A A A

SteelSeries Prime Mini – test pomniejszonej myszki dla graczy

1 grudnia 2021, 11:50
Mysz SteelSeries Prime Mini to jeden z wariantów uznanej serii Prime, pomniejszony o 12 procent względem oryginału. Gryzonia cechuje względnie niepozorny kształt i rozmiar.
SteelSeries Prime Mini – test pomniejszonej myszki dla graczy

Do gier i pracy biurowej

Urządzenie przeznaczone jest dla osób praworęcznych, gdyż z lewej strony konstrukcji znajduje się wcięcie na kciuk. Wszystkich przycisków jest tu 5 (w tym dwa boczne i rolka) – możliwe jest zaprogramowanie każdego. Za trakcję odpowiadają 4 teflonowe ślizgacze, które zapewniają płynny ruch.

Konstruując Mini, inżynierowie SteelSeries pomniejszyli standardowy Prime o 0,5 (długość) i 1,7 cm (szerokość i wysokość). Mężczyzna o przeciętnych wielkości dłoniach z „odchudzonego” wariantu korzystał będzie prawdopodobnie głównie chwytem „fingertip”, zmieniając czasami ułożenie palców na „claw”. To dlatego, że złapanie tak niewielkiego urządzenia całą powierzchnią dłoni („palm”) może okazać się niekomfortowe. Tym samym więc okazuje się, że mysz będzie bardziej odpowiednia dla osób o mniejszych dłoniach, czyli kobiet, nastolatków i dzieci.


Konstrukcja oraz preferencje

Pod względem wizualnym mysz zanadto się nie wyróżnia – jedynie dwa elementy mogą zwrócić uwagę nabywcy. Pierwszym jest jednostrefowe podświetlenie RGB umiejscowione w rolce i iluminujące jej boki oraz zmieniające barwę zgodnie z jednym z 5 poziomów CPI (Count Per Inch). Drugim zaś szare logo producenta nadrukowane na czarnej obudowie. Niniejszym produkt SteelSeries może budzić oczywiste skojarzenia z pracą biurową, jednakże już po chwili użytkowania nie ma wątpliwości, że odpowiada przede wszystkim na potrzeby graczy. Mini bez trudu radzi sobie chociażby w sieciowych strzelaninach, a to dzięki zastosowaniu sensora optycznego TrueMove Pro o czułości 18 000 CPI, osiągającego prędkość maksymalną 450 IPS przy przyśpieszeniu 50 g (na odpowiedniej podkładce). Obecne są tu także obliczone na 100 milionów kliknięć optyczne przełączniki magnetyczne Prestige OM, zapewniające dwóm głównym przyciskom myszy równy, sprężysty klik średniej miękkości.

Prime Mini waży zaledwie 61 gramów. To bardzo mało – trzeba przyznać, że osiągnięcie jeszcze niższej masy możliwe byłoby prawdopodobnie jedynie poprzez zastosowanie perforowanej obudowy heksagonalnej typu „plaster miodu”. Należy zaznaczyć, że w parze z lekkością konstrukcji idzie sztywność materiałów. Twardy, matowy plastik połączony z tworzywem ABS (używanym np. do produkcji narzędzi) wyróżnia się solidnością na tle podobnych myszy z tej samej półki, a wszystkie elementy zewnętrzne dokładnie ze sobą spasowano. Co ważne, znajdujące się wewnątrz komponenty nie grzechoczą przy mocniejszym potrząsaniu. Mini, pod względem jakości wykonania, bez wątpienia budzi zaufanie.

Mysz podłącza się za pomocą odpinanego kabla sznurówkowego USB, którego długość wynosi 2 metry. Gruby oplot tekstylny nie ogranicza elastyczności. W przypadku niezabrania ze sobą dedykowanego przewodu wykorzystać można jakikolwiek kabel USB-C.

Do ustawienia preferencji użytkownika przeznaczona jest aplikacja SteelSeries GG. Jej szata graficzna jest przejrzysta, a obsługa łatwa. W oprogramowaniu dopasujemy m.in.: wartości CPI, zapiszemy makra i dokonamy wyboru jednej z czterech częstotliwości raportowania (najwyższa wartość wynosi 1000 Hz, czyli sprzęt komunikuje się z pecetem co 1 milisekundę). Ważnym argumentem przemawiającym za Prime Mini jest nieobecność jitteru i predykcji ruchu – bez przesunięcia suwaka odpowiedzialnego za dopasowanie tej ostatniej funkcji zjawisko angle snappingu (korekcji ruchu) nie występuje w ogóle.


Podsumowanie

Mniejsze gabaryty, ergonomię i niską wagę docenią przede wszystkim osoby o niewielkich dłoniach, ceniące sobie minimalistyczny design. Nie zmienia to faktu, że w podobnej cenie znaleźć można myszki innych producentów, które pod względem technicznym nie ustępują Prime Mini, ale mogą po prostu bardziej ucieszyć oko nabywcy.

SteelSeries Prime Mini

Jakość wykonania

wyróżniająca się – dobrze spasowane, sztywne materiały, brak luzów

Wygoda użytkowania

dla małych dłoni – wysoka, potencjalnie niekomfortowa dla większych męskich dłoni

Precyzja

bez zarzutów, wygładzanie ruchu – nieodczuwalne

Cena

233 zł

Dostarczył

SteelSeries, www.pl.steelseries.com

Dane techniczne

Liczba przycisków: 5 (w tym programowalnych: 5, wraz z rolką) • Długość kabla: 2,08 m • Rodzaj sensora: optyczny (TrueMove Pro) do 18 000 dpi, 450 ips, 50 g • Częstotliwość aktualizacji: do 1000 Hz • Sposób podłączenia: USB • Inne: oprogramowanie GG, pamięć na profile, odłączany kabel w oplocie, przełączniki na 100 mln kliknięć • Wymiary: 120,3x66,2x40,7 mm • Waga: 61 g

Plusy: sztywna konstrukcja • odpinany kabel • przejrzysta aplikacja dedykowana

Minusy: mogłaby być tańsza • nieefektowna wizualnie


Hubert Pomykała
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto