Notice: MemcachePool::get(): Server localhost (tcp 11211, udp 0) failed with: Connection refused (111) in /var/www/pcformat.pl/library/Zend/Cache/Backend/Memcached.php on line 195
Test zewnętrznych kamer IP - bezpieczny dom - Foto/Audio/Wideo - PC Format
A A A

Test zewnętrznych kamer IP - bezpieczny dom

PC Format 02/2014
Wilgoć, mróz i kurz nie sprzyjają elektronice, ale w takich warunkach pracują na przykład niektóre kamery do monitoringu. W naszym teście sprawdziliśmy sześć takich niedrogich kamer IP, dzięki którym dom pozostanie bezpieczny, gdy wybierzesz się na przykład na ferie.  KAROL KULAS, GRZEGORZ ŁUKASIK
W artykule:
 • Niezbędne wyposażenie kamery do monitoringu
 • Jakie funkcje są najbardziej przydatne
 • Kiedy kamera może pracować na deszczu i mrozie
 • Podsumowanie testu 6 kamer kosztujących do 1000 zł
 • Recenzje wybranych produktów

W domowych warunkach najlepiej sprawdzają się kamery IP, czyli podłączane do sieci komputerowej. Dzięki temu są samodzielne, nie wymagają specjalnej infrastruktury, a dostęp do obrazu jest możliwy na całym świecie.

Interfejsy

Kamery IP mają bardzo różną konstrukcję, choć oczywiście także kilka cech wspólnych. Każde urządzenie musi być wyposażone w obiektyw rejestrujący obraz, a także układ pełniący rolę serwera wideo, bo dzięki niemu staje się kamerą IP. Całość jest zamknięta w metalowej lub plastikowej obudowie.

Kamery różnią się wyposażeniem w porty sieciowe – mogą mieć port Wi-Fi lub port LAN. Pierwszy jest bardziej uniwersalny, bo kamerę można zainstalować wszędzie, gdzie jest zasilanie. Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczna odległość kamery Wi-Fi od routera to kilkanaście metrów. Jeśli jest dalej, połączenie może się przerywać, a wtedy kamera przestanie spełniać swoją rolę.

Nie ma tego problemu z kamerą podłączoną do sieci przewodowej. Złącze LAN ma jeszcze jeden atut – możliwość zasilania urządzeń w standardzie PoE, a więc za pomocą kabla sieci LAN. Niestety, nie wszystkie kamery są z nim zgodne. Niektóre wymagają bezpośredniego podłączenia zasilacza, co na zewnątrz budynku wcale nie jest takie łatwe – z reguły nie ma tam gniazdek elektrycznych.

Dodatkowe wyposażenie

Przydatnymi elementami są lampy i czujniki wbudowane w kamerę. To np. diody podczerwieni, które oświetlają monitorowany teren, umożliwiając pracę kamery po ciemku. Rzadko spotykanym, ale przydatnym dodatkiem jest detektor podczerwieni, który w zupełnej ciemności potrafi wykryć ruch, nawet bez udziału diod podczerwonych.

Kamery przeznaczone do pracy na zewnątrz budynków mają jeszcze jeden ważny szczegół – jest nim specjalna obudowa. Jeśli urządzenie ma pracować w każdych warunkach, musi zapewniać odpowiedni stopień ochrony, tzw. IP. Kamery najczęściej mają stopień ochrony IP66. Pierwsza cyfra oznacza całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu, a druga – ochronę przed silnym strumieniem wody. Jeśli kamera zewnętrzna tych norm nie spełnia, prawdopodobnie może pracować na dworze, ale nie np. w deszczu.

Konfiguracja obrazu

Obok wyposażenia ważne jest także to, co urządzenie potrafi. Jeśli chodzi o obraz, większość kamer ustawia jego podstawowe parametry. Ale tylko nieliczne dają możliwość korekcji ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie, a jeszcze mniej urządzeń umożliwia zdalne skorygowanie ostrości za pomocą interfejsu konfiguracyjnego.

Przydatną funkcją jest tzw. PTZ, czyli możliwość skierowania obiektywu w dowolnym kierunku, a także zbliżenia i oddalenia widoku. Jednak ma to sens w kamerach z obrotową głowicą. W kamerach z nieruchomymi głowicami funkcja PTZ jest realizowana cyfrowo, co oznacza, że szerokokątny obiektyw rejestruje zawsze taki sam obraz, a następnie oprogramowanie wyświetla go po niewielkim fragmencie, „udając” ruch głowicy. Jak w każdym takim przypadku obraz wcale nie jest bardziej szczegółowy, dlatego ta funkcja praktycznie nie ma znaczenia.

Monitorowanie

Za to istotny jest sposób, w jaki można monitorować obiekt. Nie ma sensu, by kamera nagrywała cały czas wideo, więc musi mieć dobre funkcje wykrywania ruchu, za których pomocą użytkownik może zdefiniować obszar wykrywania, czułość, interwały między kolejnymi nagraniami itp. Ważne, by kamera potrafiła zapisać nagranie na zdalnym serwerze FTP albo SMB (komputer z Windows). Lokalny zapis np. na karcie pamięci nie daje żadnego bezpieczeństwa – po włamaniu kamera może zniknąć z domu, a wraz z nią cały materiał wideo dokumentujący nagranie.

Oczywiście do każdej kamery można zalogować się zdalnie (co zależy jeszcze od rodzaju łącza internetowego), więc monitorowanie domu na żywo nie stanowi problemu. Jednak obecnie obowiązkowym dodatkiem jest aplikacja na smartfon, najlepiej na trzy najpopularniejsze systemy (Android, iOS, Windows), by w każdej wolnej chwili można było łatwo spojrzeć na obraz z monitoringu. Niektórzy producenci wprowadzają usługi chmurowe, by jeszcze bardziej ułatwić to zadanie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o ha?le!
21 czerwca 2022
Cho? mog? si? wydawa? ma?o nowoczesne, has?a to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale tak?e –...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto