Test wydajnych routerów - w nowym standardzie
USB w routerze służy zwykle do udostępniania plików i drukarek. Zatem po podłączeniu pendrive’a lub dysku przenośnego pozwala korzystać z danych wszystkim urządzeniom w sieci. Mogą wspólnie użytkować dokumenty, muzykę, filmy itd., które można przeglądać na komputerze, tablecie czy telewizorze. Jeśli ktoś chce wykorzystać router jako domowy serwer plików „z prawdziwego zdarzenia”, to jest to raczej rozwiązanie zbyt mało wydajne, ale na początek wystarczające.
Możliwości USB na tym się nie kończą – zakres zastosowań zależy od pomysłowości producentów i użytkowników. Na przykład w wielu routerach można uruchomić „normalny” serwer WWW i stworzyć własną stronę internetową. Niektóre modele mają także funkcję automatycznej synchronizacji plików czy dostęp do plików z dowolnego miejsca w sieci.
Zaawansowani użytkownicy korzystają także z funkcji przekierowania portów. W ten sposób można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca internetu do urządzeń w domowej sieci, np. komputera (jeśli chcesz udostępniać pliki) albo kamery sieciowej (jeśli chcesz mieć zdalny monitoring mieszkania).
Świetnym rozwiązaniem jest też serwer VPN, który daje zdalny, szyfrowany dostęp do domowej sieci w taki sposób, jak w przypadku pracy lokalnej (można zamapować dyski, uzyskać dostęp do innych komputerów w sieci itp.).