A A A

Test Xiaomi Mi Mix 3

PC Format Extra 2/2019
Dla projektantów współczesnych telefonów przedni aparat jest jak nielubiany członek rodziny: irytuje, ale jakoś trzeba go znosić i podczas rodzinnych uroczystości gdzieś usadzić. Xiaomi postawiło na stary-nowy pomysł Mi Mix 3 po prostu się rozsuwa. Grzegorz Karaś

Jeśli sięgnąć pamięcią, to tuż przed wejściem na scenę współczesnych smartfonów, popularne były tzw. slidery. Telefony te rozsuwały się: ekran przesuwał się do góry, u dołu zaś pojawiała się klawiatura. Mi Mix 3 działa na tej samej zasadzie, tyle że tutaj wyświetlacz przesuwa się w dół, a u góry pojawia się listwa z głośnikiem telefonu, diodą doświetlającą i podwójnym obiektywem selfie 24 + 2 Mpix. To unikatowe rozwiązanie projektowe.

Dzięki ukryciu wymienionych elementów nic nie zakłóca powierzchni ekranu zakrywającej tu cały front urządzenia, a i wysuwany przedni aparat jest balsamem na serce ludzi, którzy do przesady dbają o prywatność.

Magnetyczny ślizg

Telefon złożono z dwóch części: cieńszej, na której umieszczono ekran Super AMOLED o rozdzielczości 1080x2340 i przekątnej 6,39 cala oraz grubszej, która kryje najprawdopodobniej resztę elektroniki, w tym baterię o pojemności 3200 mAh. Części te połączone są ze sobą suwakami stworzonymi w oparciu o magnesy neodymowe. Producent deklaruje ich trwałość na 300 tys. otworzeń i zamknięć. Działają świetnie: ich używanie jest przyjemne i w pewien sposób uzależniające.

Mechanizm działa pewnie, aczkolwiek czuć pewien niewielki luz między częściami składowymi. W codziennym użytkowaniu nie przeszkadza to jednak – można mieć co najwyżej obawy co do zbierających się w szczelinie zabrudzeń. To jednak pokaże dopiero dłuższe użytkowanie.

Mechanizm oczywiście odpowiednio zagospodarowano. Gdy telefon jest wygaszony, rozsuwając go, wybudzamy i odblokowujemy sprzęt (rozpoznawanie twarzy działa świetnie!). Jeśli ekran jest już aktywny, akcja ta spowoduje jedną z czynności, które możemy sobie zdefiniować. Standardowo jest to włączenie aparatu selfie, równie dobrze możemy przypisać do slidera dowolną aplikację, przybornik z najczęściej używanymi narzędziami lub wyłączyć tę funkcję. Osobno można też wybrać jeden z dźwięków towarzyszących akcji.

Topowa wydajność

Sercem urządzenia jest układ Snapdragon 845, który sprawia, że telefon śpiewająco przechodzi wszelkie testy wydajnościowe. AnTuTu dla przykładu klasyfikuje Mi Miksa 3 w topowym 1 proc. telefonów. Spora w tym zasługa pozostałych podzespołów, jak choćby 128 GB pamięci wewnętrznej i 6 GB pamięci RAM. Wszystko to sprawia, że Mi Mix 3 cechuje się wybitnymi osiągami. No, przynajmniej w kwestii wydajności, bo pewne zarzuty można mieć wobec baterii. Konieczność znalezienia miejsca na mechanizm rozsuwający, jak i ogólna smukłość telefonu, przełożyły się na to, że telefon nie szokuje parametrami pracy na baterii. W trybie maksymalnej wydajności działa do 216 minut, z kolei internet można na nim przeglądać intensywnie przez 415 minut. Wadą jest również brak gniazda mini-jack. Za to przypadł nam do gustu aparat.

Nareszcie Xiaomi zauważyło, że to ważny element smartfona i w typowych scenach Mi Mix 3 radzi sobie świetnie, odwzorowując kolory w sposób bardzo dobry. Dodatkowo w dobrych warunkach oświetleniowych smartfon korzysta z modułu tele x2, dzięki czemu fotki wychodzą lepiej niż przy użyciu zoomu cyfrowego.

To świetny smartfon, do tego w Polsce naprawdę nieźle wyceniony. Spodoba się ludziom szukającym konstrukcji eleganckich i nietuzinkowych zarazem. Warto jednak pamiętać, że bateria jest dość przeciętna – łatwo jednak o tym zapomnieć, stosując bezprzewodowe ładowanie, z którego Mi Mix 3 z powodzeniem korzysta.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto