A A A

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB – test klawiatury

3 listopada 2020, 18:20
Pełna nazwa tej klawiatury mówi praktycznie wszystko, co o niej najważniejsze: ma przełączniki Kailh typu Red (w domyśle – mechaniczne), podświetlenie RGB, a do tego brak jej bloku numerycznego. Czy jednak prócz tego ma jakieś zalety?
SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB – test klawiatury

Tanio, a dobrze

A owszem – i to sporo. Pierwsza sprawa to wygląd. Nie jest to wprawdzie model za sto złotych, ale nie zmienia to faktu, że GK630K to jedna z najtańszych klawiatur mechanicznych. Do wyglądu nie można się jednak przyczepić, chyba że ktoś oczekuje odpustowych błyskotek. Otóż mamy tu podświetlenie RGB, więc jak ktoś się uprze, to może mieć każdy z klawiszy w innym kolorze. Z drugiej jednak strony model ten można bez najmniejszego poczucia zażenowania używać w biurze, zwłaszcza w testowanej wersji z najcichszymi – co jednak nie znaczy, że bezgłośnymi – liniowymi przełącznikami typu Red. Nieco narzekać mogą co najwyżej posiadacze maków, do których modniejszy byłby kolor biały… tyle że teraz to i tak nie problem, bo większość użytkowników sprzętu Apple’a pracuje przecież z domu.

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB

Kwestie wizualne są istotne, jednak każdy, kto długo i na co dzień stuka w klawisze, przyzna, że ważniejsza jest jakość wykonania i wygoda. To pierwsze – dzięki wysokiej jakości plastikom i aluminiowej płycie zapewniającej sztywność – całość jest na poziomie znanym ze znacznie droższych modeli, bo nic się nie wygina ani nie skrzypi. Warto docenić możliwość wyboru charakterystyki przełączników. Prócz zastosowanych w tym modelu czerwonych, o liniowym skoku, które są najcichsze i w teorii najlepsze dla graczy, są jeszcze dwa inne typy. To brązowe – nieco głośniejsze, o wyczuwalnym momencie aktywacji, dzięki któremu teoretycznie lepiej nadają się dla osób sporo piszących, oraz niebieskie. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z głośnym klikiem, co czyni klawiaturę z tymi przełącznikami idealną do pisania i – przy okazji – denerwowania wszystkich wkoło. Każdy może więc wybrać model najlepiej pasujący do własnych preferencji – trzeba to jednak zrobić przed zakupem lub wybrać odpowiedni model w sklepie. Nie zapominajmy też o możliwości odesłania zamówionego przez internet towaru, na co mamy 14 dni.


Trwałość

Każdy rodzaj przełączników wytrzymuje 50 mln naciśnięć. Standardowe nakładki na klawisze (key cap) w razie potrzeby da się wymienić na inne, które można zamówić z Chin. W zestawie dodatkowych brak, choć samo narzędzie do ściągania klawiszy jest. Miłym dodatkiem jest odłączany kabel (z wtyczką USB-C od strony klawiatury – świetnie!) oraz dwie pary nóżek do regulowania kąta pochylenia. Spore antypoślizgowe gumki dodatkowe znajdziemy z przodu, co razem z odpowiednią wagą klawiatury minimalizuje ryzyko ślizgania się jej po biurku.

Jak na sprzęt nadający się do grania przystało, mamy tu także pełne NKRO, co znaczy, że można nacisnąć wszystkie klawisze na raz, a żaden nie zostanie pominięty. Ponadto znajdziemy opcję tworzenia makr czy – wraz z klawiszem funkcyjnym – sterowania multimediami (przeznaczonych specjalnie do tego przycisków w tej minimalistycznej konstrukcji brak). Do makr, jak również do obsługi podświetlenia, warto jednak ściągnąć przygotowane przez producenta oprogramowanie, które ułatwia korzystanie z tych opcji – inaczej trzeba się posiłkować instrukcją i uzbroić w pokłady cierpliwości.

SPC Gear GK630K Tournament Kailh Red RGB

Wady? Jeśli dużo się pisze, można odczuć brak podkładki pod nadgarstki: GK630K to klawiatura o pełnym skoku, a więc i dość wysoka. Na szczęście dokupienie takowej to wydatek kilkunastu złotych, a można sobie wybrać dokładnie taką, na jaką się ma ochotę. Dlatego też biorąc pod uwagę cenę, jakość i możliwości i brak podkładki trudno uznać za minus dyskwalifikujący. SPC Gear GK630K to i tak świetna propozycja, nawet dla bardzo wymagających.

Parametry
Liczba dodatkowych klawiszy: 0
Programowalne: wszystkie
Długość kabla: 1,8 m
Sposób podłączenia: USB-C odłączany
Podstawka pod nadgarstki: brak
NKRO: pełne
Inne: podświetlenie RGB z trybami użytkownika, tryb gra, klawisze multimedialne, narzędzie do wyciągania nasadek klawiszy, wersje z przełącznikami Red, Brown i Blue
Wymiary: 262x136x23 mm
Waga: 0,9 kg

Cena:
220 zł
Do testu dostarczył: SPC, www.spcgear.com


Aleksander Olszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto