A A A

Roccat SYN Pro Air - test słuchawek bezprzewodowych

23 czerwca 2021, 10:10
Po kłopotach, jak się okazuje – przejściowych, Roccat wraca na rynek pod skrzydłami Turtle Beach, które to jakiś czas temu wykupiło tego niemieckiego producenta. SYN Pro Air zaś są nowymi gamingowymi słuchawkami i zarazem zwiastunem nadchodzących zmian.
Roccat SYN Pro Air - test słuchawek bezprzewodowych

Zapomnij o kablu

To zestaw bezprzewodowy, który łączy się z pecetem za pomocą dongle’a USB. Słuchawek alternatywnie nie podłączymy co prawda kablem, jednak w praktyce to nie przeszkadza. Akumulator wytrzymuje około doby ciągłej pracy, a do tego producent wyposażył SYN Pro Air w możliwość szybkiego ładowania: 15 minut na „smyczy” USB-C wystarczy, by nie uzupełniać energii przez kolejnych pięć godzin. Ładować sprzęt możemy zarówno podpinając go do peceta, jak i korzystając z ładowarki smartfona. To bardzo wygodna rzecz – o wiele ważniejsze jest jednak to, jak słuchawki grają.

Co tu dużo mówić: zestaw jest bardzo dobry. Dźwięk zaskakuje wyrazistością i sporą sceną. Separacja stoi na dobrym poziomie, całość ma przyjemne dla ucha ciepłe brzmienie z mocniej podkreślonymi dołami. Z tego ostatniego względu teoretycznie więc do muzyki znajdzie się coś lepszego – w praktyce jednak jest naprawdę nieźle. Co prawda w tym wypadku wciąż wolę moje wysłużone AKG K550 MKIII z dobrą kartą dźwiękową, jednak Roccat SYN Pro Air spisują się na tyle dobrze, że pomiędzy kolejnymi rundami w strzelankach nie miałem zbyt dużej motywacji, by ściągać je z głowy podczas słuchania czegoś w tle. Innymi słowy: to sprzęt gamingowy, ale równocześnie dość uniwersalny, a rzeczona wyrazistość dźwięku przekłada się również na dobrej jakości wokal w muzyce. Jak ktoś nie jest rozpuszczonym jak dziadowski bicz audiozboczuchem, to na pewno nie będzie narzekać. W sumie to sam faktem tym jestem szczerze zaskoczony.

Cieszy również konstrukcja. Muszle są z pianki wyścielonej przyjemną w dotyku tkaniną. Ten sam materiał trafił zresztą na pałąk. Reszta to plastik – ale niezłej jakości, co zresztą widać po podświetleniu. Słuchawki bardzo dobrze leżą na głowie, nie powinny też sprawić problemów, gdy ktoś nosi okulary (sprawdziłem ze słonecznymi, a więc raczej umiarkowanie – wszystko jednak było w porządku). Rozstaw muszli, zakres rozsuwania pałąka i nacisk na boki głowy – nie budzą zastrzeżeń. Podobnie zresztą jak temperatura wewnątrz muszli: czuć, że jest wyższa, ale podczas obecnych upałów to nic zdrożnego, a na dłuższą metę SYN Pro Air spisują się o wiele lepiej niż modele ze skórą syntetyczną.

Roccat SYN Pro Air


Nowe oprogramowanie

Jak zapewne niektórzy kojarzą, produkty firmy Roccat są obsługiwane przez oprogramowanie Swarm – jest to kombajn, dzięki któremu w jednym miejscu zmienimy ustawienia dla klawiatur, myszek i słuchawek tego producenta. Taki wygodny software stał się standardem u największych producentów sprzętu do grania – z podobnego pomysłu korzystają SteelSeries, Razer czy choćby Corsair. U Roccata nie jest inaczej: mamy podobnej klasy oprogramowanie Swarm. Nietrudno jednak zauważyć, że software ten jest spuścizną jeszcze z czasów samodzielności marki i od dwóch-trzech lat niewiele tak naprawdę się tam zmieniło. I tutaj na scenę wchodzi Neon.

To nowa aplikacja do obsługi urządzeń Roccata – no, urządzenia. Choć póki co skonfigurujemy za jego pomocą jedynie recenzowane tu słuchawki. Sytuacja ta niedługo powinna się zmienić, a docelowo Neon zajmie zapewne miejsce wysłużonego Swarma. Na ten moment jednak obsługi innych urządzeń brak. Po kliknięciu na zdjęcie SYN Pro Air zyskujemy dostęp do ustawień sprzętu, gdzie możemy dostosować szereg opcji.

Roccat NEON


Funkcje dodatkowe

Wśród nich mamy oczywiście podświetlenie, które możemy wyłączyć, wybrać sobie efekt fali, ustawić kolory samodzielnie (w sumie są cztery strefy) lub zdecydować się na system podświetlenia AIMO – czyli coś w rodzaju pluginu, który automatycznie, robiąc przy tym użytek z AI, dostosowuje iluminację do warunków użytkowych. Nie jest tego dużo, jak można słusznie zauważyć, na dodatek jeszcze rzeczony system AIMO nie jest kompatybilny z tym, do którego mamy dostęp w oprogramowaniu Swarm – o czym zresztą mówi sam producent.

Dostosujemy również parametry związane z dźwiękiem. Prócz korektora brzmienia znajdziemy tu również przydatne w grach opcje: Superhuman Hearing to bajer używany w słuchawkach Turtle Beach, który sprawia, że w grach łatwiej nam usłyszeć dźwięki istotne dla rozgrywki: kroki, przeładowanie broni, nadjeżdżające pojazdy – wszystko to ulega w warstwie dźwiękowej danego tytułu uwypukleniu, przez co szybciej i łatwiej jesteśmy w stanie zareagować na zagrożenie. Ponadto mamy dwie funkcje związane z wirtualizacją dźwięku – 3D Audio z trzema profilami do wyboru oraz Game Spatializer. O dziwo, obydwie działają bardzo przyzwoicie. Do tego stopnia, że spokojnie można na nich słuchać muzyki, szczególnie dobrze sprawdza się zaś właśnie 3D Audio przeznaczone do odsłuchu „nutek”. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ustawienia – w obecnej wersji sofu przełączanie się pomiędzy wspomnianymi trybami powoduje, że Spatial Audio nie zawsze jest aktywowany poprawnie. Można temu jednak zaradzić, wyłączając i włączając go z powrotem. Ogółem – duży plus: tego typu funkcje na ogół nie sprawdzają się dobrze, a w wydaniu Roccata bez wątpienia warto się nimi zainteresować.

Nie zabrakło również opcji podbicia dialogów: świetnie spisują się w grach czy filmach, w przypadku muzyki jednak nie ma co sobie tym zaprzątać głowy. Niezależnie już od zastosowania suwak odpowiedzialny za tę funkcję warto zresztą utrzymywać na poziomie średnim. Próby wyciszenia dialogów skutkują dość wyraźnymi zniekształceniami również w pozostałych częściach pasma. Także mikrofon nie został potraktowany po macoszemu: odszumianie jest tu co prawda dość daleko idące, ale za to dostajemy możliwość zmiany balansu między dźwiękami gry i chatu. Tym, za co należy zganić nowy soft, jest na pewno – poza trafiającymi się błędami – brak pomocy kontekstowej. Działania funkcji musimy się po prostu domyślać. Nie ma też obsługi języka polskiego. Uczciwie jednak trzeba zaznaczyć, że Neon wciąż jest w wersji 0.7.1 beta – a więc niedociągnięcia są poniekąd usprawiedliwione. Pytanie tylko, czy nie lepiej było w takim wypadku zaczekać z jego udostępnieniem lub premierą słuchawek?


Podsumowanie

Ogółem to nadspodziewanie dobry zestaw, którym z całą pewnością warto dać szansę. Świetnie mi się z nimi grało, z przyjemnością na ogół również słuchałem muzyki. Bardzo dobrze – co jest miłą niespodzianką – spisuje się wirtualne 3D, a pozostałe funkcje ukryte w nowym oprogramowaniu Neon są miłymi, choć już mniej istotnymi dodatkami. Dla wielu jednak najciekawszą nowinką będzie wspomniane na początku szybkie ładowanie, które w połączeniu z przyzwoitym akumulatorem sprawia, ze o kablu można w praktyce zapomnieć. To udany w warstwie sprzętowej zestaw – ale nad oprogramowaniem producent musi jeszcze trochę popracować.

Roccat SYN Pro Air

Roccat SYN Pro Air

Cena

500 zł

Dostarczył

Roccat, www.roccat.org

Dane techniczne

Przenoszone częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz • Przetworniki: 50 mm • Długość kabla: nie dotyczy • Sposób podłączenia: dongle USB • Wbudowany mikrofon: tak, odpinany, wyłączany przez uniesienie wysięgnika • Inne: na lewej muszli regulacja głośności i dioda sygnalizacyjna, na prawej muszli głośność podsłuchu z mikrofonu, szybkie ładowanie USB-C, oprogramowanie Neon i Swarm, piankowe, wyłożone tkaniną muszle • Waga: 312 g

Plusy: wygodne • szybkie ładowanei i przyzwoity akumulator • bardzo przyjemnie grają • pokrętła głośności dźwięku i podsłuchu z mikrofonu • duży zasięg i stabilność połączenia bezprzewodowego • świetna wirtualizacja 3D • nowe oprogramowanie Roccat Neon…

Minusy: …które jest jeszcze niedopracowane • gdy mamy inny sprzęt Roccata, trzeba zainstalować Swarm • agresywne odszumianie mikrofonu


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Gra Paczka: podsumowanie akcji
20 października 2021
Aż 250 520 zł udało się zebrać w czasie ponad 150 godzin gier i streamów przeprowadzonych w ramach czwartej edycji Gra Paczki.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto