Test podstawek chodzących pod laptopy

Zalety podstawek pod laptopy
- Niższa temperatura i cichsza praca laptopa
- Bardziej ergonomiczne ustawienie ekranu
- Wbudowane dodatki, np. koncentrator USB
Każda podstawka pod laptopa powinna mieć przewiewną, ażurową powierzchnię, a także zasilany z USB wentylator, który wymusza obieg powietrza pod obudową, wspomagając w ten sposób systemy chłodzenia znajdujące się w laptopie. Sprawa niby jest prosta, ale urządzenia realizują zadanie w różny sposób.
W niektórych podkładkach znajduje się jeden duży, wolnoobrotowy wentylator (w naszym teście miały go SilentiumPC czy Zalman), w innych nawet po 5–6 wentylatorów (AAB, Modecom). Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdź, w którym miejscu najbardziej grzeje się twój laptop i wybierz taką podkładkę, która jest w stanie zapewnić dobry obieg powietrza właśnie w tym miejscu. Dlatego też skuteczność podkładki Esperanza Pampero będzie niemal zerowa, bo chłodzi ona miejsca, w których sprzęt zwykle się nie nagrzewa.
Ważna jest poprawa ergonomii pracy, bo każda z podstawek unosi nieco ekran laptopa. Niektóre podstawki mają wysokość regulowaną za pomocą rozkładanych nóżek, dzięki czemu łatwo dopasować pozycję komputera do potrzeb użytkownika. Największe możliwości w tym zakresie dają podstawki Esperanza, Natec oraz AAB, których wysokość wynosi nawet 205, 195 oraz 153 mm. Kąt między klawiaturą laptopa a biurkiem sięga 45 stopni, a uniesiony kilkanaście centymetrów nad biurkiem ekran pozwala wygodnie pracować. Oczywiście w takiej sytuacji nie da się korzystać z klawiatury ani touchpada laptopa – potrzebne są zewnętrzne peryferia.
Podkładka może pełnić jeszcze inne funkcje. Najlepszym przykładem jest koncentrator USB, np. do podłączenia myszki czy innych akcesoriów. Znalazł się
w podstawkach Cooler Master (dwa wyjścia USB 2.0) oraz Esperanza (cztery wyjścia USB 2.0).
Innym pomysłem producentów jest integracja z podstawką głośniczków, choć żaden z testowanych produktów ich nie miał. Oczywiście ma to sens, jeśli są to głośniczki znacząco lepsze niż te w notebooku.
