A A A

SteelSeries Rival 5 - test uniwersalnej myszki z wyższej półki

1 czerwca 2021, 16:00
To następca poprzednich modeli z serii Rival, czyli przeznaczonych do grania, bardzo dobrych myszek SteelSeries. Również tym razem producent stanął na wysokości zadania: konstrukcji nie można wiele zarzucić.
SteelSeries Rival 5 - test uniwersalnej myszki z wyższej półki

Waga piórkowa

Już sama masa pokazuje, że to myszka dla wyczynowców: 85 gramów cechuje urządzenia przeznaczone przede wszystkim do wirtualnego strzelania, gdzie liczy się refleks i jak najkrótsze czasy opóźnień. Również precyzja nie pozostawia pola do krytyki – optyczny sensor TrueMove Air nie odmówi współpracy nawet przy najgwałtowniejszych ruchach, a myszka zachowuje się poprawnie przy prędkości dochodzącej do 10 m/s. To ponad dwukrotnie więcej niż bardzo dobry gracz jest w stanie osiągnąć na własnym biurku – w testach, jak i w codziennym użytkowaniu nie udało nam się jej zmusić do nieprawidłowej pracy. Producent chwali się przeniesieniem ruchu dłoni na ekran komputera bez żadnych „ulepszaczy” – tę tezę należy jedynie potwierdzić: zjawiska predykcji ruchu i jitteru nie występują.

Budowa? Niemal idealna. Urządzenie jest wygodne, a wszystkie przyciski rozlokowano prawidłowo – myszka szczególnie dobrze sprawuje się, gdy chwytamy ją pełną powierzchnią dłoni. W istocie przyczepić się można jedynie do trącanego kciukiem przełącznika, który znajduje się na lewej krawędzi obudowy i możemy go aktywować, przesuwając w górę lub w dół. Przy chwycie typu „claw” (czyli nie całą powierzchnią dłoni), jego uniesienie może powodować odrywanie się myszki od podkładki – przydałoby się więc, żeby pracował lżej. Reszta nie sprawia już kłopotu. Pod głównymi przyciskami znajdziemy przełączniki IP54 o wytrzymałości 80 mln naciśnięć. Ich klik jest sprężysty, przyjemny i średnio twardy.


Gamingowe światełka

Oczywiście nie zapomniano o podświetleniu LED: jest dziesięciostrefowe i ułożone wzdłuż grzbietu, po jego prawej i lewej stronie, oraz przy rolce. Kolorowym światłem jarzy się również logo producenta. Całość prezentuje się okazale, w ciekawy sposób prześwitując przez palce podczas pracy. Iluminację – i nie tylko – dostosujemy przy użyciu oprogramowania (o nim za chwilę). Tam ustawimy sobie rozbudowane makra, dostosujemy parametry pracy, jak również obłożymy klawisze główne i boczne przyciski dodatkowymi, niecodziennymi funkcjami.

SteelSeries GG

Software SteelSeries GG (co chyba należałoby rozwijać jako „Good Game” – a przynajmniej w sieci znalazłem taką interpretację nowej nazwy oprogramowania) to kombajn, który łączy w sobie dotychczasowy Engine – czyli część odpowiadającą za zmianę ustawień w urządzeniach SteelSeries – z narzędziami pozwalającymi na proste przechwytywanie zapisu wideo rozgrywki, jego edycję i udostępnianie w sieci. Ponadto znajdziemy tam garść newsów ze świata SteelSeries oraz sekcję, gdzie od czasu do czasu możemy dostać zawartość dodatkową do wybranych gier – np. do World of Warships czy Genshin Impact, jak w chwili, gdy piszę te słowa. W ustawieniach programu możemy zaś aktywować synchronizację ustawień sprzętu z chmurą SteelSeries. Sam wspomniany moduł Engine pozostał bez większych zmian: to w dalszym ciągu miejsce, gdzie przeprowadzimy aktualizację oprogramowania układowego podłączonych do peceta urządzeń z logo SteelSeries, jak również dostosujemy ich pracę. Nie zabrakło też różnego rodzaju pluginów do najpopularniejszych gier czy programów oraz dostępu do biblioteki zainstalowanych gier z opcjami dodatkowej konfiguracji.


Podsumowanie

Zważywszy na możliwości sprzętu, jak i bogate dodatki w postaci rozbudowanego oprogramowania, cena urządzenia nie wydaje się nazbyt wygórowana. To myszka z wyższej półki, do tego udana: precyzyjna, wygodna i bardzo dobrze prezentująca się na biurku. Bez dwóch zdań – ciekawy kontynuator serii. I to nawet pomimo problematycznego w użyciu bocznego przełącznika.

SteelSeries Rival 5

SteelSeries Rival 5

Cena

300 zł

Dostarczył

SteelSeries, www.steelseries.com

Dane techniczne

Liczba przycisków: 9 (w tym programowalnych: 9) plus rolka • Długość kabla: 2 m • Rodzaj sensora: optyczny SteelSeries TrueMove Air, do 18 000 dpi, 400 ips, 40 G • Częstotliwość aktualizacji: do 1000 Hz • Sposób podłączenia: USB • Inne: oprogramowanie SteelSeries GG, makra, pamięć na profile, kabel w oplocie, podświetlenie RGB, 10 stref, przełączniki SteelSeries IP54 na 50 mln kliknięć • Wymiary: 128,8x63,4x28,2 mm • Waga: 85 g

Plusy: świetna precyzja • wizualnie bez zarzutu • wygodna • dobre oprogramowanie

Minusy: aktywacja bocznego przełącznika często przekłada się na uniesienie myszki


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto