A A A

TP-Link Deco X90 – bezprzewodowa sieć bez kompromisów

1 lipca 2021, 08:00
Ileż to razy narzekaliśmy na sieć bezprzewodową? A to brak zasięgu, a to kiepska przepustowość, a to znów przestoje, gdy któryś z domowników zapragnie akurat oglądać film. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest instalacja zestawu mesh – a Deco X90 jest jednym z najszybszych na rynku.
TP-Link Deco X90 – bezprzewodowa sieć bez kompromisów

Jeśli ktoś marzy o sieci bezprzewodowej, która wydajnością pozwoli przewyższyć światłowód, to bez wątpienia Deco X90 jest zestawem dla niego. To dwa urządzenia pozwalające objąć zasięgiem Wi-Fi duże mieszkanie lub dom jednorodzinny i nie martwić się o kwestie związane z przepustowością, opóźnieniami czy przeciążeniem sieci.

 

Wi-Fi 6 – najszybsza sieć

Przewagą systemu mesh nad zwykłym routerem jest fakt, że na ten pierwszy składają się co najmniej dwa urządzenia. Centralnie ustawiony router rozsiewa sygnał sieci, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami w bezpośredniej jego bliskości, ale na obrzeżach – wraz z zanikiem sygnału – przepustowość spada. W przypadku sieci mesh sprawa wygląda inaczej. Jedno z wchodzących w skład zestawu urządzeń bierze na siebie rolę wspomnianego routera, drugie zaś jest jego asystentem. Obydwa urządzenia łączą się bezpośrednio ze sobą, pozwalając objąć zasięgiem obszar daleko przewyższający możliwości pojedynczego routera. W taki właśnie sposób działa Deco X90.

Zestaw jest zgodny z Wi-Fi 6, czyli najnowszym standardem sieci bezprzewodowej – tutaj w wydaniu AX6600. Oznacza to, że urządzenia komunikują się z wykorzystaniem dwóch pasm 5 GHz – z prędkością 4804 i 1201 Mbps oraz trzeciego pasma 2,4 GHz o przepustowości 574 Mbps. Każde z nich ma również do dyspozycji dwa porty Ethernet 1 i 2,5 Gbps. Całość pozwala skonstruować sieć, która będzie działać bez zarzutu – nie tylko pod względem przepustowości, ale również jej obciążenia.

 

Deco X90 w pigułce


• trójzakresowe Wi-Fi 6 w standardzie AX6600
• dwa urządzenia w komplecie
• technologie 4x4 Mu-MIMO, OFDMA i kolorowania ramek BSS
• towarzysząca aplikacja na smartfona
• porty Ethernet 2,5 i 1 Gbps
• obsługa do 200 urządzeń
• intuicyjna instalacja

 

Nie tylko przepustowość

Zalety Deco X90 i Wi-Fi 6 nie ograniczają się jednak tylko do przepustowości. Trzy grosze dokładają tu również inne technologie. To przede wszystkim możliwość tzw. kolorowania bramek BSS – opcja ta pozwala zignorować urządzenia spoza domowej sieci, co przyda się szczególnie w przypadku, gdy mieszkamy w domu wielorodzinnym. Sąsiedzi i ich zakłócający pracę domowej sieci sprzęt nie będą już problemem.

Równie istotny jest fakt dużej pojemności Wi-Fi 6. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji systemu, dzięki zastosowaniu nowinek w postaci technologii 4x4 Mu-MIMO i OFDMA możliwe jest komunikowanie się z wieloma urządzeniami równocześnie bez potrzeby ich kolejkowania, a co za tym idzie – powstawania opóźnień. Deco X90 potrafi obsłużyć nawet 200 użytkowników jednocześnie. Innymi słowy, z Deco X90 nie tylko każdy z domowników będzie miał gwarantowany zasięg niezależnie od lokalizacji, ale i jego połączenie będzie pozbawione opóźnień. Korzystając z urządzenia TP-Linka możemy równocześnie grać w wymagające tytuły sieciowe, oglądać filmy w 4K, jak również pracować czy brać udział w wideokonferencjach. W tym samym czasie, na tych samych prawach dla każdego z użytkowników. Wcześniej nie było to możliwe.

Nie mniej istotna jest prostota obsługi. Deco X90 wystarczy wyjąć z pudełka, podłączyć do sieci, a następnie przejść przez krótki proces konfiguracji, który zajmuje ok. pięciu minut. Sparowanie obydwu części zestawu jest jeszcze łatwiejsze: tę drugą wystarczy ustawić we wybranym miejscu, podpiąć do zasilania – i gotowe. Urządzenia same nawiążą współpracę, przedłużając tym samym zasięg sieci Wi-Fi dalej niż zrobiłby to router.

Deco X90 to zestaw dla ludzi, którzy chcą mieć wydajną sieć na dużym obszarze, bez żmudnej konfiguracji i problemów związanych z instalacją kabli. Jest to po prostu bezprzewodowy przedłużacz do światłowodu, który zapewnia przepustowość jeszcze do niedawna nieosiągalną dla domowego użytkownika.

 

Standard sieci bezprzewodowej

Wi-Fi 6, AX6600, trójzakresowa

Przepustowość

5 GHz do 4804 Mbps + 5 GHz do 1201 Mbps + 2,4 GHz do 574 Mbps

Złącza

2 x Ethernet 2,5 Gbps + 1 Gbps, złącze zasilacza

Najważniejsze funkcje

obsługa WPA, WPA2 i WPA3, oprogramowanie z asystentem diagnostyki sieci i bezpieczeństwa, dodatkowa osłona HomeShield, obsługa do 200 urządzeń

Wymiary i waga

210,5x130x123 mm, 716 g (pojedyncze urządzenie)

 

 


PC Format
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto