A A A

Test zestawów chłodzących do procesorów - ciszej, chłodniej, szybciej

PC Format 08/2014
Wszystkie wady systemów chłodzących peceta ujawniają się szczególnie latem, gdy jest bardzo ciepło. Raz do roku warto przejrzeć stan chłodzenia, a wydajne lub prądożerne procesory zaopatrzyć w lepsze zestawy chłodzące. Zestawy za 100 zł powinny radzić sobie z chłodzeniem każdego procesora. Sprawdziliśmy, jakie są efekty ich stosowania. ARTUR WYRZYKOWSKI

Dobre chłodzenie

Wydajne zestawy chłodzące są zbudowane całkiem inaczej. Radiator nie jest aluminiowy, ale też nie całkowicie miedziany, bo nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że ma miedziane rurki, tzw. ciepłowody, które z jednej strony stykają się z powierzchnią procesora, a z drugiej – z licznymi aluminiowymi żeberkami. Zresztą ciepło nie jest transportowane przez samą miedź, lecz także przez ciecz, która wewnątrz rurki przechodzi przez kolejne cykle parowania i skraplania. To sprawdzony, najbardziej skuteczny sposób.

Ciepło transportowane ciepłowodami trzeba w jakiś sposób rozproszyć. Służą do tego dziesiątki cienkich aluminiowych blaszek o dużej powierzchni. Właśnie dlatego dobre zestawy chłodzące zajmują tak dużo miejsca, mimo że blaszki są naprawdę gęsto upakowane. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich powierzchnię, często są dodatkowo wytłoczone, co daje wzrost skuteczności.

Przez cały radiator przepływa strumień powietrza, wymuszany przez wentylator o średnicy 92 lub 120 mm (to standardowe rozmiary). Większy jest oczywiście lepszy, bo wytwarza odpowiednio silny strumień powietrza przy niskiej prędkości obrotowej, więc nie hałasuje. Istotne jest także umieszczenie wentylatora. Ponieważ zestaw chłodzący ma zazwyczaj konstrukcję wieżową, wentylator jest umieszczony z boku. Inaczej by się nie zmieścił, jednak ważniejszym powodem jest to, że może skierować ciepłe powietrze do góry, gdzie zostanie odebrane przez zasilacz, albo w kierunku otworów wylotowych tylnej ścianki obudowy (zależy to od mocowania radiatora).

Oczywiście zdarzają się różne konstrukcje, np. bardzo płaskie, skierowane pod pewnym kątem do płyty głównej, w całości miedziane, o kształcie przypominającym turbinę itd. Takie nietypowe rozwiązania nie zawsze są skuteczne, ale czasem nie ma wyjścia i trzeba je kupić (np. w przypadku nietypowej obudowy), często są też drogie. Lepiej wybrać coś standardowego.

Instalacja i użytkowanie

Decydując się na konkretny zestaw chłodzący procesora, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim jest to sposób instalacji, który będzie łatwy tylko dla średniej wielkości zestawów. Dla tych bardziej wydajnych (w cenie około 100 zł) jest znacznie trudniejszy, bo radiator o wadze ponad pół kilograma wymaga instalacji od spodu płyty głównej specjalnego wzmocnienia (patrz zdjęcia powyżej). Zatem wymiana zestawu chłodzącego będzie się wiązała ze znacznym rozłożeniem komputera. Na szczęście taki montaż wykonuje się tylko raz.

Niestety, może się zdarzyć, że starannie wybranego zestawu chłodzącego nie da się zainstalować w twoim komputerze. Radiator czasami jest tak rozłożysty, że koliduje np. z modułami pamięci RAM (szczególnie, jeśli również mają duże radiatory), a nawet z radiatorami niektórych płyt głównych. W przypadku platform Intela czasami można to obejść, przekręcając radiator o 90 stopni (bo otwory płyty głównej są symetrycznie rozłożone), ale w przypadku AMD zwykle nie ma takiej możliwości (jest tylko jedna pozycja, w której można zamontować zestaw chłodzący).

Co do wentylatorów, warto zwrócić uwagę, czy mają wbudowany regulator obrotów (tzw. PWM), co zapewni ich cichą pracę przy małym obciążeniu – można to poznać po czterożyłowym przewodzie. Rozmiary wentylatora powinny być standardowe, co pozwoli na zastosowanie zamiennika o innych parametrach albo na łatwą wymianę w razie awarii. Często radiator umożliwia montaż dwóch wentylatorów – również w tym przypadku standardowe rozwiązania stwarzają mniej problemów.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto