A A A

Test gry Paladins

PC Format 8/2018
Ponoć naśladownictwo to najwyższa forma uznania. Szczerze jednak wątpimy, że Blizzard, producent gry Overwatch, jest szczęśliwy, patrząc na Paladins. Oto bowiem pojawił się konkurent, który zapewnia podobnej klasy wrażenia i do tego co chyba najważniejsze nic nie kosztuje. Grzegorz Karaś


Paladins to sieciowa gra drużynowa, w której naprzeciw siebie stają dwa zespoły – każdy po pięć osób. Zabawa sprowadza się przede wszystkim do dwóch trybów gry: drużynowego deathmatchu oraz tzw. oblężenia. W pierwszym przypadku wygrywa drużyna, która szybciej osiągnie limit punktów, czyli ustrzeli odpowiednią liczbę przeciwników. W drugim, o wiele popularniejszym, celem jest zdobycie i przetransportowanie przez mapę wypełnionego materiałami wybuchowymi wozu.

Zadaniem stron jest odpowiednio skuteczne dowiezienie ładunku na miejsce przeznaczenia lub uniemożliwienie tego przeciwnikom. Niby nic odkrywczego – w praktyce jednak Paladins nie jest prostą strzelanką: postaci dysponują szeregiem umiejętności, które sprawiają, że każda runda jest unikatowa, zabawa zaś o wiele bardziej rozbudowana, niż można się tego spodziewać.

Talenty i karty

Jeśli zdecydujemy się grać za darmo, mamy do dyspozycji pięciu bohaterów z ogólnej puli trzydziestu siedmiu postaci powszechnie kojarzonych ze światami fantasy. Pozostałych możemy odblokować, gromadząc i wydając walutę gromadzoną w ramach rozgrywki lub zdecydować się na wyłożenie jednorazowo 80 zł. To rozsądna kwota, choć i bez otwierania portfela można się w przypadku Paladins świetnie bawić. Każda z postaci pozwala na prowadzenie walki przy użyciu standardowego uzbrojenia, a także czterech specjalnych zagrań, z których na ogół możemy skorzystać raz na jakiś czas. Już sam wybór bohatera definiuje sposób gry. To jednak nie koniec – mamy bowiem możliwość dodatkowego dostosowania wojowników do własnych gustów.


Najwydatniej na poczynania wpływają karty. Przed walką możemy rozwinąć menu opcji każdego herosa i tam dobrać sobie z talii bonusów pięć najbardziej nam odpowiadających. Może to być np. zwiększenie punktów życia lub polepszenie zdolności ofensywnych. Dodatkowo każdą kartę możemy wzmocnić w ramach puli piętnastu wolnych do rozdysponowania punktów, co powoduje znaczy przyrost danej cechy. Oprócz tego mamy do dyspozycji talenty – odblokowują się w miarę postępów w grze i za każdym razem bezpośrednio przed starciem mamy możliwość aktywacji jednego z nich. Nie wolno też zapominać o sklepie z przedmiotami, gdzie dzięki walucie gromadzącej się na koncie w ramach każdej z rund dano nam możliwość zakupu dodatkowych zabawek dla podopiecznego.

To przejrzyste systemy, a skutkiem zastosowania każdego z przedstawionych wyżej zabiegów jest silny, wyspecjalizowany i pasujący do preferencji gracza bohater. Wielki plus!

Niewielka różnica

Koniec końców jednak w swym ogólnym kształcie Paladins przypomina hit Blizzarda. Jeśli ktoś widział wcześniej Overwatch, to przedstawiana tu gra nie zaskoczy go niczym osobliwym: wrażenia płynące z zabawy są podobne. Równocześnie oznacza to oczywiście, że tytuł sprawia bardzo dużą frajdę, a próby opanowania zdolności kolejnych, zróżnicowanych bohaterów powodują, że nie nudzi się szybko.

Gra prezentuje się dobrze pod względem technicznym. Warstwa wizualna jest atrakcyjna, równocześnie jednak nie stanowi wyzwania dla komputera. Niskie wymagania sprzętowe tego tytułu ucieszą właścicieli starszych maszyn – bez większych problemów powinien sobie z nią poradzić nawet kilkuletni sprzęt. Koniec końców jednak kwestię wydajności polecamy sprawdzić we własnym zakresie. Tym bardziej, że to nic nie kosztuje, a zabawa jest przednia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto