A A A

SPC Gear SR600F BK – test fotela gamingowego

19 stycznia 2021, 16:10
Czasem, by się wyróżnić w tłumie, wystarczy zwyczajna skromność. A tego bez wątpienia nie można odmówić fotelowi SPC Gear SR600F BK. Mimo wyraźnej gamingowej proweniencji z powodzeniem można go postawić w biurze i pracy. Wszędzie sprawdzi się bardzo dobrze.
SPC Gear SR600F BK – test fotela gamingowego

Dla dorosłych

No, prawie wszędzie. Nie poleciłbym osobom niskiego wzrostu, jak i drobnej budowy – to mebel przeznaczony raczej dla dorosłego, „pełnowymiarowego” użytkownika. Przemawiają za tym dość duża szerokość siedziska, jak również płaska, lekko ścięta z jednej strony poduszka lędźwiowa. Obydwie te cechy SPC Gear SR600F BK sprawiają, że ktoś, kto nie jest duży, może się zwyczajnie w nowym fotelu SPC „zapaść” – dla nich SR600F będzie zwyczajnie za duży, co zresztą sprawdziłem, udostępniając sprzęt takim osobom. Każda z nich potwierdziła moje obawy.

Skoro mamy już omówioną grupę docelową, to pora przejść do opisu samego sprzętu. To dość standardowa kubełkowa konstrukcja: mocowane na gazowej sprężynie (maksymalna waga użytkownika – 120 kg) siedzenie opiera się na pięcioramiennej podstawie z kółkami wykończonymi silikonem oraz ma przykręcane od spodu podłokietniki. Te ostatnie są regulowane. Możemy ustawić ich wysokość, rozstaw, wysunięcie do przodu, jak również kąt odchylenia, okręcając je w ograniczonym zakresie wokół osi Y. To jednak nie koniec.

Nachylenie oparcia możemy dostosować, ustawiając je w pozycji od 90 do 170 stopni – innymi słowy, od pionu niemal do poziomu. Jest również klasyczna i spotykana praktycznie w każdym modelu regulacja wysokości siedziska oraz spotykany już znacznie rzadziej mechanizm multilock, który sprawia, że całość (czyli siedzisko, podłokietniki i oparcie) może odchylać się do tyłu, pozwalając użytkownikowi na bujanie się wedle uznania w przerwach od pracy. Z tym ostatnim aspektem wiąże się zresztą największy minus nowego krzesła SPC Gear – wspomniany mechanizm ma niewielki luz. Gdy zablokujemy wspomniane bujanie w określonej pozycji, całość tak czy inaczej jest nieco niestabilna. Nie jest to jednak nic poważnego – ot, siedzisko nieco odchyla się w przód i w tył, wspomniane wychylenie jednak jest na tyle małe, że łatwo przejść nad nim do porządku dziennego.

SPC Gear SR600F BK

Materiał czy skóra?

Testowany przez nas model został wyłożony oddychającym materiałem. Występuje on dodatkowo w dwóch wariantach: może być albo w całości czarny, albo czarny z czerwonymi akcentami. Takie same opcje mamy również, gdy zdecydujemy się na krzesło wyłożone ekologiczną skórą – jak więc łatwo policzyć, w sprzedaży jest cztery warianty fotela. Do wyboru, do koloru.

Jeśli chodzi o wykończenie i jakość zastosowanych materiałów, to nie mam żadnych zastrzeżeń. Co prawda, gdy przyjrzymy się bliżej, wówczas widać, że np. niektóre szwy czy zamek wszyty za oparciem (na stałe, obicie nie jest zdejmowalne, nawiasem mówiąc) nie są równe, ale to akurat w kontekście użytkowania nie ma żadnego znaczenia. Przypadła mi do gustu wspomniana wcześniej poduszka lędźwiowa – równocześnie jednak zdaję sobie sprawę, że dla osób drobniejszej postury może ona być zbyt mała, co siłą rzeczy skończy się na dodatkowych zakupach.

Także obsługa jest wygodna: regulacja podłokietników nie nastręcza żadnych problemów – odpowiednie suwaki są w zasięgu palców, przekładnie wysokości i bujania ukryto zaś po siedziskiem, odpowiednio z prawej i lewej strony. Za nachylenie oparcia odpowiada z kolei wajcha na styku oparcia i siedziska po prawej – wystarczy pociągnąć i lekko nacisnąć plecami, mechanizm pracuje bez zarzutu.

SPC Gear SR600F BK

Podsumowanie

Czy opłaca się wydać kwotę dwukrotnie wyższą od ceny standardowych, choć już wybajerzonych krzeseł biurowych? W tym przypadku – sądzę, że tak. SR600F nie jest może lekkim – dosłownie i w przenośni – meblem, ale w tym przypadku stabilność, a już szczególnie wygoda użytkowania nie pozostawiają wątpliwości, że jest to dobry zakup. Patrząc zaś od drugiej strony szerokiej oferty tego rodzaju gamingowych mebli – to średniak, który pod niektórymi względami jednak nie ustępuje droższym konstrukcjom. Jeśli ktoś chciałby wydać więcej pieniędzy, to może zdecydować się w przypadku tego samego producenta na siatkowy model ergonomiczny GK950, a w przypadku innych – np. na fotele obite naturalną skórą i choćby z wysuwanymi podnóżkami czy lepszym, bardziej stabilnym mechanizmem odpowiadającym za bujanie. Pytanie tylko – czy jest sens? SR600F przeciętnemu użytkownikowi, który nie siedział na niczym lepszym, wystarczy aż nadto. No, chyba że ten ostatni ma mniej niż 170 cm wzrostu i szczyci się posturą stracha na wróble – wówczas trzeba jednak poszukać coś innego.

 

Stelaż: stal i aluminium, kółka z silikonowym wykończeniem
Materiał obicia: oddychający materiał w kolorze czarnym
Wypełnienie: pianka o wysokiej gęstości
Regulacja: wysokość siedziska, pochylenie oparcia i siedziska, pozycja poduszek, podłokietniki: wysokość, rozstaw, wysunięcie, kąt ustawienia względem siedziska
Inne: fotel dostępny w dwóch wersjach obicia i dwóch opcjach kolorystycznych, ogółem cztery modele, poduszka pod lędźwie i zagłówek, mechanizm bujania multilock
Maksymalna waga siedzącego: 120 kg
Waga: 23,15 kg

Cena: 1200 zł
Dostarczył: SPC, www.spcgear.com


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto