A A A

Test dysków SSD - czy dyski SSD są lepsze od HDD?

PC Format 07/2015
Dla wielu osób półprzewodnikowe dyski SSD wciąż są kosztowną nowinką technologiczną. Jest jednak faktem, że instalacja tego elementu zapewnia lepsze przyspieszenie niż wymiana jakiegokolwiek innego komponentu komputera. Osoby, które zaczęły używać SSD, już nie wrócą do klasycznego dysku twardego od tej technologii nie ma odwrotu. Artur Wyrzykowski
W artykule:
 • Czy pojemność SSD jest wystarczająca
 • Jakie są podstawowe elementy dysku
 • Jakie parametry powinien mieć dysk SSD
 • Podsumowanie testu 16 dysków 120–256 GB
 • Recenzje wybranych produktów
 • Tabela z wynikami testów

Wysoka wydajność zawsze była zaletą pamięci półprzewodnikowych, szczególnie jeśli porównać je do klasycznych dysków twardych, w których czas dostępu do danych liczy się w milisekundach. Dla procesora pracującego z częstotliwością rzędu kilku GHz oczekiwanie na dane z dysku to cała wieczność, dlatego właśnie dysk twardy jest wąskim gardłem wydajności każdego komputera.

Dysk SSD korzystający z pamięci NAND flash zupełnie to zmienia – zapewnia czas dostępu liczony w ułamkach milisekund, a także szybkość przesyłu danych z pełną prędkością interfejsu SATA (realnie około 550 MB/s).

Pojemności

Kilka lat temu wadą były małe pojemności i wysokie ceny SSD, ale z każdym miesiącem relacja tych parametrów staje się coraz lepsza. Dziś sensowny dysk o pojemnoci ok. 120 GB można kupić za niewiele ponad 200 zł – wystarczy do prac biurowych, o ile nie będzie się traktować go jak śmietnika, instalować setek programów i rozbudowanych gier.

Jeśli to za mało, SSD o pojemności około 250 GB kupisz za około 370 zł, a model o pojemności 500 GB – za 750 zł. Jasne jest, że relacja pojemności do ceny nie jest tak korzystna, jak w dyskach talerzowych, które przy takich parametrach kosztują 200 zł, ale zapewniamy, że nieporównywalnie wyższa wydajność rekompensuje tę cenę.

Pojemność rzędu 500 GB nie jest zbyt duża i może okazać się, że na przykład po instalacji kilkunastu pokaźnych gier albo zapisaniu większej ilości filmów zabraknie miejsca. Oczywiście są dyski SSD o pojemności 1 TB (w cenie od 1500 zł), a nawet 2 TB (w abstrakcyjnych cenach), ale w takim przypadku lepszym rozwiązaniem są konstrukcje hybrydowe. Dane są przechowywane na wirujących talerzach, a dodatkowa pamięć flash (zwykle 8 GB) działa jako bufor skracający czas dostępu do najczęściej używanych danych. Nie działa to tak szybko jak SSD, ale jest dobrym kompromisem między pojemnością a wydajnością. Przykładem jest Seagate Desktop SSHD (3,5”) o pojemności 1–4 TB, kosztujący 300–700 zł. Są również mniejsze odpowiedniki SSHD dla laptopów.

Czym się różnią

Z zewnątrz dyski SSD różnią się w zasadzie tylko kolorem, a wewnątrz – zastosowanymi układami elektronicznymi. Każdy dysk składa się z dwóch podstawowych części: pamięci flash oraz kontrolera. To bardzo skomplikowana elektronika, my jedynie w skrócie wymienimy jej najważniejsze funkcje. Wszystkie dyski wykorzystują układy pamięci NAND flash, ale szybki rozwój technologii powoduje, że są to pamięci bardzo różne. Początkowo były to układy typu SLC, przechowujące w każdej komórce jeden bit informacji. Obecnie są to niemal wyłącznie pamięci MLC (dwa bity), a nawet TLC (trzy bity), co przede wszystkim obniża koszty produkcji. Poza tym mogą to być pamięci typu DDR (tak samo jak SDRAM przesyłają dane dwa razy w jednym takcie zegara), a także DDR2. Jeśli chodzi o sposób współpracy z kontrolerem, mogą to być układy synchroniczne lub asynchroniczne. I tak dalej, i tak dalej...

Drugim ważnym elementem jest kontroler. Obecnie dominują kontrolery LSI SandForce, Phison z serii PS31xx i Marvell 88SS918x – jest między nimi sporo podobieństw, ale i różnic. Inne są np. sposoby korekcji błędów, kompresji i szyfrowania danych, buforowania, zarządzania wolną pamięcią, oszczędzania energii itd. Poszczególne kontrolery mają różną liczbę kanałów, co zwielokrotnia szybkość przesyłu danych z i do pamięci flash. Najnowsze współpracują z pamięciami TLC. Jeszcze inną grupę stanowią kontrolery umożliwiające podłączenie SSD do magistrali PCI Express.

W praktyce

Kombinacja zastosowanych elementów decyduje, w jaki sposób będzie pracować dysk SSD. Ideałem byłaby możliwość przesyłania danych z pełną szybkością interfejsu SATA 3. Pożądany jest również jak najkrótszy czas dostępu do danych – nie tylko rzędu ułamków milisekundy, ale wręcz rzędu mikrosekund. Poza tym w najbardziej wymagających zastosowaniach dysk musi realizować tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy operacji odczytu i zapisu w ciągu sekundy. Właśnie dwa najważniejsze elementy, czyli pamięć flash oraz kontroler, decydują o tych wszystkich parametrach.

Oczywiście niezbędna jest też niezawodność oraz trwałość, która jest piętą achillesową technologii, bo komórki pamięci flash mają pewną ograniczoną liczbę cykli zapisu i odczytu danych. O trwałości świadczy kilka parametrów: MTBF (Mean Time Between Failures, czyli średni czas między awariami, wynoszący zwykle około miliona godzin), TBW (Total Bytes Written, czyli maksymalny limit danych do zapisania, liczony w setkach terabajtów) lub po prostu oferowany przez producenta okres gwarancyjny, który w przypadku dobrych dysków wynosi 5 lat.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto