A A A

TP-Link Deco X60

14 maja 2020, 13:10
Przyzwyczailiśmy się, że za domową sieć bezprzewodową odpowiada router. Jednakże w miejscach, gdzie sąsiedzi intensywnie korzystają z Wi-Fi, jak również w przypadku większych mieszkań, może on nie wystarczać. Tutaj zdecydowanie lepszym pomysłem jest sieć mesh – a TP-Link wprowadza właśnie do sprzedaży urządzenia tego typu zgodne ze standardem AX. [Artykuł sponsorowany]
TP-Link Deco X60

 

Śmieciom wbrew

 

Wi-Fi 6 – bo tak brzmi oficjalna nazwa AX – powstało, by sprostać coraz większemu „zaśmieceniu" przestrzeni sygnałami zakłócającymi pracę sieci domowej sieci i dużemu obciążeniu rosnącą liczbą urządzeń w domowej sieci. Działa on w dwóch pasmach: 2,4 oraz 5 GHz. Ważniejszy jednak jest fakt, że zaprojektowano go, by zmaksymalizować transfery i przede wszystkim utrzymać wyższą niż w przypadku poprzedniego standardu stabilność połączenia – co widać szczególnie w przypadku większych odległości, gdzie routery AC mają tendencję do „gubienia" sygnału. W skrajnych przypadkach skutkuje to nawet przestojami i np. przerwami w stremowanym materiale wideo.

TP-Link Deco X60
Wi-Fi 6 jest pod tym względem lepsze od Wi-Fi 5. Nic zatem dziwnego, że TP-Link w przypadku Deco X60 postawił na tę nowinkę i zestaw korzysta ze wszystkich tych możliwości. Dodatkowo jednak nie jest to zwykły router, a zestaw trzech urządzeń, które rozkłada się w całym mieszkaniu. Punkty dostępowe Deco X60 łączą się ze sobą wzajemnie, tworząc wspólną sieć o daleko większym zasięgu – dzięki czemu pokrycie zasięgiem jest dużo dokładniejsze niż w przypadku tradycyjnego routera.

 

Szybki, bardzo szybki


Każde urządzenie Deco X60 wchodzące w skład zestawu działa zgodnie ze specyfikacją, która zawstydza nie tylko starsze, ale i wielu nowych konkurentów. Transfery sięgają tu łącznie aż do 3000 Mb/s. W paśmie 2,4 GHz mamy do dyspozycji do 574 Mb/s, zaś sygnał o częstotliwości 5 GHz pozwala na przesyłanie danych z przepustowością do 2402 Mb/s. Jako że standard AX powstał z myślą o intensywnym wykorzystaniu, urządzenia TP-Link nie krztuszą się nawet wówczas, gdy mamy rozbudowaną sieć bezprzewodową.

TP-Link Deco X60


Do dyspozycji jest sześć jednoczesnych strumieni danych, co przekłada się na niezwykłą przepustowość. W praktyce oznacza to, że można połączyć bezprzewodowo nawet ponad 100 urządzeń i swobodnie grać bez opóźnień lub oglądać filmy w jakości 8K, ciesząc się nieskazitelnym obrazem i dźwiękiem nawet wtedy, gdy w tym samym czasie pozostali domownicy korzystają z sieci bez ograniczeń. W tym wszystkim pomagają technologie OFDMA oraz MU-MIMO, a także beamforming i tzw. kolorowanie BSS pozwalające na łatwiejsze ignorowanie obcych sieci.

 

Prostota i estetyka


Dla użytkowników mniej zaprawionych w technicznych bojach kluczowe może jednak okazać się co innego – mianowicie prostota obsługi. Konfiguracja odbywa się tutaj za pośrednictwem aplikacji na telefon z Androidem lub iOS-em. Dzięki intuicyjnemu kreatorowi przeprowadzi nas ona przez wszystkie niuanse i podpowie nawet, gdzie najlepiej ustawić urządzenia, by optymalnie rozłożyć zasięg sieci w całym mieszkaniu. W tym ostatnim na pewno nie będzie przeszkadzał wygląd – TP-Link postawił na schludną i estetyczną formę, która wygląda przy tym nowocześnie – urządzenia będą więc pasować zarówno do klasycznego wystroju wnętrz, jak i bez problemu ustawimy je w biurze.

TP-Link Deco X60

Jak na razie Deco X60 sprzedawane są w zestawach po trzy sztuki za ok. 2000 zł. Niedługo jednak na półki sklepowe urządzenia trafią parami i pojedynczo – co pozwoli dobrać optymalną ich liczbę do wielkości mieszkania.

 


Artykuł Sponsorowany
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto