A A A

Test gry Master of Orion

PC Format 11/2016
Zrządzeniem losu już czwarta z rzędu growa recenzja w PC Formacie dotyczy produkcji science fiction. Tym razem padło na tytuł, który z powodzeniem  może wręcz nazbyt zachowawczo  reprezentuje jeden z bardziej kosmicznych gatunków, czyli strategie 4X. [MA]


Przystępna mechanika oraz proporcje czterech „iksów” – eksploracji galaktyk, ekspansji terytorialnej, eksploatacji bogactw naturalnych i eksterminowania konkurencyjnych frakcji – czynią z nowego Master of Orion gratkę dla tych, którzy z takimi tytułami nie mieli dotąd do czynienia.

Hej, Siri

Wobec braku tradycyjnej kampanii pierwsze kroki gracza polegają na wygenerowaniu galaktyki, która na kilkaset lat (tur) stanie się teatrem działań wojenno-dyplomatycznych. Jej wiek oraz „era” technologiczna wpływają na typ dostępnych planet i początkowy arsenał, a od rozmiaru galaktyki zależy, ile z dziesięciu (jedenastu, jeśli posiada się edycję kolekcjonerską gry) ras powalczy o przywództwo wśród gwiazd.

Wybór frakcji przekłada się na priorytety podczas rozgrywki i preferowaną drogę do zwycięstwa – wielkomózgich Psilonów intelekt predestynuje do dominacji technologicznej, a skrzydlaci Alkari wolą wojować tradycyjnie, robiąc użytek z talentu swoich pilotów. Różnice są wyraźne, a sztuczna inteligencja potrafi wykorzystać przewagę.

Świt każdego imperium wygląda jednak podobnie. Spokojniejsze początki ułatwiają opanowanie zasad zarządzania, pomagają też wszechobecne podpowiedzi, przypominanie przed zakończeniem tury o bezczynności floty czy „coroczne” autozapisy. Ponadto część operacji można zautomatyzować – gra pozwala wybrać profil rozwoju danej kolonii i może samoczynnie określić optymalny kierunek odkrywania pobliskich układów. W praktyce jednak pomoc komputera przydaje się głównie podczas prowadzonych w próżni bitew. Potyczki gwiezdnych myśliwców nudzą nawet w trybie kinowym, ich oprawa mogłaby się podobać dekadę temu, a rezultat starć i tak jest przesądzony już na etapie konstruowania statków – choć bazowych typów jednostek jest tylko parę, gracz tworzy ich odmiany, korzystając z odblokowanych technologii. Podczas właściwej walki można co najwyżej korygować prędkość okrętów czy sposób plucia laserami i rakietami.

Droga do Oriona

Drzewko technologiczne (długie, choć nie dość rozgałęzione) jest zresztą jednym z najważniejszych ekranów, które zaprzątają uwagę ukochanych przywódców – wszechstronni badacze potrafią zarówno przyspieszyć asymilowanie się podbitych narodów, jak i opracować broń biologiczną. Używanie tej ostatniej nie jest jednak mądrym pomysłem – potrafi to zaognić stosunki z sąsiadami, a dyplomacja w MoO bywa tyleż fascynującym co niewdzięcznym zajęciem. Traktaty o nieagresji okazują się nietrwałe, wódz rasy Bulrathi przy zawieraniu umów handlowych nagle zaczyna kaprysić, a udający neutralność Darlokowie z powodzeniem sabotują stołeczne fabryki.

Lawirowanie w sieci pokręconych zależności połączone poszukiwaniem mitycznego Oriona, wyjątkowo urodzajnej planety, i utrzymywaniem porządków we własnych koloniach, ma szansę wciągnąć nowych graczy. Pytanie jednak, dla ilu z nich będzie czymś więcej niż zachętą do zmierzenia się z innym sequelem gatunkowej legendy – premiera szóstej Cywilizacji wypada już 21 października.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowe przełączniki od NETGEAR
20 listopada 2017
Na polskim rynku zadebiutowały dwa nowe urządzenia marki NETGEAR. Przełączniki GS908 i GS908E posiadają elegancką, kompaktową obudowę, a...Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto