A A A

Test monitora Samsung CHG70

PC Format 10/2017
Kilka miesięcy temu Samsung wprowadził do sprzedaży telewizory QLED. Teraz technologia trafia do monitorów dla graczy, a pierwszym flagowym, niesamowitym produktem jest seria CHG70. Dodatkowo monitory te są zgodne z FreeSync 2 wyświetlają gry w trybie HDR. [AW]

W monitorze najważniejszy jest ekran. W tym przypadku jest to matryca VA z tzw. kropkami kwantowymi, świecącymi w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Ponieważ każdy subpiksel otrzymuje dodatkowe, idealne źródło światła, zwiększa się zakres wyświetlanych barw. Oczywiście z technologicznego punktu widzenia nadal jest to matryca LCD z podświetleniem LED, ale to unikalne rozwiązanie otrzymało właśnie nazwę QLED.

Jakość obrazu

Na pierwszy rzut oka widać, że kolory są niezwykle intensywne, choć potrzebny jest do tego materiał najwyższej jakości – najlepiej znaleźć na YouTubie demonstracyjne filmy Samsunga, które pokażą możliwości ekranu. Postawienie nowego monitora obok wysokiej klasy ekranu z panelem IPS jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że QLED przepięknie świeci – szczególnie czerwień jest bez porównania lepsza niż na jakimkolwiek innym monitorze.

Matryca QLED wymaga podświetlenia, a w zakrzywionym ekranie równomierne podświetlenie jest szczególnie trudne do uzyskania. Dlatego ekran nie jest idealnie czarny – choć producent deklaruje kontrast 3000:1, realnie jest to nie więcej niż 1000:1 (zależnie od sprzętu pomiarowego). Zatem czerń i ciemne odcienie świecą – wyglądają jak na ekranach IPS. Dodatkowo na rogach ekranu i przy górnej krawędzi widać wycieki światła. Według Samsunga defekt jest mniej widoczny niż na ekranach IPS, ale nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Zatem piękne kolory to jedna strona medalu – drugą jest przeciętne podświetlenie. Trudno to zaakceptować w monitorze za nie-wiadomo-ile tysięcy złotych.

Funkcje dla graczy

Seria monitorów CHG70 ma kilka ciekawych funkcji gamingowych. W pierwszej kolejności jest to FreeSync w nowej odsłonie – ze wsparciem dla treści HDR. Obecnie nie ma zbyt wielu gier wyświetlający taki obraz – w przypadku pecetów to np. Hitman, jest też kilka tytułów na konsole. Nie ma też możliwości, by wyświetlić filmy HDR np. z Netfliksa czy YouTube’a przez przeglądarkę internetową.

Należy pamiętać, że na obrazie HDR ciemne sceny będą ciemniejsze niż na zwykłym monitorze, natomiast jasne obiekty (lampy, ogniska) świecą z wyjątkową intensywnością. W pierwszej chwili trudno się przyzwyczaić do takiego obrazu, tym bardziej że w grach potrzebna jest jednak wyższa jasność. Dlatego producent przewidział w menu osobne ustawienie odpowiadające za korekcję czerni.

Innym atutem jest odświeżanie z szybkością do 144 Hz. W menu monitora można ustawić także niższy limit, np. 120, 100 lub 60 Hz. Podobnie jak w telewizorach, jest tu funkcja Local Dimming obejmująca osiem stref podświetlenia. Oprócz standardowych trybów obrazu w menu znajduje się kilka trybów dla graczy – FPS, RTS, RPG, ASO czy też po prostu tryb wysokiej jasności. Każdy z nich można skonfigurować i zapisać w jednym z trzech profilów, które są dostępne pod przyciskami na obudowie monitora.

Wyposażenie

Monitor robi wrażenie swoim rozmiarem. Ekran 31,5” jest zamknięty w obudowie o szerokości ponad 72 cm, zawieszonej na podstawie z podwójnym zawiasem. Z tyłu znajduje się zestaw diod LED w razie potrzeby efektownie podświetlających tył ekranu.

Na uwagę zasługuje wyjątkowe, atrakcyjnie wyglądające menu ekranowe. Przy przełączaniu trybu wyświetla się informacja o aktualnym trybie pracy i ustawieniach (częstotliwości, FreeSync, czasie reakcji). W samym menu pojawia się też informacja na temat aktywnej funkcji HDR. Plusem jest wygodny przełącznik krzyżowy do sterowania.

Sprzęt ma odpowiedni zestaw interfejsów pozwalających na wyświetlanie obrazu 2560x1440 z częstotliwością 144 Hz. Przydatnymi elementami są też koncentrator USB 3.0 oraz wejście i wyjście mikrofonowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto