A A A

Test głośników przenośnych Bluetooth

PC Format 8/2017
Kiedy muzyki chcesz posłuchać w plenerze i w większym gronie osób, mobilny głośnik to jedyne rozwiązanie. Nie kosztuje wiele, a gwarantuje znacznie lepszą jakość dźwięku niż nawet najdroższy smartfon. Grzegorz Łukasik

Zalety głośników BT
 • Wbudowana bateria
 • Spora moc dźwięku
 • Wodoodporność
 • Komunikacja bez kabla
 • Wbudowany mikrofon

Głośnika bezprzewodowego można z powodzeniem używać także w domu. Po sparowaniu z telefonem zapewni ci dużą swobodę w odtwarzaniu muzyki, możesz chodzić ze smartfonem po mieszkaniu i zdalnie przewijać utwory, zmieniać albumy i regulować głośność. Ponieważ głośnik ma wbudowany mikrofon, służy także jako zestaw głośnomówiący do prowadzenia rozmów.

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik dla kupującego mobilny głośnik, który posłuży i w domu, i w plenerze.

Duży czy mały

Warto zacząć od parametrów bardziej ogólnych – wymiarów i wagi. Oba mają znaczenie, jeśli głośnika chcesz używać poza domem. Najlżejsze modele ważą mniej niż 200 g i są wielkości mydelniczki. Waga modeli stacjonarnych dochodzi do 1 kg. Są to urządzenia nieporęczne i zajęłyby sporo miejsca w plecaku. Z tego względu bardzo rzadko są wyposażone w wodoszczelną obudowę, charakterystyczną dla mniejszych urządzeń outdoorowych. Klasę wodoszczelności określa parametr IPXX. Urządzenia klasy IPX7 możesz nawet zanurzać, IPX6 bezpiecznie umyjesz pod strumieniem bieżącej wody (podobnie IPX5, choć strumień musi mieć niższe ciśnienie), a IPX4 zabezpiecza przed bryzgami wody, np. deszczem.

Głośniki przeznaczone do użycia w terenie często mają obudowę pokrytą warstwą gumy i wzmocnione rogi. Z tego względu zazwyczaj nie są zbyt ładne – oko cieszą za to modele stacjonarne, których nie wstyd postawić w centralnym punkcie salonu. Inna cecha mobilnych głośników to uchwyt do przenoszenia. Mniejsze głośniki można nawet przypiąć do plecaka za pomocą karabińczyka, by dyndały w trakcie odtwarzania muzyki.

Istotne podzespoły

Parametry, które wprost przekładają się na funkcjonalność głośnika, to pojemność akumulatora, moc głośników, ich liczba oraz jakość mikrofonu.

Będąc w plenerze, nie chcesz martwić się tym, ile jeszcze głośnik pociągnie bez ładowania. Dobre urządzenie powinno działać przez kilkanaście godzin non stop. Aby grało głośno i było dobrze słyszalne w gwarze rozmów i hałasu otoczenia, powinno mieć dwa głośniki (przetworniki) oraz kanał basowy. Taka konfiguracja mimo małych gabarytów głośnika daje dobrą namiastkę efektu stereo (przestrzenności dźwięku). Jednocześnie kanał basowy (albo jeszcze lepiej osobny głośnik niskotonowy) zapewni odpowiednie przenoszenie niskich dźwięków, które najszybciej zanikają w hałaśliwym otoczeniu. W domowych warunkach pozwoli cieszyć się dobrym brzmieniem dźwięku.

Podstawowym źródłem muzyki dla mobilnego głośnika jest smartfon podłączony przez Bluetooth. Zasięg takiej bezprzewodowej komunikacji dochodzi od 10 metrów w przypadku najtańszych urządzeń. Droższe modele wyposażone są w mocniejsze odbiorniki.

Dodatki

Sygnał Bluetooth nie musi być jedynym źródłem muzyki. Do niektórych głośników odtwarzacz można podłączyć kablem, co oszczędza baterię głośnika i smartfona. Inne posiadają port na kartę SD i funkcję samodzielnego odtwarzania plików MP3. Wówczas możesz całkowicie zrezygnować z użycia telefonu i sterować muzyką za pomocą przycisków na obudowie głośnika. Nie jest to szczególnie wygodne w przypadku modeli bez wyświetlacza, bo po plikach i katalogach z muzyką poruszasz się w dużym stopniu po omacku – warto wówczas zadbać o logiczną strukturę danych na karcie.

Głośniki przeznaczone do użytku domowego miewają wbudowane radio FM, ekran wyświetlający np. godzinę, a nawet stację dokującą na smartfona. Modele przenośne są czasem wyposażone w wyjście USB, które służy jako powerbank – możesz głośnikiem naładować telefon. Po takiej operacji w głośniku pozostanie jednak niewiele energii, bo jego bateria nie jest tak pojemna jak w klasycznych bankach energii. Na pocieszenie zostaje fakt, że głośnik i telefon naładujesz tą samą ładowarką – zawsze to jeden gadżet mniej do spakowania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Ronaldi
7 lutego 2018, 19:36
Jasne, że kwestia wyglądu jest bardzo istotna, dlatego firmy zatrudniają projektantów a nie pozwalają fabrykom upchać wszystko w byle jaką skrzynkę ;-) W innym wątku poruszałem temat tego głośnika - https://www.euro.com.pl/search.bhtml?keyword=wonderboom, bo chcę go kupić. Przyznaję, że pierwszym przyciągającym mnie elementem było właśnie wzornictwo, dopiero później sprawdzałem jego parametry, które okazały się bardzo, bardzo dobre jak na głośnik w tej cenie. Większość z nas to wzrokowcy, mimo wszystko. Wstrzymuję się z zakupem bo czekam na odsłuch albo opinie o odsłuchu. Może macie w tej materii jakieś doświadczenia?
dawidsab
dawidsab
2 stycznia 2018, 17:24
molsii: Piszesz, że "głośnik ma grać, a nie wyglądać". A co za problem, żeby połączyć w jedno jakość wykonania, jakość dźwięku i ładny wygląd? :oczy:
avatar
molsii
1 stycznia 2018, 22:39
Trochę nie rozumiem argumentacji, głośnik który wychodzi na to że gra najlepiej jest z tyłu rankingu. Głośnik ma grać a nie wyglądać :D. Czas pracy to ważna sprawa fakt, jednak porównywane są tutaj głośniki o ogromnie dużej rozbieżności MOCY. Jak dla mnie ranking do czytania w odwrotnej kolejności ;P
dawidsab
dawidsab
2 grudnia 2017, 12:09
Witam! kashmiri: Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem... Jest drugie miejsce! Na drugim miejscu w rankingu jest "Krüger&Matz Beat" za 282 zł.
avatar
kashmiri
2 grudnia 2017, 09:45
Drugiego miejsca nie ma? :P
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto