A A A

Stacja robocza Lenovo ThinkStation P720 – dla profesjonalistów szukających wydajności

31 marca 2020, 10:40
Stacje robocze obejmują szeroką gamę sprzętu: od urządzeń z jednym procesorem i jedną kartą graficzną po konstrukcje, w których te podzespoły są zwielokrotnione. Mocnym reprezentantem tego grona są dwuprocesorowe modele Lenovo ThinkStation P720.

[materiał zrealizowany we współpracy z partnerem]
Stacja robocza Lenovo ThinkStation P720 – dla profesjonalistów szukających wydajności

Jak wszystkie pecety ThinkStation tak i te charakteryzują się kanciastą, metalową (i ciężką) obudową z czerwonymi akcentami, które z miejsca wszystkim zorientowanym komunikują, kto jest producentem komputera. Na górze i na dole od przodu wzrok przyciągają dwa uchwyty, które jednak nie wychodzą poza prostopadłościenną bryłę. Najbardziej „ostre" w całym designie są krawędzie elementów systemu Flex, który służy do dowolnego ustalania zawartości trzech zatok 5,25 cala (dostępnych od frontu) oraz konfigurowania wnętrza obudowy w sposób pozwalający na montaż dwóch dysków w jednej zatoce.


Plaster miodu, mnogość gniazd, łatwa rozbudowa
Inspekcję otrzymanego egzemplarza rozpocznijmy od tego, co widać na zewnątrz. Wykonany z tworzywa przedni panel ma strukturę plastra miodu, w którym odcinają się pionowo umieszczone nagrywarka DVD i podświetlany na biało moduł z włącznikiem i gniazdami. Komplet podłączeń stanowią cztery porty USB 3.1 Gen. 1 typu A (jedno nosi symbol błyskawicy, więc da się go wykorzystać do uzupełniania energii w urządzeniu przenośnym także po zakończeniu pracy komputera), czytnik kart SD oraz gniazdo minijack do podłączenia zestawu słuchawkowego.


Z kolei z tyłu ThinkStation P720 swoją obecność ujawniają kolejno standardowy zestaw trzech minijacków audio, port szeregowy (stanowi jedną z opcji do wyboru, poza tym można zamówić np. dwuzakresową kartę Wi-Fi z Bluetoothem, moduł eSATA, Thunderbolt 3 czy karty instalowane w złączu PCIe z gniazdami do dysków w formacie M.2 lub SAS), dwa złącza PS/2, sześć portów USB typu A (cztery USB 3.1 Gen 1, pozostałe USB 2.0) oraz dwa gniazda sieciowe – oba kontrolery Ethernetu to moduły gigabitowe.


Nie pominięto też miejsca do zamocowania linki zabezpieczającej, a obok gniazda zasilającego znalazła się dioda informująca o obecności napięcia. Energii komputerowi dostarcza jednostka o mocy 900 W z certyfikatem 80 PLUS Platinum, która – gdy otworzymy obudowę, do której dostęp chroni zamykany na klucz zamek – okaże się podłączona do płyty głównej za pomocą specjalnego złącza krawędziowego, umożliwiającego wymianę zasilacza w ciągu kilku sekund.

Po otwarciu obudowy, na pierwszy rzut oka zauważalne są dwie rzeczy: modułowa budowa i wyraźnie oznaczone na czerwono elementy, których wymiana może nastapić beznarzędziowo. Najlepszy w tej klasie system porządkowania przewodów zapobiega plątaninie kabli i wtyków znacznie ułatwiając ewentualne serwisowanie. Dodatkowo specjalne dedykowane rozmieszczenie komponentów wewnątrz stacji umożliwia lepszy przepływ powietrza i chłodzenie, zwiększając jednocześnie żywotność jednostki.


As wydajności
Siłą napędową tej stacji roboczej jest autorska płyta główna Lenovo, bazująca na chipsecie Intel C621, która ma dwa gniazda LGA 3647: w tym konkretnym przypadku zainstalowany był jeden Intel Xeon Silver 4214 (12 rdzeni i 24 wątki, nominalna częstotliwość pracy 2,2 GHz, a w trybie boost do 3,2 GHz), ale paleta opcji obejmuje Xeony Bronze, Silver, Gold i Platinum włącznie z modelami 28-rdzeniowymi.


Procesory te obsługują m.in. zestaw instrukcji VNNI (Vector Neural Network Instruction), więc w połączeniu z kartami graficznymi z układami Nvidii ThinkStation P720 świetnie nadaje się do zadań z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Dostępne akceleratory to różnego rodzaju karty aż do Nvidia Quadro RTX 8000 i Quadro P6000 włącznie – w dostarczonym egzemplarzu była to jednostka Quadro RTX 5000 z 16 GB pamięci GDDR6, z czterema wyjściami DisplayPort i jednym gniazdem USB typu C.


Żeby ta moc obliczeniowa stacji roboczej mogła być należycie wykorzystana, to niezbędne są odpowiednio wydajna pamięć operacyjna i dużo miejsca na dane. W rodzinie P720 procesorom może towarzyszyć do 384 GB RAM-u, bowiem producent oddał do dyspozycji 12 slotów DDR4 z obsługą korekcji błędów ECC. Całość bazuje na sześciokanałowym kontrolerze, więc tak się złożyło, że zainstalowany pojedynczy moduł ośmiogigabajtowy prezentował się nader skromnie.

Za składowanie danych zaś może być odpowiedzialne do 12 dysków różnego rodzaju – na tyle sztuk przygotowano miejsce w obudowie. Na płycie głównej są dwa gniazda M.2 na urządzenia SSD PCIe x4 korzystające z protokołu NVMe (obsadzono jeden 256-gigabajtowy nośnik Samsunga), które mogą korzystać z dobrodziejstwa technologii Intel Virtual RAID on CPU, czyli macierzy podłączonej bezpośrednio do procesora (pod warunkiem, że dokupimy odpowiedni klucz sprzętowy). Resztę pamięci masowych podłącza się do gniazd SATA, przy czym da się zainstalować do sześciu dysków 3,5-calowych lub do 10 w formacie 2,5-calowym. Oczywiste jest, że urządzenia te można spiąć w macierz RAID – dostępne są tryby 0, 1, 5, 6 i 10.


Duża liczba możliwych do instalacji podzespołów wymaga też odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła. Lenovo chwali się tym, że cały układ chłodzenia został zaprojektowany w taki sposób, żeby bazując na separacji kluczowych elementów, umożliwiać efektywny transfer gorącego powietrza na zewnątrz obudowy bez szkody dla wydajności stacji roboczej działającej w trybie ciągłym. W naszym teście po 30 minutach jednoczesnego stuprocentowego obciążenia CPU i akceleratora grafiki maksymalne temperatury osiągnęły wartości odpowiednio 74°C i 78°C.


Nie tylko bezpieczeństwo
Jak przystało na komputer przeznaczony do pracy w środowisku korporacyjnym ThinkStation P720 ma w UEFI wiele opcji związanych z bezpieczeństwem, w tym szyfrowanie dysków czy obsługę wbudowanego modułu TPM 2.0. Z poziomu oprogramowania układowego administrator stacji roboczej ma możliwość np. wyłączania portów USB, blokowania wywoływania menu startowego czy uniemożliwiania kopiowania danych z komputera na nośniki podłączane przez USB.

Wszystkie maszyny z rodziny ThinkStation P mogą pracować z kilkoma systemami operacyjnymi. Do wyboru są dwie dystrybucje Linuksa (Red Hat Enterprise i Ubuntu) i standardowo instalowany Windows 10 Pro for Workstations. Ta wersja systemu Microsoftu potrafi obsłużyć do czterech procesorów, do sześciu terabajtów pamięci RAM i nośniki danych z systemem plików ReFS, który ze względu na większą odporność na występowanie błędów i lepsze przystosowanie do dysków o dużych pojemnościach spotkamy raczej w serwerach.


Lenovo umożliwia podczas konfigurowania stacji roboczej przy zakupie wybór oprogramowania (przede wszystkim Microsoft Office, aplikacje Adobe, pakiety bezpieczeństwa Norton i McAfee), ale poza tym otrzymujemy maszynę wyposażoną w służący do kontrolowania stanu program ThinkStation Diagnostics, do zarządzania Lenovo Vantage i pakiet PowerDVD Create do obsługi mediów. Warto więc poświęcić parę chwil na instalację i konfigurację Lenovo Performance Tuner (https://LenovoLPT.com), czyli narzędzia ułatwiającego uzyskanie optymalnej wydajności i efektywności pracy komputera jednym kliknięciem. Producent zapewnia predefiniowane ustawienia dla różnych aplikacji, które odpowiednio modyfikują koligację wątków procesora, ich priorytet czy tryb zarządzania energią. Nie jesteśmy przy tym ograniczeni zaproponowaną listą, gdyż w bardzo prosty sposób możemy samodzielnie powiększyć wykaz programów obsługiwanych przez LPT.


Bazowa konfiguracja ThinkStation P720 to wydatek 8800 zł (cena wersji, która trafiła na nasze biurko, wynosi ok. 18 500 zł). Lenovo sprzedaje sprzęt z trzyletnią gwarancją (z możliwością rozszerzenia jej do pięciu lat) z naprawą w miejscu instalacji, dokładnie przetestowany oraz atestowany przez kilkunastu producentów oprogramowania do projektowania i grafiki 3D.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto