A A A

Test obudowy Fractal Design Meshify 2 Compact

22 kwietnia 2021, 10:00
Nieduża, sprytnie zaprojektowana, świetnie wentylowana, o wysokiej jakości wykonania – tak w wielkim skrócie można zaprezentować nowy model skandynawskiego producenta.
Test obudowy Fractal Design Meshify 2 Compact

Idźcie tą drogą

Różne można mieć podejście do konstruowania sprzętu konsumenckiego, ale droga, którą kroczy Fractal Design, jest na pewno jedną z lepszych. Szwedzi bazują bowiem na kilku typach projektów obudów, w ramach których oferują różne warianty jakiegoś modelu. W danej klasie wybór przeważnie dotyczy kolorów (czarny, szary i biały), typu ścianek bocznych (blacha, szkło o różnym stopniu przezroczystości) oraz wielkości, a co za tym idzie wyposażenia. Jedną z produkowanych linii jest Meshify, której główną cechą są siatkowe panele przednie i wierzchnie, dzięki czemu obudowy te mają zapewnioną maksymalną wentylację. Nie dziwi więc popularność tej odmiany wśród klientów oraz fakt, że Fractal postanowił opracować jej poprawioną wersję.

Jak wygląda obudowa możecie zobaczyć na jednym z naszych unboxingów:

W ramach tego konceptu różnicowania konstrukcji zmieniane są przede wszystkim gabaryty. „Odchudzoną" wersją jest testowana Meshify 2 Compact, która - jak głosi nazwa - jest mniejsza od tej podstawowej oraz zastępuje poprzednika Meshify C. Modyfikacje są różnego kalibru, przy czym na zewnątrz widać, że dodano złącze USB typu C, inaczej mocowana jest boczna szyba (nie ma już żadnych wkrętów), a także nóżki zyskały inne kształty - teraz są prostokątne z gumowym spodem. Pozostałe zmiany dotyczą budowy wewnętrznej i wyposażenia, ale nie od rzeczy będzie dodać, że wysokość zwiększyła się o 21 mm, a długość o 14 mm, więc miejsca jest więcej.

Fractal Design Meshify 2 - komponenty

 

Estetyka i funkcjonalność

Od strony estetycznej obudowa charakteryzuje się prawie prostopadłościenną bryłą z siatkowanym przodem nieco przypominającym lekko pognieciony papier. Można wybierać spośród wersji ze ścianką boczną z pełnej blachy lub z hartowanym szkłem o różnym stopniu przezroczystości - akurat otrzymaliśmy najciemniejszą i wnętrze komputera było słabo widoczne bez podświetlenia (Meshify nie ma żadnych LED-ów oprócz krótkiego białego paska na przednim panelu sygnalizującego, że komputer jest włączony). Oba boki bardzo łatwo zdemontować, bo mocowanie jest zatrzaskowe i wystarczy jedynie pociągnąć za uchwyt umiejscowiony z tyłu na samej górze, a potem odchylić ściankę od góry i wyjąć ją z szyny u dołu.

Żadnego problemu nie sprawia też serwisowanie od przodu: panel otwieramy na prawo, a potem lekkim szarpnięciem wyjmujemy z zawiasów. Mamy wtedy wygodny dostęp do zainstalowanych wentylatorów oraz możemy wyjąć nylonowy filtr. Zresztą filtracja jest w tym modelu wykonana bardzo dobrze, bo siateczek nie mają jedynie gniazda kart rozszerzeń. Spód - jednym ruchem wyjmujemy od przodu ramkę, która zajmuje cały dół nie pozostawiając żadnych szczelin. Góra z kolei to inna historia: najpierw lekkim szarpnięciem zdejmujemy metalowy wierzch, a potem wysuwamy filtr docierając w ten sposób do największego smaczku tej konstrukcji, czyli demontowalnego sufitu. Wystarczy wykręcić dwa wkręty, żeby prawie całkowicie pozbyć się górnej części zyskując idealny dostęp do przestrzeni montażowej. Ewentualna instalacja chłodnicy w tym miejscu też obędzie się bez zbędnej gimnastyki. Brawo! Chciałbym przeszczepić ten sposób konstruowania do każdej innej obudowy.

Fractal Design Meshify 2

Przejawem dbałości o wygodę jest metoda montażu zasilacza. Otóż te cztery mocujące go wkręty służą do zainstalowania specjalnej ramki i dopiero tak spreparowane elementy wsuwamy na miejsce z gumowymi podkładkami antywibracyjnymi, a na koniec mocujemy dwiema szybkośrubkami. Przeznaczona na „elektrownię" przestrzeń nie imponuje, bo są to 22 cm przy standardowym położeniu klatki na dwa dyski 3,5-calowe. Dodatkowe dwa centymetry możemy zyskać po przesunięciu mocowań dysków ku przodowi, ale wtedy nie da się na czole zamontować najdłuższej chłodnicy.

Skoro pojawiła się kwestia nośników danych, to możemy objaśnić ją do końca. Standardowo oprócz wspomnianego uniwersalnego miejsca z tyłu tacki na płytę główną są dwa pola montażowe na dyski dwuipółcalowe. Jeśli dokupimy dodatkowe adaptery (sprzedawane są w parach), to możemy dwa duże nośniki zamontować u góry, a dwa małe na wierzchu wentylowanej piwnicy (zresztą to miejsce można wykorzystać od razu przenosząc tu dwa uchwyty z prawego boku). Jest też opcja całkowitego usunięcia klatki na dyski i przykręcenia jednego urządzenia bezpośrednio do spodu obudowy.

 

Słowo o „wentylach"

Meshify 2 Compact ma świetne możliwości wentylacyjne i fabrycznie została wyposażona w dwa wentylatory 140 mm z przodu i jeden 120 mm z tyłu. W sumie punktów instalacji „śmigieł" jest siedem, przy czym po dwa modele 14-centymetrowe możemy umieścić na górze i z przodu, a „12" po jednej na dole i z tyłu, dwie u góry i trzy z przodu. Możliwości instalacji chłodnic obejmują trzy miejsca: góra przyjmie 120 lub 240 mm, przód każdy rozmiar pomiędzy 120 a 360 mm, natomiast na spodzie przestrzeni wystarczy jedynie na 120 mm. Jeśli chcielibyśmy użyć klasycznego chłodzenia powietrznego, to graniczna wysokość takiego zestawu nie może przekroczyć 169 mm - o trzy milimetry mniej względem poprzednika. Co ciekawe, jest tak dlatego, że zwiększono węższą część przestrzeni na kable po prawej stronie. Tam jednak przybyły tylko dwa milimetry, więc jeden milimetr zaginął gdzieś w boju. Zresztą akurat główne miejsce na upchnięcie przewodów zostało zredukowane z 35 do 28 mm - jest to jedna z wad tego modelu Fractala, bo trzeba spędzić parę chwil na układaniu wiązek. Czynność tę ułatwiają za to trzy organizery kabli i sześć opasek rzepowych. Zwiększenie gabarytów obudowy zaowocowało też tym, że wzrosła do 360 mm maksymalna długość karty graficznej, a jeśli z przodu są wentylatory, to rozmiar ten zmniejsza się do 341 mm. W sumie miejsca jest tyle, że montaż chłodnicy z przodu nie zablokuje możliwości wykorzystania 99% aktualnie produkowanych kart.

Fractal Design Meshify 2 - rozłożona

 

Łyżeczka dziegciu

Do minusów tego modelu trzeba zaliczyć brak regulatora obrotów lub huba do podłączania wentylatorów. Jeśli mamy do czynienia ze sprzętem, który standardowo kosztuje 520 zł, to jednak poprzeczka jest zawieszona wyżej niż dla pierwszych z brzegu najprostszych konstrukcji. Ta cena jest zresztą wyższa niż poprzedniego modelu, więc tu też można kręcić nosem (aczkolwiek ten trend wyceniania kolejnych iteracji produktu na wyższym poziomie daje się zauważyć prawie wszędzie). Jeśli jednak przyłożymy się do poszukiwań, to można tę wersję Meshify kupić w promocji taniej o mniej więcej 20%.

Fractal Design Meshify 2 Compact

Materiał i rodzaj pokrywy

stal i szkło hartowane

Jakość wykonania

bardzo wysoka jakość wykonania, stonowany wygląd

Zamontowane wentylatory

1x 120 mm, 2x 140 mm

Cena i gwarancja

520 zł, 24 miesiące

Do testu dostarczył

Fractal Design, www.fractal-design.com

wielkość midi tower, obsługiwane płyty główne ATX, micro ATX, mini ITX, złącza i przyciski 1x USB 3.1 Gen 2 (typ C), 2x USB 3.1 Gen 1 (typ A), 2x audio, włącznik, reset, miejsca na wentylatory 4x 120/140 mm + 3x 120 mm, maksymalna wielkość chłodnicy 360 mm, zewnętrzne zatoki (5,25 cala/3,5 cala) brak/brak, wewnętrzne zatoki (3,5 cala/2,5 cala) 2/2 + 2/2 opcjonalne po zakupie dodatkowych elementów, maksymalna długość karty graficznej 341 mm (360 mm po demontażu przednich wentylatorów), maksymalna wysokość chłodzenia procesora 169 mm, głębokość wnęki na zasilacz 235 mm, wymiary (głęb. x szer. x wys.) 424x210x475 mm, waga 8,1 kg

Plusy: świetne wykonanie • bardzo dobra wentylacja • łatwość serwisowania • maksymalnie wygodny montaż płyty głównej • złącze USB-C na przednim panelu • dla niektórych brak LED-ów i oszczędna estetyka

Minusy: dla niektórych ostatni plus jest minusem • trochę mało miejsca na kable • w poprzedniej wersji mieściło się minimalnie większe chłodzenie • brak huba lub regulatora obrotów wentylatorów • cena poprzedniego modelu była niższa, ale można trafić na promocję i za model z oknem zapłacić 420 zł

 


Marcin Kwiecień
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto