A A A

Test monitorów z matrycami IPS oraz VA - dobry monitor

PC Format 02/2014
Duża przekątna i wysoka rozdzielczość jeszcze nie gwarantują wysokiej jakości obrazu. Istotny jest także typ matrycy, co świetnie widać na monitorach IPS oraz VA. Kolory są bardziej nasycone, a obraz wygląda niemal tak samo z dowolnego kąta. Porównaliśmy możliwości kilkunastu dobrych, a jednocześnie niedrogich monitorów. ARTUR WYRZYKOWSKI
W artykule:
 • Co to są matryce IPS i VA
 • Jakie parametry powinien mieć dobry monitor
 • Na jakie dodatki warto zwracać uwagę
 • Tabela z wynikami testu 14 monitorów do ok. 700 zł
 • Recenzje wybranych produktów

Niedawno ekrany wysokiej jakości były zarezerwowane dla profesjonalistów i do stosowania w telewizorach. Obecnie trafiają do monitorów nawet kosztujących poniżej 500 zł, więc są dostępne dla każdego.

Technologie

W większości monitorów LCD są stosowane matryce TN, podświetlane od spodu diodami LED. To rozwiązanie niedrogie. Inną jego zaletą jest krótki czas reakcji matrycy, wynikający z konstrukcji matryc. Efektem ubocznym tej konstrukcji jest słaba czerń, a także bardzo ograniczone kąty widzenia – wystarczy spojrzeć na ekran od góry lub dołu, aby się przekonać, że kolory są zupełnie inne niż przy patrzeniu na wprost.

Wady te likwidują matryce VA, występujące w wielu różnych odmianach. Zapewniają przede wszystkim idealną czerń, bo ciekłe kryształy w stanie spoczynku skutecznie zamykają drogę światła pochodzącego spod spodu ekranu. Ponadto obraz oglądany pod kątem wygląda lepiej niż na ekranie TN. Minusem za to jest powolność ciekłego kryształu powodująca, że czas reakcji matrycy sięga nawet kilkudziesięciu milisekund.

Pośrednim, ostatnio najchętniej stosowanym rozwiązaniem, są matryce IPS. Mają jeszcze lepsze kąty widzenia niż VA, a przy tym są szybsze. Dzieje się to kosztem kontrastu, który zwykle wynosi około 1000:1, ale jest wystarczający. Dlatego też ekrany IPS trafiają do większości telewizorów LCD, a także wielu monitorów. Rosnąca popularność powoduje, że matryce tego typu są coraz tańsze.

Parametry obrazu

Atutem dobrych matryc (m.in. IPS oraz VA) jest wyświetlanie pełnej gamy 16 milionów barw, zatem kupując taki monitor, właściwie nie musisz się martwić o jakość kolorów. Możesz także być spokojny o współczynnik kontrastu – będzie wynosił około 1000:1 (nawet jeśli producent podaje 50 000 000:1). Realny czas reakcji matrycy będzie wynosił około 20 ms, mimo że teoretycznie jest to 5–6 ms. Poza tym na monitorach z matrycami IPS obraz zawsze wygląda tak samo – niezależne od kąta widzenia ma takie same kolory, podobnie jak na telewizorze lub dobrym tablecie.

Na co zatem zwrócić uwagę? Bardzo duże znaczenie ma powłoka ekranu. Standardowa (czyli matowa) może nie wygląda efektownie, ale niweluje odbicia światła i umożliwia komfortową pracę w każdych warunkach. Błyszcząca robi dobre wrażenie, ale tylko na pierwszy rzut oka. Podczas codziennej pracy jest uciążliwa, bo zamiast obrazu na ekranie widzisz własne odbicie (szczególnie na ciemnym obrazie, np. w grach).

Inne ważne detale obrazu bardzo trudno ocenić przed zakupem, nie widząc monitora. Nawet jeśli w jego instrukcji sprawdzisz, że ma regulację składowych RGB oraz temperatury barwowej, wcale to nie oznacza, że parametry te da się ustawić według własnych oczekiwań. Poza tym często zdarzają się defekty związane z nierównym podświetleniem ekranu albo naprężeniami matrycy, dzięki którym ciemny obraz będzie miał przy krawędziach albo w rogach jaśniejsze plamy. To wada wybranych egzemplarzy, która nie jest traktowana jako usterka, więc trzeba będzie się z nią pogodzić.

Wyposażenie

Współczesny monitor powinien być wyposażony przynajmniej w jedno cyfrowe wejście wideo. Dobrze, jeśli będzie to DVI, które daje najlepszą jakość obrazu. Co prawda, interfejs HDMI jest odpowiednikiem DVI, dodatkowo przesyłającym dźwięk, ale doświadczenie pokazuje, że jakość obrazu może być nieznacznie gorsza. Jeśli twój komputer ma wyjście obrazu DisplayPort, możesz kupić monitor z takim wejściem, a jeśli masz smartfon lub tablet z wyjściem MHL, warto, by monitor też był zgodny z tym standardem.

Podczas codziennej pracy przydaje się również regulowana podstawa monitora. Nie chodzi o możliwość obrotu do pionu, bo chyba mało kto z tego korzysta. Znacznie ważniejsza jest regulacja wysokości ekranu, by nie garbić się przed monitorem. Jeśli urządzenie takiej regulacji nie ma, warto postawić je na jakiejś podstawce, by górna krawędź ekranu była na wysokości oczu użytkownika.

Innym dodatkiem do monitora są takie elementy, jak: głośniczki lub kamera internetowa. Jednak nie powinny one decydować o wyborze tego czy innego modelu, bo zazwyczaj mają słabą jakość. Lepiej kupić zwykły monitor i w miarę potrzeb odpowiednie akcesoria, niż decydować się na słabej jakości „gratisy”.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto