A A A

Testujemy iPhone 4

PC Format 11/2010
Najnowszy smartfon Applea można już kupić w Polsce, np. z abonamentem, u czterech największych operatorów. Podobnie jak poprzednicy, iPhone 4 jest bardzo drogi. Czy warto kupować smartfon w cenie dobrego laptopa? [Maciek Płochocki]

Uścisk śmierci

Stwierdziliśmy, że problem spadku zasięgu podczas trzymania iPhone’a 4 w dłoni rzeczywiście istnieje i nie jest pomijalny. Apple w odpowiedzi na pretensje użytkowników dołącza do smartfonu specjalne etui, które ma minimalizować problem. Rzeczywiście, po jego założeniu spadek zasięgu jest mniejszy, ale przy okazji etui całkowicie zmienia wygląd obudowy urządzenia. Problem spadku zasięgu, także na iPhonie 3GS, pokazujemy w wideo- prezentacji na płycie.

Różnice między modelem iPhone’a 4 i 3 GS (wideoprezentacja na płycie CD) widać na pierwszy rzut oka. Zaokrąglone kształty obudowy zastąpiono kanciastymi. Smartfon wygląda nowocześniej, ale trzymanie urządzenia w dłoni jest mniej komfortowe. Zmienił się kształt i wygląd przycisków (oprócz klawisza głównego pod ekranem). Ze starego designe’u zostały błyszczące i łatwo brudzące się materiały. Nowy iPhone jest o 3 mm cieńszy i o 4,5 mm węższy od 3GS.

Sprzętowy upgrade

Wiele zmieniło się w smartfonie od strony technologii. Wyższa rozdzielczość ekranu – obecnie 640x960 punktów – sprawia, że interfejs, szczególnie czcionki i ikony aplikacji, ładniej się na nim prezentują. Wyświetlacz ma wyższą jasność i kontrast. Zwiększono kąty widzenia wyświetlacza – efekt negatywu nie pojawia się nawet przy minimalnym kącie patrzenia.

Smartfon wyposażono w mocny procesor o mocy 1 GHz, co widaćpodczas wczytywania aplikacji oraz korzystania z gier. Różnica prędkości działania urządzenia w porównaniu do modelu 3GS nie jest kolosalna. Powinna uwidocznić się, gdy powstaną bardziej zaawansowane graficznie programy.

Zmieniła się matryca aparatu fotograficznego z 3,15 do 5 megapikseli – teraz smartfon może kręcić filmy w jakości 720p. Uzyskanie poprawnych fotek ułatwia wbudowana lampa doświetlająca LED. Dzięki zwiększeniu rozdzielczości matrycy aparatu jakość zdjęć jest lepsza i choć poziom szumów jest duży, są one dosyć dyskretne i mało widoczne. Fotografować można także za pomocą przedniej kamery, choć jej główne przeznaczenie to prowadzenie wideorozmów.

Nowy system

System operacyjny iPhone’a OS 4, zainstalowany w smartfonie, jest dostępny od czerwca także dla posiadaczy modelu 3GS i 3G oraz odtwarzacza iPod Touch trzeciej generacji. Największe nowinki to wielozadaniowość, ale tylko dla wybranych aplikacji, możliwość grupowania ikon na pulpicie w katalogi oraz usprawnienia w wyglądzie i obsłudze poczty.

A nowinką dostępną dla posiadaczy iPhone’a 4 (i iPoda Touch 4 gen.) jest usługa FaceTime, pozwalająca prowadzić bezpłatne rozmowy wideo przez sieć Wi-Fi.

Kupić nie kupić

Jeśli masz iPhone 3GS, kupowanie nowego modelu nie ma sensu. Nowinki nie są na tyle rewolucyjne, aby uzasadniać zakup. Posiadacze modelu 3G mogą rozważyć kupno „czwórki” przede wszystkim ze względu na znacznie szybsze działanie smartfonu. Jednak, jeśli nie korzystasz z aplikacji wymagających dużych zasobów systemowych, pozostań przy modelu 3G, który Apple nadal wspiera bezpłatnymi aktualizacjami.

Osobom, które dopiero przymierzają się do zakupu zaawansowanego smartfonu, polecamy nowy produkt Apple. To bardzo dobre urządzenie, a pod pewnymi względami bezkonkurencyjne.

Zobacz wideotest iPhone 4 w serwisie INTERIA.TV


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto