A A A

Yeedi 2 Hybrid – test odkurzacza smart

16 marca 2021, 15:00
Z całą pewnością odkurzanie nie jest czynnością, która zalicza się do grupy ekscytujących i wyczekiwanych z utęsknieniem. Skoro więc żyjemy w czasach, kiedy pojęcie „smart home” przestaje być abstrakcją, to można ją scedować na autonomicznego robota. A wśród autonomicznych odkurzaczy Yeedi 2 Hybrid prezentuje się dobrze.
Yeedi 2 Hybrid – test odkurzacza smart

Wejście smoka

Yeedi to dość mało u nas znana marka – ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że się przyjmie. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że odkurzacze tej Yeedi 2 Hybrid charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Recenzowany tu sprzęt, za który zapłacimy ok. 1100 zł przy zakupie przez internet (portal Aliexpress, dostawa z polskiego magazynu), a w tej cenie dostajemy odkurzacz, który potrafi nie tylko zbierać paprochy z dywanu, parkietu czy paneli, ale też został wyposażony w funkcję mopowania, czyli mówiąc po ludzku – zmywania podłóg. Z tego powodu w pudełku znajdziemy białe, jednorazowe ściereczki, którym towarzyszy niebieska, wielorazowa nakładka – komplet ten odpowiada za wspomniane sprzątanie na morko. Do tego jest stacja dokująca, a ze sklepu Google’a i Apple’a pobierzemy towarzyszącą sprzętowi aplikację na smartfon.

Jakość wykonania sprzętu nie budzi większych zastrzeżeń. Obudowa jest praktyczna, nieźle wygląda i nie nastręcza problemów z codzienną obsługą. Trochę szkoda jedynie, że producent zdecydował się na biały kolor, co w dłuższej perspektywie sprawia, że wszelkie zabrudzenia na korpusie stają się dość wyraźnie widoczne. Aż chciałoby się nieco filozoficznie w tym miejscu zapytać: kto odkurza odkurzającego? No, ale nie jest to wielka wada – ot, ścierając kurze, należy pamiętać o zaparkowanym np. pod stołem Yeedi 2.

Yeedi 2 Hybrid

Odkurzacz wyposażono w dość pokaźne, unoszone koła, dzięki czemu sprzęt potrafi się wspiąć na przeszkodę o wysokości do dwóch centymetrów – progi nie są więc problemem. Po bokach mamy dwie odpinane, wirujące szczotki (średnica to ok. 160 mm), korpus zaś kryje dwa pojemniki – większy, 430 ml, na kurz, oraz mniejszy, 200 ml, na wodę. Ich wyjmowanie jest łatwe, choć należy pamiętać, by odkurzacz spoczywał wtedy na podłodze. Znaczniejszy przechył powoduje ryzyko wysypania zawartości tego pierwszego przy nieostrożnym wyjmowaniu. Również czyszczenie wnętrza nie sprawi kłopotu, choć filtr wewnątrz odkurzacza lubi się brudzić, o czym trzeba pamiętać przy wyrzucaniu zebranych nieczystości.


Software

Wstępna konfiguracja nie jest kłopotliwa i tak naprawdę sprowadza się do zainstalowania aplikacji, a następnie sparowania odkurzacza z telefonem, co odbywa się w kilku czytelnie opisanych krokach. Po ich zakończeniu zyskujemy dostęp do intuicyjnej aplikacji, dzięki której mamy dostęp do wielu funkcji, których próżno szukać, posługując się tylko przyciskiem na obudowie (ten pozwala czyścić w trybie automatycznym – czyli naciskamy i zapominamy).

Apka z kolei daje nam możliwość dostosowania trybu pracy jak i parametrów użytkowych. Przede wszystkim możemy określić siłę ssania oraz nawilżania sprzątanych powierzchni. Ponadto mamy dostęp do harmonogramu, gdzie ustawimy sobie czasy aktywności sprzętu, jak również do... wirtualnych map pomieszczeń. By te ostatnie powstały, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Sprzątając, Yeedi 2 Hybrid, korzysta m.in. z wbudowanej w korpus kamerki VSLAM i mapuje powierzchnię, po której jeździ. Gdy czynność ta zostanie zakończona, dostajemy na ekranie telefonu podgląd naszego mieszkania – wówczas możemy przystąpić do bardziej szczegółowej konfiguracji.

Yeedi 2 HybridYeedi 2 Hybrid

Software pozwala dobrać typ sprzątania do rodzaju podłogi po jej wcześniejszym zdefiniowaniu. Możemy stawiać wirtualne ściany, które tworzą strefy, gdzie sprzęt nie wjedzie, jak również wyznaczać konkretne miejsca do posprzątania. Aplikacja również na bieżąco pokazuje, gdzie Yeedi 2 się znajduje, jak bardzo rozładowany jest akumulator i daje nam możliwość wydawania poleceń: możemy w każdej chwili wstrzymać lub zakończyć sprzątanie, ewentualnie skierować robota do stacji dokującej. Czasem taki dojazd trochę potrwa, szczególnie na początku, gdy pomieszczenia nie są jeszcze dobrze zmapowane – wówczas Yeedi 2 czasem po prostu się poddaje, a my otrzymujemy na komórkę odpowiednie powiadomienie. Koniec końców jednak po pełnej konfiguracji odkurzacz parkuje sam bez większych problemów. Apka pozwala także ustawić tryb „nie przeszkadzać” oraz zmienić głośność i język komunikatów – niestety, w naszym języku nie mówi.


Przyjemna obsługa

Na pochwałę zasługuje akumulator 5200 mAh. Producent deklaruje do 200 minut czasu pracy, co w praktyce jest niemal zgodne z rzeczywistością – przy zamiataniu na średnim poziomie ssania odkurzacz mniej więcej tyle działa bez ładowania. Czas pracy spada, gdy uruchomimy go na maksymalnych obrotach lub gdy sprzęt zajmie się mopowaniem. Wciąż jednak jest to jedna z lepszych maszyn tego typu i zostawia w tyle np. podstawowe modele Roomby, które do stacji ładującej udają się o wiele częściej. Zresztą, w praktyce bateria jest problemem drugorzędnym: jeśli dawno nie odkurzaliśmy, to w praktyce i tak na ogół prędzej zapełni się pojemnik na nieczystości, który jednak mógłby być trochę większy. Ponownie jednak: nie jest to jednak coś uciążliwego.

Muszę przyznać, że robot zamiata dokładnie. Świetnie radzi sobie z wjeżdżaniem pod meble i potrafi wyjechać nawet przez prześwit niewiele szerszy od średnicy jego obudowy – niekiedy trwa to nieco dłużej, ale i tak jest godne podkreślenia jako oczywista zaleta tego modelu. Bywa jednak, że nie jest delikatny: to duży sprzęt i niekiedy potrafi przesunąć lżejsze obiekty, które nie zostały zmapowane. Należy uważać na leżące na podłodze okablowanie: tutaj cudów nie ma i Yeedi 2 Hybrid wciąga luźne przewody jak spaghetti, nie odróżniając się na tym polu niczym względem konkurencji.

Yeedi 2 Hybrid

Na dywanach radzi sobie już trochę gorzej. O ile dookoła gęstego „futra” na środku salonu wysprzątał bez zarzutu, o tyle już syntetyczne włosie stanowiło dla niego nieco bardziej wymagające zadanie i trzeba było poprawiać – muszę jednak zaznaczyć, że w tym przypadku odkurzacz pracował na początku w trybie standardowym. Problem da się do pewnego stopnia zniwelować, zwiększając w aplikacji siłę ssania do maksymalnego poziomu. Wówczas jednak sprzęt staje się głośniejszy. Tyle że jest to poziom hałasu, który w dalszym stopniu możemy określić jako jak najbardziej akceptowalny.

Mycie podłóg zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co odkurzanie – sprzęt jednak jest przy tym nieco głośniejszy, gdyż dochodzi obsługa pojemnika z wodą. Na potrzeby testu pozwoliłem sobie spreparować kilka typowo „kuchennych” i wyjątkowo uciążliwych do usunięcia plam na kaflach. W tym przypadku Yeedi 2 Hybrid nie do końca poradził sobie z zabrudzeniami: takie zaschnięte, tłuste plamy nie są do końca usuwane – w moim przypadku pozostały wyraźne ślady krawędzi, a paru mniejszych nie pozbył się w ogóle, co najwyżej je zmiękczając. Na obronę sprzętu jednak trzeba powiedzieć, że podczas testów nie używałem detergentów, a odkurzacz walczył z zabrudzeniami, z którymi nawet tradycyjny mop miałby problem. Typowe, codzienne zabrudzenia jednak znikały. Nawiasem mówiąc, pojemnik na wodę wystarcza na umycie ok. 50 metrów kwadratowych powierzchni – co jest świetnym wynikiem.


Podsumowanie

Patrząc na użytkowanie z dłuższej perspektywy, mogę stwierdzić, że Yeedi 2 Hybrid radzi sobie tym lepiej, im częściej jest użytkowany i na bieżąco likwiduje zabrudzenia. To nie jest sprzęt, który puszczamy w ruch, kiedy już jest naprawdę brudno, a raczej codzienny asystent wkraczający do akcji systematycznie i niemal niezależnie od użytkownika. Po ustawieniu harmonogramu po prostu sam sprząta w wyznaczonych przez nas godzinach, odciążając tym samym właściciela. W tej roli sprawdza się wyśmienicie. Do końca wiadra z mopem nam nie zastąpi – sprawi jednak, że to ostatnie będzie ze schowka wyciągane o wiele rzadziej i raczej tylko przy większych domowych katastrofach.

W kontekście zaś ceny sprzętu jego możliwości wypadają dobrze. To jedna z najtańszych maszyn tego typu moim zdaniem jest warta inwestycji, tym bardziej już, że oprogramowanie pozwala na dogłębną konfigurację. Stosunek jakości do kwoty zakupu jest chyba największą zaletą Yeedi 2 Hybrid.

Yeedi 2 Hybrid

Yeedi 2 Hybrid

Jakość wykonania

wysoka, elementy obudowy dobrze spasowane, dioda statusu ukryta pod prześwitującą, matową klapą

Konfiguracja i obsługa

łatwe, szybkie parowanie z aplikacją, która pozwala na skonfigurowanie procesu czyszczenia, częstotliwość i intensywność odkurzania, jak również strefy, które odkurzacz powinien ominąć, co przydaje się przy mopowaniu podłóg w pokoju z dywanem, możliwe ręczne uruchamianie za pomocą przycisku w trybie auto

Użytkowanie

odkurzacz łatwy w codziennym użytkowaniu, a przy wcześniejszej konfiguracji – w zasadzie bezobsługowy, nie licząc opróżniania pojemnika na kurz czy dolewania wody

Cena

ok. 1100 zł

Dostarczył

Yeedi, www.yeedi.com

Dane techniczne

Moc 40 W, głośność pracy 55 dB, moc ssania 2500 Pa, akumulator 5200 mAh, do 200 minut czasu pracy, pojemniki woda – 240 ml, kurz – 430 ml, czujniki kamerka VSLAM, zderzeniowe i zapobiegające upadkom, inne funkcje odkurzania i mopowania, aplikacja z harmonogramem i oznaczaniem stref wyłączonych z czyszczenia, mapowanie pomieszczeń, konfiguracja procesu czyszczenia i pracy odkurzacza, wymiary 325x81 mm (średnica i wysokość), waga 3 kg

Plusy

Minusy

odkurzanie, zamiatanie i mopowanie w jednym • długi czas pracy na akumulatorze • łatwa konfiguracja • wygodna w użyciu apka • harmonogram i strefy odkurzania • świetny stosunek jakości do ceny

w porównaniu do zwykłych modeli stosunkowo duży i czasami głośny • pojemnik na kurz jest raczej niewielki • na upartego: nie radzi sobie z poważnymi, kuchennymi zabrudzeniami w postaci zaschniętych plam • brak polskiej wersji językowej oprogramowania

 

 

 


Grzegorz Karaś
Tagi: odkurzacz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto