A A A

Test Xbox One X

PC Format 1/2018
Pecet, który pozwala na granie w rozdzielczości 4K w nowe produkcje, kosztuje prawie 10 000 zł. Czy niemal pięciokrotnie tańsza konsola to coś więcej niż puste obietnice? [AO]

Sony też przecież obiecywało – przy okazji premiery PlayStation 4 Pro – że konsola pozwoli na cieszenie się obrazem o znacznie lepszej jakości. I choć rozdzielczość faktycznie jest większa, okazuje się, że mocy obliczeniowej na prawdziwe 4K jest za mało. Dlatego w większości gier grafika 3D tworzona jest w rozdzielczości około 1440p, a następnie przeskalowuje się ją do 2160p.

Najmocniejsza konsola

Najnowszy Xbox ma jednak znacznie lepszą specyfikację techniczną niż konkurencja. Dotyczy to nie tylko mocy obliczeniowej CPU i GPU, lecz także pamięci, którą powiększono do 12 GB. Pozwoliło to twórcom gier na wykorzystanie tekstur o wyższej rozdzielczości niż na zwykłym Xboksie One czy PlayStation 4, nawet w wersji Pro. I to widać, a pierwsze tytuły zoptymalizowane pod nowego Xboksa faktycznie wyglądają lepiej niż u rywali! Co ważne, Xbox One X jest zgodny z poprzednikiem, więc bez problemu uruchomią się na nim już posiadane tytuły, nie trzeba kompletować kolekcji od zera. W dodatku niektóre z nich (np. Forza Motorsport 7, Śródziemie: Cień Wojny czy Assassin’s Creed Origins) mają również wersje specjalne, dzięki czemu potrafią wykorzystać dodatkową moc obliczeniową i pamięć. Fakt, ważą one po 100 GB, dane zaś trzeba pobierać przez internet, ale poprawki są dostępne za darmo, a różnicę widać gołym okiem.

Przemyślana konstrukcja

Gdy na wbudowanym dysku zabraknie miejsca, można podłączyć kolejny przez USB. Nie trzeba również inwestować w nowe peryferia takie jak pady czy kierownice: zadziałają wszystkie zgodne ze zwykłym Xboksem One (prócz Kinecta, który wymaga przejściówki – ale oficjalnie jest już przecież martwy). Ba, nawet gniazda w obudowie rozmieszczone są tak samo jak w Xboksie One S. Dzięki temu odłączenie starej konsoli i podłączenie w to miejsce nowej trwa tylko chwilę. Ciekawostka: mając wcześniejszą edycję konsoli Xbox, da się pobrać na zewnętrzny dysk gry w wersji na Iksa, więc lepszym wyglądem można się cieszyć od razu po podłączeniu nowej maszyny do TV. Albo do monitora – w przeciwieństwie do konkurencji Xbox One X bez najmniejszego problemu „dogaduje się” również z wyświetlaczami o rozdzielczości innej niż 4K lub Full HD, natywnie obsługuje również choćby monitory QHD (2560 x 1440).

Choć X tworzony był z myślą o telewizorach 4K, podłączony do czegoś o mniejszej liczbie pikseli po prostu przeskaluje obraz. Wprawdzie spowoduje to utratę części detali, ale efekt i tak będzie lepszy niż gdyby renderować grafikę od razu w niższej rozdzielczości (tak działa pełnoekranowe wygładzanie krawędzi). Brakować może co najwyżej HDR-u, który póki co jest tylko w dobrych telewizorach 4K.

Sprzęt a gry

Od strony sprzętowej nowej konsoli Microsoftu ciężko cokolwiek zarzucić niezależnie od tego, czy porównywana będzie z konkurencją Sony, czy też z pecetami. Mogłaby być wprawdzie nieco cichsza, ale PS4 Pro też słychać. Jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny, to X jest nie do pobicia. Świetnie sprawdza się także jako odtwarzacz multimediów, tyle że w zasadzie wszystkie tytuły dla Xboksa mają również swoje wersje pecetowe. Dlatego jeśli masz już mocny komputer, nowa konsola Microsoftu może okazać się zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak chcesz grać w najlepszej możliwej jakości, a twój pecet na to nie pozwala, nowy X jest po prostu bezkonkurencyjny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto