A A A

Test tabletów z Windows

PC Format 04/2015
Potrzebujesz jednocześnie tabletu i laptopa, a nie chcesz kupować dwóch urządzeń? Zwróć uwagę na urządzenia z Windows, które mogą pełnić obie funkcje. Nie są wydajne, ale za to bardzo uniwersalne, mobilne i niedrogie. Prezentujemy osiem takich produktów. Artur Wyrzykowski
W artykule:
 • Jakie są główne różnice między urządzeniami
 • Na co zwracać uwagę przy zakupie
 • Podsumowanie testu ośmiu urządzeń
 • Recenzje testowanych produktów
 • Tabela z wynikami testów

Od premiery pierwszego tabletu z Windows 8, horrendalnie drogiego Microsoft Surface, minęły niecałe trzy lata. W tym czasie rynek zmienił się w zaskakujący sposób. Microsoft znacznie obniżył ceny Windows 8 w wersji na urządzenia z „małymi” ekranami, a dla zachęty za darmo daje roczną subskrypcję pakietu Office 365. Potaniała też produkcja samego sprzętu. Dzięki temu najtańsze urządzenia są dostępne w cenie od 400 zł. Czego można po nich oczekiwać?

Tablet czy laptop?

Większość tabletów z Windows ma niemal identyczną specyfikację. Kluczowymi elementami są procesor Intel Atom , 1–2 GB pamięci RAM, 16–64 GB pamięci flash, a także ekran HD o przekątnej 8–10”. Poszczególne urządzenia bardzo różnią się za to dodatkami i właśnie na nich trzeba się skupić, wybierając odpowiedni sprzęt.

Podstawową różnicą między dostępnymi produktami jest to, czy mają one w komplecie klawiaturę (najczęściej połączoną z etui). To decyduje, czy można ich używać w roli laptopa. Jeśli jej nie ma, będziesz mógł oczywiście korzystać z klawiatury ekranowej, ale trudno to porównywać z używaniem laptopa. Można także dokupić dowolną klawiaturę Bluetooth, ale dwa osobne urządzenia nie będą stanowić zgranej, wygodnie przenoszonej całości. Zatem jakakolwiek klawiatura, czy to w postaci stacji dokującej, czy etui, wyraźnie świadczy o charakterze urządzenia.

Porty

Na szczególną uwagę zasługują złącza tabletu, choćby wyjście HDMI. Dzięki niemu małe urządzenie będziesz mógł podłączyć do dowolnego monitora, a dysponując wygodną klawiaturą i myszą będziesz mógł pracować wygodnie jak na „pełnowartościowym” pececie. Przyda się także gniazdo kart pamięci, gdyż tanie tablety mają dysk flash o pojemności jedynie 16 GB, z czego większość zajmuje Windows. Dla użytkownika pozostaje kilka GB, więc karta pamięci microSD o pojemności 32–64 GB wielokrotnie zwiększy pojemność.

Kolejnym ważnym szczegółem są porty USB – większość urządzeń ma niestety tylko jeden, i to w standardzie microUSB. Oznacza to, że podłączenie choćby pendrive’a będzie wymagało użycia przejściówki. Często ten sam port USB służy do ładowania tabletu, więc nie zawsze będzie on dostępny. Dużą zaletą będą zatem dwa porty tego typu. Jeżeli zamierzasz sporo korzystać z urządzenia poza domem, warto zdecydować się na model wyposażony w modem 3G oraz gniazdo na karty SIM. Sprzęt będzie dysponował własnym łączem internetowym, nie trzeba będzie używać mobilnego routera ani łączyć się np. poprzez smartfona.

Wydajność

Podobne specyfikacje sprzętowe tabletów oznaczają, że również wydajność będzie zbliżona. Niestety, nie ma co oczekiwać dobrych osiągów. Atom jest procesorem energooszczędnym, ale mało wydajnym, zresztą podobnie jak zintegrowana z nim grafika. Warto zwrócić uwagę, że popularny Atom Z3735 występuje w czterech odmianach: D, E, F oraz G. Układy E i G obsługują 1 GB pamięci DDR3–1333 (maks. przepustowość 5,3 GB/s), natomiast układy D oraz F – maksymalnie 2 GB pamięci DDR3–1333 (przepustowość 10,6 GB/s). Urządzenia z tymi ostatnimi układami będą więc teoretycznie lepsze. Na wydajność i komfort pracy wpływa też pamięć flash. Dzięki niej Windows 8 uruchamia się w kilka-kilkanaście sekund, a aplikacje niemal od razu. Oczywiście stosowana w poszczególnych tabletach pamięć też może być różna, co będzie przekładać się na osiągi.

Mobilność

Na ten aspekt składa się energooszczędność komponentów (w tym wielkość i jasność ekranu), pojemność akumulatora, a także waga i gabaryty urządzenia. Tablety z ekranami 10” będą bardziej prądożerne, większe i cięższe, ale mogą mieć pojemniejsze akumulatory, dzięki czemu bez zasilania sieciowego pracują nawet kilkanaście godzin. Tylko od kupującego zależy, czy wybierze dłuższy czas pracy, czy raczej bardziej kompaktowe wymiary.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (13)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
4 marca 2015, 12:40
Jak już, to bardziej uwzględniałem opcję tego, że numer jest nadal drukowany, by wystarczyło go na cały miesiąc i po prostu w nowo wydrukowanych magazynach pojawiłaby się korekta. Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działa drukowanie magazynu i w jakiej ilości oraz jakim czasie to się odbywa, po prostu stwierdziłem, że może być jakaś szansa, że przynajmniej w części magazynów pojawi się jakaś korekta cen. Ewentualnie, zawsze można chociażby w opublikowanym artykule dołączyć dopisek o tym, że ceny urządzeń uległy zmianie lub coś w podobny sposób.
avatar
m.konderski
4 marca 2015, 12:27
Tak z czystej ciekawości - w jaki sposób zamierza Pan wprowadzić korektę w wydrukowanym magazynie?
ptrick
ptrick
4 marca 2015, 10:11
Wersja bez modułu 3g w przynajmniej kilku sklepach jest w cenie 600-800 zł, a sam moduł 3G nie zwiększy ceny tabletu o kilkaset zł, więc nie można mówić, że tylko X-kom ma taką cenę, nawet sklepy na allegro mają ceny wyraźni niższe. Jeśli ceny były sprawdzane w okolicach połowy lutego, to już wtedy te ceny były niskie (w okolicach 10 lutego sam zakupiłem model bez modułu 3G w cenie 700 zł, a za 8 stówek był z modułem). Dobrze by było wprowadzić korektę (jeśli jest taka możliwość) w cenach, gdyż po co wprowadzać czytelników w błąd, że tablet ten kosztuje prawie tyle, co porządny transformer, gdy faktyczna cena jego jest wyraźni niższa i znacznie bardziej korzystna. Nawet sama adnotacja, że modele bez modułu 3G można bez problemu dostać wyraźnie taniej będzie już bardzo dobra. Kwestia tego, czy jest możliwość oraz chęć poprawy.
avatar
a.wyrzykowski
4 marca 2015, 09:58
Sugerowana cena producenta na ten model to 1099 zł. W trakcie testu (połowa lutego) był dostępny w niewielu sklepach za około 1200 zł - stąd cena w tabeli. Teraz jest tylko w X-Kom za 699 zł - bardzo dobra cena, nic tylko brać :) Nie znalazłem go nigdzie indziej, więc nie ryzykowałbym stwierdzenia, że w sklepach właśnie tyle kosztuje.
ptrick
ptrick
3 marca 2015, 11:57
http://www.x-kom.pl/p/223639-urzadzenie-hybrydowe-2-w-1-colorovo-citytab-supreme-win-8-1-3g-office-klawiatura.html Wersja bez 3G jest tańsza o 100 zł. http://www.ceneo.pl/31134370#mh=P7R8ynCs88008colorovovYmk0QiqQfS06kv9JigZDyEkyhOQpTqydl0qv98-VCHOFartU8RqT4aydvS2ZtyJ46FXdlKgSFPVamxP4goh_41xFvnDeox0TjTcHqRkKpPMb-0NBhTRITNFKpzzsnWvv73Tp9TJ9rU7e4rBV6cRufI-hjl9d5gPrkMy_-VHHRKoBEM5SlXLKpKB9LCHHNGK0 Niestety nie znalazłem wersji z 3G na skąpcu czy też ceneo, lecz myślę, że wystarczy link do jednego z lepszych polskich sklepów. Można wiedzieć kiedy były sprawdzane te ceny?
avatar
m.konderski
3 marca 2015, 11:43
ptrick napisał(a): No to ładnie. :E Ten tablet kosztuje prawie 2 razy mniej w sklepach, no ale... PCFormat, tego nie zrozumiesz. Poproszę o konkretny przykład sklepu z tak niską ceną.
ptrick
ptrick
3 marca 2015, 11:30
No to ładnie. :E Ten tablet kosztuje prawie 2 razy mniej w sklepach, no ale... PCFormat, tego nie zrozumiesz.
avatar
~Anonim
3 marca 2015, 11:11
ptrick: Rozumiem, że chodzi o tablet z 1-szego miejsca w rankingu - "Colorovo CityTab Supreme 3G"?:oczy: Jeśli tak, to w teście jest podana cena 1200 zł. P.S. Pomyliłem się poprzednim razem pisząc, że widziałem w teście model za 1300 zł.
ptrick
ptrick
3 marca 2015, 11:06
Dawidzie, z ciekawości, jaka cena jest podana w artykule dla tabletu Colorovo?
koneton
koneton
3 marca 2015, 10:20
Dawid, wszystko zależy od zastosowania i potrzeb. Posiadając laptopa z Windowsem, możesz się zastanawiać, czy tablet z tym samym systemem Ci jest potrzebny. Jeżeli używasz go do rozrywki, to Windows nie jest najlepszym wyborem. Jeżeli używasz go zamiast komputera z Windowsem, to ma to sens, ale do wielu zadań taki sprzęt będzie po prostu za słaby. Posiadanie takiego sprzętu dla samego faktu posiadania, jest bardzo infantylne i zalatuje zwykłym fanboystwem, do czego oczywiście masz prawo.
avatar
~Anonim
3 marca 2015, 09:38
koneton: W teście widziałem model nawet za 1300 zł. Ja 2 lata temu wybrałem sobie na Gwiazdkę model "Acer Iconia W3-810" z "Windows 8", który wtedy kosztował ok. 1250 zł. A były też modele "Dell Venue 8 Pro" za bodajże 850 zł. itp. Jeśli chodzi o sens posiadania takiego tabletu, to jak wiesz, jestem fanem systemu "Windows" i zakup tabletu z "Androidem" byłby co najmniej sprzeczny z moimi przyzwyczajeniami i w ogóle... Poza tym... Jestem zadowolony z owego tabletu. Jedyna rzecz, do jakiej mogę się przyczepić, to fakt, że czasem zanika zasięg sieci Internet. Ale generalnie - jest okey ;).
koneton
koneton
3 marca 2015, 09:06
Skoro test dotyczył tańszych modeli, to trudno oczekiwać w nim markowych produktów. Mnie wogóle zastanawia sens posiadania takiego tabletu. Do zabawy wolałbym coś z Androidem lub iPada. Do czegoś poważniejszego wybrałbym lekkiego laptopa/netbooka/chromebooka.
avatar
~Anonim
3 marca 2015, 07:44
Witam! Fajnie wypadł ten test tabletów z "Windows". Aczkolwiek zabrakło mi modeli takich marek jak: "Asus", "Acer", "Dell". Mam nadzieję, że za jakiś czas zostanie ten test powtórzony - i będą w nim wzięte pod uwagę modele powyższych marek?:oczy:
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto