest API oparte na JavaScript. Sam Generator został wydany na licencji Open Source.

PLUSY:
 • Ponadprzeciętne możliwości modyfikacji zdjęć
 • 20 GB miejsca na dysku Adobe w chmurze
MINUSY:
 • Brak wersji pudełkowej
 • Mimo wszystko wysoka cena

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto