A A A

Test drukarek ze stałym zasilaniem tuszem

PC Format 07/2016
Przez wiele lat posiadacze domowych drukarek musieli liczyć się z koniecznością zakupu drogich materiałów eksploatacyjnych. Mogły temu zaradzić różne półśrodki, ale dopiero stałe zasilanie tuszem stanowi rozwiązanie problemu. Testujemy dziesięć drukarek korzystających z takiego systemu druku. Artur Wyrzykowski

Zalety stałego zasilania tuszem
 • Bardzo niskie koszty druku w przeliczeniu na stronę
 • Duże zasobniki, tusz można uzupełniać np. raz w roku
 • Wysoka niezawodność (brak wycieków, zapowietrzania się przewodów)
 • Jakość druku gwarantowana przez producenta drukarki (nadal jest to oryginalny tusz)

Stałe zasilanie tuszem (Continuous Ink Supply System, w skrócie CISS) w drukarkach wielkoformatowych istnieje od zawsze. Niezależni producenci starali się przenieść rozwiązanie na rynek domowy, produkując systemy CISS dla drukarek różnego typu, ale ich instalacja i eksploatacja bywają dość kłopotliwe – nie ma to jak rozwiązanie fabryczne.

Dlatego może dziwić, że pierwsze domowe drukarki tego typu pojawiły się ok. 5 lat temu. Na rynek wprowadził je Epson, swoje rozwiązanie określając mianem ITS (Ink Tank System). Zastanawia też, czemu Brother wykorzystał podobne rozwiązanie dopiero w ubiegłym roku, Canon przed dwoma miesiącami, a HP jeszcze na to nie wpadło.

Obecnie oferta drukarek stała na tyle bogata, że bez problemu mogliśmy przygotować porównanie urządzeń i wskazać sprzęt odpowiedni do konkretnych zastosowań.

Zalety i wady CISS

Jak każde rozwiązanie, również stałe zasilanie tuszem ma swoje plusy i minusy. Przeważają jednak te pierwsze, jedyną wadą jest to, że za sprzęt trzeba zapłacić przynajmniej tyle, ile kosztuje jego wyprodukowanie. Do tej pory wiele drukarek było sprzedawanych wręcz poniżej kosztów, a producent „odbijał” to sobie na materiałach eksploatacyjnych.

Oczywiście producenci mogli podnieść ceny sprzętu, a obniżyć ceny tuszów, ale konkurencja wymuszała raczej spadek cen urządzeń. Potrzebny był większy przełom, właśnie taki jak CISS. Doprowadza on rynek drukarek do normalnego stanu – użytkownik płaci za drukarkę kilkaset złotych więcej, ale buteleczka tuszu za kilkadziesiąt złotych wystarcza na kilka tysięcy wydruków.

Nie bez znaczenia jest to, że urządzenie i tusz dostarcza ta sama firma. Do tej pory producenci drukarek walczyli z producentami zamienników, a także użytkownikami przerabiającymi dwoje drukarki lub drukującymi z użyciem nieoryginalnych materiałów. Teraz nie ma powodów, aby to robić. Klient wymagający niezawodności prawdopodobnie wybierze właśnie „fabryczne” rozwiązanie CISS, a później najpewniej oryginalne buteleczki z tuszem. Owszem, do drukarek można lać tusz innych producentów, ale się to nie opłaca. Jeśli zestaw buteleczek kupuje się np. raz do roku, kilkadziesiąt złotych różnicy w cenie naprawdę nie ma znaczenia.

Co jest w sklepach

Obecnie najbogatsza jest oferta drukarek Epsona. Są to drukarki i urządzenia wielofunkcyjne o różnej wydajności, drukujące w formacie A4 lub A3, korzystające z czterech lub sześciu tuszów. Niektóre obsługują sieć czy umożliwiają druk na płytach. Właśnie w ofercie Epsona znajduje się najtańsza drukarka CISS (L130 za ok. 440 zł), jak i wysokiej klasy sprzęt A3 (L1800 za 2000 zł).

Pozostali producenci mają po jednej serii urządzeń. Brother DCP-T300, T500W oraz T700W to urządzenia wielofunkcyjne (odpowiednio model podstawowy, z Wi-Fi oraz z podajnikiem ADF). W ofercie Canona jest to seria Pixma G1400, G2400 i G3400 – drukarka, urządzenie wielofunkcyjne i model z Wi-Fi.

Spośród tych urządzeń łatwo wybrać sprzęt o odpowiednim wyposażeniu. Jeśli potrzebujesz tylko drukarki, wybierz tani model. Jeśli chcesz mieć dodatkowo możliwość skanowania czy kopiowania, kup urządzenie wielofunkcyjne. Jeśli sprzęt ma służyć większej grupie osób do druku w sieci lokalnej czy przez Google Cloud Print, wybierz drukarkę z interfejsem Wi-Fi.
Drukarka do użytku w sieci powinna cechować się nieco wyższą wydajnością niż sprzęt dla jednego użytkownika. Pracę usprawni moduł automatycznego druku dwustronnego czy podajnik ADF.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto