A A A

Rode Videomic me

25 września 2017, 10:30
Nagrywanie filmów smartfonem to już nie ekstrawagancja, lecz codzienność. Niestety w parze z dobra jakością obrazu nie idzie jakość dźwięku. Czy da sie to poprawić za pomocą jakiegoś urządzenia?
Rode Videomic me

Oczywiście można kupić smartfon z dobrym mikrofonem. Sęk w tym, że nikt nie testuje smartfonów na ta okoliczności i nie wiadomo który model ma dobry mikrofon. To wychodzi zazwyczaj w praniu, gdy telefon jest już kupiony. Poza tym, nawet dobry smartfon nie będzie tak dobrze rejestrował dźwięku jak zewnętrzny mikrofon.

Doskonałym rozwiązaniem jest przeznaczony do smartfonów mikrofon Rode Videomic me. Podłączamy go przez złącze słuchawkowe mini jack. Oczywiscie, jeżeli kupiłeś nowego iPhona lub inny smartfon bez tego złącza, to najpierw sprawdź czy mikrofon poprawnie współpracuje z przejściówką. A najlepiej o nim zapomnij, bo i tak nie będzie się trzymał na obudowie. Do praktycznie wszystkich telefonów ze złączem minijack Videomic będzie jednak pasował bez problemu.

Oczywiście zamocowany w gnieździe słuchawkowym mikrofon obraca się i zmienia położenie. Aby tego nie robił należy wykorzystać dołączoną w komplecie gumkę zakładaną na tył obudowy. Po przyciśnięciu nią urządzenia jest ono ustawione na sztywno i już się nie rusza.

Kolejną wadą mikrofonu jest deadcat, czyli osłona przeciwwietrzna. Służy ona do eliminowania odgłosów podmuchów wiatru. Niestety jest na tyle duża, że w wielu smartfonach zasłania obiektyw. Do mikrofonu smartfonowego powinna mieć znacznie mniejsze rozmiary.

Ponieważ wyczerpaliśmy właśnie listę wad mikrofonu przejdźmy do jego zalet. Przede wszystkim instalacja urządzenia jest banalna. Wystarczy wetknąć je w gniazdo, nic nie trzeba ustawiać i konfigurować. Kolejną zaleta jest złącze słuchawkowe umieszczone na tylnej ściance korpusu. Ponieważ mikrofon zajmuje złącze słuchawkowe, to dzięki takiemu rozwiażaniu odzyskujemy je z powrotem. Szkoda jedynie, że w słuchawkach nie ma odsłuchu tego co nagrywa mikrofon.

Videomic me jest mikrofonem kierunkowym, co oznacza, że nagrywa dźwięk z wąskiego stożka umieszczonego na wprost urządzenia. Dźwięki z tyłu praktycznie są niesłyszalne a te po bokach, mocno stłumione. Jeżeli nagrywasz wywiad lub swoją wypowiedź to taki mikrofon bedzie idealny, bo skupi się na twoim głosie odcinając szum z otoczenia.

W testach praktycznych jakość dźwięku nagrywanego testowanym mikrofonem jest znacząco lepsza niż stosunkowo niezłym mikrofonem wbudowanym w testowym smartfonie. Wyraźnie słychać efekt odcięcia szumów otoczenia.

Jeżeli zamierzasz nagrywać filmy za pomoca smartfona, to Rode Videomic me jest doskonałym i stosunkowo niedrogim uzupełnieniem zestawu, które zapewni dobrą jakość dźwięku.

Najniższą cenę Rode Videomic me znajdziesz tutaj.


Marek Konderski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto