A A A

TP-Link Deco X60

14 maja 2020, 13:10
Przyzwyczailiśmy się, że za domową sieć bezprzewodową odpowiada router. Jednakże w miejscach, gdzie sąsiedzi intensywnie korzystają z Wi-Fi, jak również w przypadku większych mieszkań, może on nie wystarczać. Tutaj zdecydowanie lepszym pomysłem jest sieć mesh – a TP-Link wprowadza właśnie do sprzedaży urządzenia tego typu zgodne ze standardem AX. [Artykuł sponsorowany]
TP-Link Deco X60

 

Śmieciom wbrew

 

Wi-Fi 6 – bo tak brzmi oficjalna nazwa AX – powstało, by sprostać coraz większemu „zaśmieceniu" przestrzeni sygnałami zakłócającymi pracę sieci domowej sieci i dużemu obciążeniu rosnącą liczbą urządzeń w domowej sieci. Działa on w dwóch pasmach: 2,4 oraz 5 GHz. Ważniejszy jednak jest fakt, że zaprojektowano go, by zmaksymalizować transfery i przede wszystkim utrzymać wyższą niż w przypadku poprzedniego standardu stabilność połączenia – co widać szczególnie w przypadku większych odległości, gdzie routery AC mają tendencję do „gubienia" sygnału. W skrajnych przypadkach skutkuje to nawet przestojami i np. przerwami w stremowanym materiale wideo.

TP-Link Deco X60
Wi-Fi 6 jest pod tym względem lepsze od Wi-Fi 5. Nic zatem dziwnego, że TP-Link w przypadku Deco X60 postawił na tę nowinkę i zestaw korzysta ze wszystkich tych możliwości. Dodatkowo jednak nie jest to zwykły router, a zestaw trzech urządzeń, które rozkłada się w całym mieszkaniu. Punkty dostępowe Deco X60 łączą się ze sobą wzajemnie, tworząc wspólną sieć o daleko większym zasięgu – dzięki czemu pokrycie zasięgiem jest dużo dokładniejsze niż w przypadku tradycyjnego routera.

 

Szybki, bardzo szybki


Każde urządzenie Deco X60 wchodzące w skład zestawu działa zgodnie ze specyfikacją, która zawstydza nie tylko starsze, ale i wielu nowych konkurentów. Transfery sięgają tu łącznie aż do 3000 Mb/s. W paśmie 2,4 GHz mamy do dyspozycji do 574 Mb/s, zaś sygnał o częstotliwości 5 GHz pozwala na przesyłanie danych z przepustowością do 2402 Mb/s. Jako że standard AX powstał z myślą o intensywnym wykorzystaniu, urządzenia TP-Link nie krztuszą się nawet wówczas, gdy mamy rozbudowaną sieć bezprzewodową.

TP-Link Deco X60


Do dyspozycji jest sześć jednoczesnych strumieni danych, co przekłada się na niezwykłą przepustowość. W praktyce oznacza to, że można połączyć bezprzewodowo nawet ponad 100 urządzeń i swobodnie grać bez opóźnień lub oglądać filmy w jakości 8K, ciesząc się nieskazitelnym obrazem i dźwiękiem nawet wtedy, gdy w tym samym czasie pozostali domownicy korzystają z sieci bez ograniczeń. W tym wszystkim pomagają technologie OFDMA oraz MU-MIMO, a także beamforming i tzw. kolorowanie BSS pozwalające na łatwiejsze ignorowanie obcych sieci.

 

Prostota i estetyka


Dla użytkowników mniej zaprawionych w technicznych bojach kluczowe może jednak okazać się co innego – mianowicie prostota obsługi. Konfiguracja odbywa się tutaj za pośrednictwem aplikacji na telefon z Androidem lub iOS-em. Dzięki intuicyjnemu kreatorowi przeprowadzi nas ona przez wszystkie niuanse i podpowie nawet, gdzie najlepiej ustawić urządzenia, by optymalnie rozłożyć zasięg sieci w całym mieszkaniu. W tym ostatnim na pewno nie będzie przeszkadzał wygląd – TP-Link postawił na schludną i estetyczną formę, która wygląda przy tym nowocześnie – urządzenia będą więc pasować zarówno do klasycznego wystroju wnętrz, jak i bez problemu ustawimy je w biurze.

TP-Link Deco X60

Jak na razie Deco X60 sprzedawane są w zestawach po trzy sztuki za ok. 2000 zł. Niedługo jednak na półki sklepowe urządzenia trafią parami i pojedynczo – co pozwoli dobrać optymalną ich liczbę do wielkości mieszkania.

 


Artykuł Sponsorowany
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto